• Ceturtdiena, 2020. gada 28. maijs
  • Vārda diena: Vilhelms, Vilis
  • Rīgā 0.0°C, - vējš 0m/s, 768mm Hg, 0%
LSM Bērnistaba

Rīta pārraides

07:00

Mūzika

08:00

Nabarīts

08:15

#DigitālāsBrokastis

Google Maps beidzot ievieš radaru un policijas brīdinājumus

Google Maps beidzot varēs ieraudzīt radarus, policiju un bīstamību brīdinājumus līdzīgi kā Waze. Veiksmīgs pirmais tests lidojošajam vācu taksometram Lillium, un reālu takšu solījums 2025. gadam. Jauns avioreisa ilguma rekords - no Sidnejas uz Ņujorku 19h 14 min! Nobaudi tehnoloģiju pasaules top 10 jaunumus #DigitālāsBrokastis podkāstā ar Ahķi un Ričiju!

Lasīt vairāk

09:00

Nabarīts

10:00

Mūzika

11:00

Medus un etiķis

Jānis Ruģēns (1817 – 1876)

8.raidījums.

Gandrīz divdesmit gadus pirms tautiskās atmodas (1841.gadā) Jānis Ruģēns uzrakstīja dzejoli “Kad atnāks latviešiem tie laiki,/ Ko citas tautas tagad redz?” Drīz pēc tam viņš sacerēja arī dzejoli “Imanta nevaid miris,/ Viņš tikai apburts klus’.”

Ruģēna senči nāca no hernhūtiešiem – gara gaismas nesējiem Vidzemē. Ruģēns pats bija starp pirmajiem slavenā Jāņa Cimzes skolotāju semināra audzēkņiem. Lai varētu teikt kodīgus vārdus par netaisnībām, Ruģēns izlikās par garā vāju. Pustrakā cilvēka maska, zem kuras neapšaubāmi bija arī smago dzīves pārbaudījumu novājinātais nervu stāvoklis, palīdzēja Ruģēnam būt brīvam. Arī dzejā, kurā satīrai nozīmīga vieta.

Lasīt vairāk

11:15

Mūzika

Dienas pārraides

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

Dienas apskats. LU izstrādā jaunus augu valsts produktu izmantošanas risinājumus

Latvijas Universitātes pētnieki parādījuši, ka ar ogās atrodamām vielām var izmainīt cilvēku cilmes šūnu diferencēšanās gaitu.

Jau trešo gadu LU norit aktīvi pētījumi, kuru mērķis ir izstrādāt jaunus augu valsts produktu izmantošanas risinājumus. Šoreiz pētījumu objekts ir ogas. Šobrīd projekta ietvaros ir saražota melleņu antocianīnus saturoša pulvera želatīna kapsulu pilotsērija ar 1440 kapsulām ar 50 mg pulvera saturu kapsulā.

Lasīt vairāk

15:20

Mūzika

16:00

Mūzikas sirds

17:00

NABA Top

Vakara pārraides

19:00

Fono-Grāfs

Havajas puķe

Raidījuma Fono-grāfs dalībnieki šovasar bija nokļuvuši Salacgrīvā, kur norisinājās mākslas izstāde par tēmu “Havaja”. Šis vārds latviešu valodas leksikā saistās gan ar saulainajām Havaju salām un Perlharboru, gan arī labierīcībām. Raidījuma vadītāji izsekos, kā mūsu kultūrā 20.gs. vārds “havaja” ieguva savu nozīmi. Vai tā ir toponīmija jeb norāde uz vietu, kur cilvēks var atpūsties ar avīzi rokās, bet varbūt vārds ir saistīts ar Havajas pamatiedzīvotāju politisko sistēmu? Savukārt, Latvijas cietumu kultūrā Havaja tiek izspēlēta vēl kādā negaidītā nozīmē – kulinārijas vēsturnieki varēs iepazīties ar izslavēto “Havajas puķes” recepti. Ceļš uz Salacgrīvas “havaju” nenorisinājā bez jauniem atklājumiem par pagātnes notikumiem: šoreiz tie bija stāsti par jaunlatviešu konkurējošajām jūrskolām šajā novadā. Fono-Grāfs atklās līdz šim neiepazītus jūras sakarus starp Latviju un Japānu, un kā vēsta uzticami avoti, japāņu tradicionālais suši bija pazīstams latvju jūrniekiem jau 19.gs. beigās.

Raidījumā uz mini bidē viesosies arī mākslas kuratore Zane Onckule, kuru izjautāsim par Havajai veltīto izstādi Salacgrīvā un tās atvēršanu arī Rīgas publikai laikmetīgās mākslas centrā kim? 

Raidījumā izskanēs sadaļa Radiomonadoloģija, kurā dzirdēsiet G. V. Leibnica darba Monadoloģija 30. paragrāfu.

Lasīt vairāk

20:00

Mūzika

20:30

Medus un etiķis

20:45

Mūzika

21:00

Bioritmi

22:00

Histērija

Shplint vs. Xeno[morph]

Divi šī brīža labākie vinila DJ, kas iekļaujas mūsu raidījuma formātā, ja runājam pa smago elektronisko mūziku. DJ Shplint un Xeno[morph] jau ir viesojušies pie mums ar saviem setiem. Šoreiz ar, iespējams, lēnākiem BPM, bet tik un tā bliezīs smagi. Katrs pa pusstundai.

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika