Vācu izcelsmes Tērbatas Universitātes profesors, 19. gs. beigās pazīstams ideālisma filozofijas pārstāvis Gustavs Teihmillers 19. novembrī svinētu 185. gadu jubileju. Atzīmējot šo notikumu, Radio NABA ēterā svinīga saruna par Teihmilleru, leģendām, kas apvijušas viņa nāvi, kā arī pirmā akadēmiski izglītotā filozofa Jēkaba Oša teiktās runas Teihmillera bērēs vēsturiskas rekonstrukcijas atskaņošana ēterā.

Ar Gustava Teihmillera personību un leģendu par profesora smadzenēm iepazīstinās filozofi - Andrejs Balodis, Andris Hiršs, Ainārs Kamoliņš.

Teihmillera studenti pēc viņa bērēm izplatīja leģendu, ka Teihmillera smadzenes pirms apbedīšanas ir izņemtas. Profesora studentu vidū bija arī latvieši - filozofs Jēkabs Osis, valodnieki K. Mīlenbahs, J. Velme, J. Kauliņš, J. Lautenbahs un citi. Savukārt viņa bērēs piedalījās arī Eduards Veidenbaums. Vēl aizvien klīst leģendas, ka šīs smadzenes tumšās un drūmās naktīs vajā studentus. Šī leģenda šogad ir kļuvusi par daļu no akadēmiski performatīvā projekta “Vēsturiskā fantāzija. Mehāniskais Veidenbaums.” Šajā sarunā uzzināsim arī par simbolisko akciju, kuru veica “Mehāniskā Veidenbauma” autori oktobra beigās, nogādājot Teihmillera smadzenes atpakaļ pie viņa kapa Tartū un veicot Jēkaba Oša bēru runas rekonstrukciju.

Raidījums tapis kā raidījuma "KŪL: Kultūras ūnijas laiks" speciālizlaidums, atzīmējot Tērbatas profesora Gustava Teihmillera 185 jubileju. "KŪL: Kultūras ūnijas laiks" ir eksperimentāls aktuālās mākslas un dzīves kultūras telpā skaidrojošs un ilustrējošs radio NABA raidījums. Raidījums tiek veidots ar mērķi aplūkot aktuālos kultūras un laikmetīgās mākslas notikumus. Raidījumu vada: Anete Enikova.