Saistībā ar Ziemassvētku kauju 100 gadskārtu, šonedēļ raidījumā saruna ar vēsturnieku Jāni Šiliņu par Ziemassvētku kaujām un strēlniekiem.

Pirms 100 gadiem 1917. gada 5. janvārī (1916. gada 23. decembris pēc vecā stila, jeb Jūlija kalendāra) sākās Ziemassvētku kaujas. Ziemassvētku kaujas bija visasiņainākā militārā operācija strēlnieku bataljonu darbībā Pirmā Pasaules kara laikā. Lielie zaudējumi spēcīgi iedragāja latviešu lojalitāti Krievijas impērijas varas iestādēm un iezīmēja pagrieziena punktu gan strēlnieku, gan Latvijas vēsturē.

Raidījumā pārrunāsim:

Kā sākotnējā sajūsma par iespēju nacionālajām latviešu militārajām vienībām iesaistīties Pirmajā pasaules karā noveda pie Ziemassvētku kaujām?
Kāpēc latviešu pilsonisko aprindu politiķi bija tik lojāli impērijas administrācijai?
Kā Ziemassvētku kaujas mainīja attieksmi pret karu un Krievijas impēriju strēlnieku vidū un plašākā latviešu sabiedrībā?
Kāds bija Ziemassvētku kauju iespaids uz idejas par Latvijas valsti attīstību un kādas bija alternatīvas?

Ja ir interese uzzināt vairāk par Ziemassvētku kaujām un Pirmā Pasaules kara ietekmi uz latviešu nācijas attīstību, aicinām apmeklēt Ziemassvētku kaujām veltītās izstādes ''Nācija karā: Latvija 1916./1917. gada mijā'' atklāšanu 6. decembrī Latvijas Nacionālajā arhīvā. Izstādes atklāšanas laikā norisināsies Ziemassvētku kaujām veltīta diskusija, kurā piedalīsies vēsturnieki, tostarp studijas viesis Jānis Šiliņš, un kultūras darbinieki. Diskusiju ir iespējams vērot tiešsaistē 14:00.

Raidījumu vada Kārlis Sils.

Lai uzzinātu par jaunākajām aktualitātēm, sekojiet raidījumam sociālajos tīklos:

facebook.com/vestureskilis
twitter.com/VestureRadio