Intervija ar pārstāvjiem no divām mūzikas grupām - persiešu-armēņu TANEEN-O-TAN ENSEMBLE un persiešu AHOORA BAND, kuras 30.septembra vakarā pl. 18:00 uzstāsies Rīgas Latviešu biedrības namā.

TANEEN-O-TAN ENSEMBLE dibinātājs un vadītājs ir Madžids Khaladža - viens no mūsdienu pazīstamākajiem  Irānas klasiskās mūzikas perkusionistiem. Viņš ir mācījis SEMO un Sorbonnas universitātes Mūzikas institūtā un kopš 1988. gada viņš ir viesprofesors Bāzeles mūzikas akadēmijā Šveicē. Madžids Khaladža ir strādājis kopā ar izciliem persiešu mūzikas izpildītājmāksliniekiem un rakstījis kompozīcijas tādiem slaveniem mūziķiem kā Rejs Kūders un Līza Džerārda. Viņš ir radījis jaunu perkusijas skolu Irānā, kas tiek atzīta un cienīta tās autentiskuma, stila skaistuma, daudzveidīgo ritmu un izsmalcināto improvizāciju dēļ. Madžids Khaladža patreiz dzīvo un strādā Parīzē. Citi mūziķi, kas spēlē šajā apvienībā ir Rubens Harutjuņans, Sāra Hamidi, Šadi Fathi un Artjoms Minasjans.
Rubens Harutjuņans ir armēņu izcelsmes mūziķis un dziedātājs, dzimis Irānā, ģimenē, kurā dziedāšana bija tradīcija, ko viņš ir pilnībā pārmantojis. Zinātkāre mudināja Rubenu Haratjuņanu studēt akadēmisko mūziku, kā arī baroka mūziku un flamenko dziedāšanas mākslu. Viņš ir viens no dibinātājiem vairākiem mūzikas ansambļiem – Eptachordio (baroka mūzika), Kotchnak (tradicionālā armēņu mūzika) un Arena Blanca (flamenko mūzika).
Sāra Hamidi ir dzimusi Isfahānā, Irānā, septiņus gadus studējusi klasisko radif repertuāru pie izcilā vokālista Mohamada Rezas Šadzarjana skolnieka, meistara Maedena Tabatabaja. Mācījusies operdziedāšanu Sentmorē konservatorijā. Pateicoties savām savdabīgajām vokālajām dotībām, viņa tiek uzskatīta par vienu no perspektīvākajām savas paaudzes dziedātājām.
Šadi Fathi ir dzimusi 1977. gadā Teherānā, kurdu ģimenē. Šadi Fathi ir mācījusies setāra spēli pie izcilā setāras un taras spēles meistara Dariuša Talaji. Jau piecpadsmit gadu vecumā viņa sniedza setāras spēles solo koncertus. Lai pilnveidotos, viņa ir apguvusi arī tombaka spēli pie Araša Farhangfara un dafa spēli pie Mehrdada Karin-Khavari irāņu Kurdistānā. 2002. gadā viņa pārcēlās uz Franciju un ir piedalījusies daudzos mūzikas, dejas un teātra projektos, ko bagātinājusi ar persiešu mūzikas klātbūtni.
Artjoms Minasjans ir dzimis Vedi, Armēnijā 1979. gadā. 1999. gadā iestājies Erevānas Nacionālajā mūzikas akadēmijā “Komitas”, Tautas instrumentu nodaļā, lai apgūtu duduka spēli. Koncertē daudzviet pasaulē. Viņa izpildījuma maniere ir tīra un spēcīga, ar plašu diapazonu, un Artjomu Minasjanu viennozīmīgi var uzskatīt par vienu no labākajiem mūsdienu duduka spēles meistariem.


Irāņu mūzikas grupa "AHOORA BAND" Hamida Rezas Hodžandi vadībā ir izveidota 2004. gadā (1382. hidžras gadā) ar Irānas Kultūras ministrijas atbalstu.
Grupa spēlē dažādu savas valsts apgabalu un tautību mūziku, izmantojot atšķirīgu žanru un stilu elementus, sākot no tradicionālās tautas mūzikas un sūfiju mūzikas līdz improvizācijai.
Grupa "AHOORA BAND" uzstājas ar koncertiem gan Irānā, gan ārpus tās robežām. Tā ir piedalījusies festivālā "Mehrejan" Dubajā (AAE) 2005. gadā. Kopā ar grupu "Tanboornavazan Bistoon" 2013. gadā koncertējusi Indonēzijā. 2016. gadā "AHOORA BAND"ar panākumiem uzstājās Mevlānas festivālā Konjā (Turcija).

Grupas dibinātājs un vadītājs Hamids Reza Hodžandi jau bērnībā sācis uzstāties jauniešu kolektīvu sastāvā kopā ar atzītiem skatuves māksliniekiem, kā arī sniedzis solo koncertus. Viņš ir bijis nominēts un ieguvis balvas dažādos Irānas studentu mūzikas festivālos. Savas radošās darbības laikā Hamids Reza Hodžandi ir izdevis vairākus mūzikas albumus (orķestra mūzikas, kurdu, bahtiaru, arābu mūzikas un popmūzikas). Viņš ir arī autors vairākām grāmatām un mācību materiāliem par mūzikas instrumentu apgūšanu un dziedāšanu.