30.septembrī Rīgā sākas festivāls, kas akcentē Rietumu un Austrumu kultūras sadursmes RumiFest. Klausies raidījuma "Zeme" un "Rāgas" vadītāja Ignata sagatavotu speciālinterviju ar šī festivāla viesiem Vardanu Havanisjanu (duduks, basduduks, čvī) , Armēnija, Beļģija un Emre Giltekinu (sazs, baglama, judžtelli, šelpe, tanburs, balss , Turcija, Beļģija.

Ausīgākie klausītāji varēs piedalīties konkursā ar iespēju apmeklēt šo festivālu!

Vardans Havanisjans ir atzīts duduka un citu tradicionālo armēņu koka pūšamo instrumentu spēles meistars. Vardans mācījies duduka spēli pie atzīta meistara Hačika Hačatrjana. Audzis tradicionālās armēņu mūzikas gaisotnē, viņš viegli improvizē arī ar dažādu valstu mūziku, apvienojot tautas mūzikas un džeza ritmus. Viņa vārds kļuva plaši pazīstams pasaules mērogā pēc tam, kad viņš sāka sadarboties ar Jasminu Levi un grupām “Arax”, “Hijaz” un “Blindnote”, ar ko kopā koncertēja Eiropā, Kanādā, Austrālijā un Āzijā.

Emre Giltekina ģimenē muzicēšana ir tikpat dabiska kā elpošana. Dzimis 1980. gadā Laluvjērā, Beļģijā, Emre Giltekins iepazina mūziku, pateicoties savam tēvam Lifti Giltekinam, kurš mācīja viņam spēlēt sazu, šis instruments dažādās variācijās ir plaši izplatīts Vidusāzijā līdz pat Sibīrijas robežām, taču tikai Anatolijā tas sasniedzis savu izteiksmīgumu un māksliniecisko apogeju. Emre turpināja mācīties pie tādiem pazīstamiem meistariem kā Talips Ozkans un Mustafa Karačepers, kuru skaņdarbi ieņem nozīmīgu vietu turku tautas mūzikā. Šodien viņš sadarbojas ar dazādu kultūru pārstāvjiem, tādiem mūziķiem kā Maliks Pefe Sou (Senegāla), Gorans Bregovičs (Serbija), Veronika Žilē (Beļģija) un Dādmers (Irāna). Viņš spēlē arī vairākos kolektīvos, piemēram, “Blindnote” un ģimenes ansamblī “Gültekinler”.

Rumi fest ir Rietumu un Austrumu mākslas, mūzikas, dzejas un tradīciju svētki, kas tradicionāli nu jau trešo reizi notiek Rīgā. Rietumu un Austrumu tikšanās vieta, kas eksistē ne tikai kā ģeogrāfisks punkts kartē, tā ir vieta katra cilvēka dvēselē, kur prāts satiekas ar jūtām, kur harmoniski līdzās pastāv domas un emocijas. Māksla, mūzika un dzeja spēj vienot mūs visus – gan Rietumos, gan Austrumos dzīvojošus, audzinātus dažādās tradīcijās, runājošus dažādās valodās, daudzpusīgus, atšķirīgus un īpašus.