Piektdiena, 2024. gada 29. marts

Vārda diena: Agija, Aldonis

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

07:00

Mūzika

08:00

Digitālās Brokastis

Ko hakeri Tev nestāsta? Saruna ar IT drošības ekspertu Kirilu Solovjovu

Iekodies sulīgajā #DigitālāsBrokastis podkāstā un uzzini kāds ir mūsdienu Latvijas hakera profils, kā vārdā mūsdienās urķējas hakeri un kas ir pēdējās desmitgades slavenākie hakeru meistarstiķi! Plus, tehnoloģiju ziņu TOP10 augšgalā:

Sony Playstation jaunās paaudzes spēļu pultis DualSense;
MIT radījuši drošu koronavīrusa apziņošanas lietotni;
Roadgames orientēšanās spēle pārceļas uz Google StreetView.

#DigitālāsBrokastis pasniedz Artis, Rihards un viesos IT drošības eksperts un podkāsta KiberKambaris veidotājs Kirils Solvojovs.

Lasīt vairāk

10:00

Mūzika

Dienas pārraides

14:00

Mūzika

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

15:20

Mūzika

16:00

Mūzika

17:00

NABA Top

Vakara pārraides

19:00

Mūzika

Trīs stāsti par vientulību visuma ārēs

Kā jau katru otro piektdienu, raidījums Fono-grāfs atgriežas radio viļņos. Šajā nedēļā raidījums izmantos iespēju atzīmēt starptautisko kosmonautikas dienu. 

Visuma apmēri brīžiem ļauj mums iegūt perspektīvu attiecībā uz pašu dzīvēm. Franču domātāju un zinātieku Blēzu Paskālu (1623-1662) biedēja bezgalīgā visuma mūžīgais klusums. Šī bezgalība ļāva aptvert paša niecību visuma priekšā. Tomēr ne visus paralizēja eksistenciālās šausmas. Daudzi vēlākie rakstnieki, vizionāri, gan reliģiski, gan arī ateistiski domātāji visumu tomēr saistīja ar neizbēgamu cilvēces nākotni. Tāpēc kosmosa apgūšanas pionieriem bija jāatrisina daudzi gan praktiski, gan arī teorētiski jautājumi.

Ar teorētiskā pamata veidošanu nodarbojās, piemēram, krievu kosmisti ar Nikolaju Fjodorovu (1829-1903) priekšgalā. Viņu vīzija ietvēra ne tikai visuma kolonizāciju, bet arī fundamentālu tā pārveidošanu, kura mērķis ietvēra pat universālu mirušo augšāmcelšanu ar zinātniskiem līdzekļiem. Šī jaunā pasaule būs posapokaliptisks visums.

Citus domātājus gan interesēja arī praktiskāki jautājumi, kas visupirms būtu jārisina pirms visuma kolonizācijas: raķešu izgudrošana vai arī - kā dzīvot noslēgtās telpās. Piemēram, Šampēterī dzimušais raķešu zinātnieks F. Canders (1887-1933) rūpīgi gatavojās ceļojumam uz Marsu. Tāpēc Candera darba istaba kļuva par kosmosa kuģa prototipu, kurā viņš rūpīgi pašizolējās un mēģināja adaptēties neizbēgamajam ceļojumam kosmosā. Viņa piemērs var iedvesmot visus izolācijā esošos vientuļniekus.  

Fono-grāfs nepiemirsīs pieminēt arī divus domātājus – Loski un Lopatinu, kuru dzīve un domas ilustrē vienu no pirmajiem dvīņu paradoksa gadījumiem. 

Lasīt vairāk

21:00

Bioritmi

22:00

Histērija

Seekers Of Destruction mix x2

Seekers of Destruction (Force Fist Records) ir atgriezies!

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika