Maija beigas, jūnija sākums laiks, kad visaktīvāk var redzēt jauno mākslinieku radošos potenciālus, laiks, kad tuvojas semestru noslēgums izglītības iestādēs un jaunie mākslinieki strādā pie saviem diplomdarbiem, kvalifikācijas darbiem un studiju kursu noslēgumu darbiem. Šajā raidījumā ielūkosimies divos notikumos, kurus spilgti Rīgas kultūras kartē iezīmē studenti – Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) modes skati un ISSP Skolas absolventu izstādi “Caurvējš”.

2. jūnijā LMA modes skatē 2017, kas šogad notiks Ķīpsalas peldbaseinā tiks izrādītas studiju gada garumā tapušās bakalaura un maģistra programmas studentu radītās kolekcijas. Skatē būs aplūkojami LMA Modes katedras komisijas atlasīti studentu darbi. Modes skates vizuālās identitātes veidotāja ir LMA Vizuālās komunikācijas studente Sigita Sniegs. Turpinot tradīciju, LMA modes skates scenogrāfija peldbaseinā tiks veidota LMA Scenogrāfijas katedras pasniedzēja Viktora Jansona vadībā. Studijā viesosies vizuālās identitātes autore Sigita Sniegs, scenogrāfs Krišjānis Elviks un LMA Modes katedras vadītājs Aigars Bikše. 

Savukārt jau otrdien, 30. maijā tika atklāta ISSP Skolas 2017. gada absolventu izstāde “Caurvējš”. Izstāde ir šā gada Rīgas Fotomēneša notikums un līdz 22. jūnijam būs apskatāma jaunajā Free Riga radošajā mājā D27, Dzirnavu ielā 27.  Ēterā visosies jaunie fotogrāfi Madara Gritāne un Mārtiņš Eglītis. 

Pamatā ņemot personīgu pieredzi, jaunie fotogrāfi pieskaras eksistenciālām tēmām, kas rodas sadursmē starp indivīda iekšējo stāvokli un ārpasauli. Lai gan fotogrāfija ir izslavēta ar spēju fiksēt taustāmo pasauli, izstādes autori mediju izmanto, lai atainotu savu realitāti.

“Jauno autoru darbos netieši atspoguļojas mūsdienu nestabilais sociālpolitiskais konteksts, kas veido nemierīgu dzīves fonu. Par izstādes norises vietu šogad tika izvēlēts daudzdzīvokļu nams Dzirnavu ielā, kas, lai arī kādu laiku stāvējis tukšs, ir saglabājis iepriekšējo iedzīvotāju pēdas. Tādējādi katra istaba šajā izstādē pārtapusi par savdabīgu autora iekšējās pasaules atspulguļojumu, rezultātā radot vienas paaudzes psiholoģisku portretu šobrīd,” ar darbiem iepazīstina ISSP Skolas mācību programmas vadītāja Iveta Vaivode Gabaliņa.

“Caurvējš” ir jau piektā ISSP Skolas absolventu izstāde. ISSP Skola ir 2011. gadā dibināta divu gadu neformālās izglītības programma laikmetīgajā fotogrāfijā. Tā piedāvā kvalitatīvu, praksē balstītu izglītību jaunajiem fotogrāfiem un fotogrāfijas interesentiem, kas vēlas paplašināt savu izpratni par fotogrāfijas mediju kā mākslas izteiksmes veidu.

"KŪL: Kultūras ūnijas laiks" ir eksperimentāls aktuālās mākslas un dzīves kultūras telpā skaidrojošs un ilustrējošs Radio NABA raidījums. Raidījums tiek veidots ar mērķi aplūkot aktuālos kultūras un laikmetīgās mākslas notikumus. Raidījumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Raidījumu vada: Anete Enikova.