• Ceturtdiena, 2021. gada 4. marts
  • Vārda diena: Alise, Auce, Enija
LSM Bērnistaba

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

08:00

Mūzika

11:00

Mūzika

11:30

Mūzika

Dienas pārraides

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

Dienas apskats. Notiks rakstu krājuma par Latvijas zemēm līdz 1918.gadam atvēršana

Šī gada 2. martā plkst. 15.00 tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) notiks zinātnisko rakstu krājuma "Latvijas zemes no 19. gadsimta beigām līdz 1918. gadam: ceļš līdz valstij" atvēršana. Tā būs skatāma LNB mājaslapā un Facebook lapā.

Lasīt vairāk

15:20

Mūzika

16:00

Mūzikas sirds

17:00

NABA Top

Vakara pārraides

19:00

Fono-Grāfs

Mēbeles un patvēruma filozofija

Raidījums “Fono-grāfs” līdz šim ir meklējis iedvesmu pagātnes notikumos un dažādu domātāju tekstos. Atskats uz vēsturi ir liecinājis par filozofijas izpratnes dažādību, kas dažkārt ir pat pretrunīga. Tādējādi katrs laikmets piedāvā savu izpratni par svarīgajiem jautājumiem, gan arī to labākajiem risināšanas veidiem. Par klasiku atzītie darbi jau ir izgājuši noteiktu vēstures filtru, taču nepastarpinātāku un daudzveidīgāku skatījumu uz pagātni sniedz laikabiedru atmiņas, vēstules un publicistika. Tāpēc šoreiz raidījums pievērsīsies nevis pagātnes ideju apskatam, bet gan mūsdienās notiekošajam. Iemesls ir jaunās filozofu paaudzes publicētais žurnāls “Tvērums”. Par šo izdevumu un saviem nākotnes plāniem runāsim ar žurnāla izdevējiem. Žurnāla redaktors piemin filozofu pusnakts “rubakus” mežā, taču ierastāks viņu patvērums pamatā ir ērti iekārtotā istabā pie galda. Tāpēc raidījuma otrajā daļā pievērsīsimies filozofu dažādām izpratnēm par mēbelēm un to lomu filozofijā. Jāatzīmē, ka vārdu salikumu “mēbeļu filozofija” ieviesa slavenais amerikāņu rakstnieks Edgars Po tāda paša nosaukuma esejā (1840). Tiesa, pārdomas par un ap mēbeļu filozofu bija gan pirms, gan arī turpinājās ilgi pēc viņa. Tā mēbeles noderēja apziņas, epistemoloģisku jautājumu, individuālās vēstures, un pat politisku uzskatu ilustrācijām. Tomēr latviešu domā mēbeļu filozofija līdz šim nav bijusi tik saskatāma. Kāds tam ir bijis iemesls un kā ir iespējams domāt par mebēlēm no dažādu filozofu perspektīvām? Šie un citi līdzīgi jautājumi tiks apskatīti šajā raidījumā. 

Raidījumā skanēs Radiomonodoloģijas 52. paragrāfs. 

Lasīt vairāk

20:00

Mūzika

Klusumu, šeit notiek disko... filosofu disko!

Piektdienas vakarā Radio NABA programmu papildinās filosofu literārā žurnāla “Tvērums” īpaša vakara programma, kas vienlaicīgi būs jaunā žurnāla atvēršanas svētki.

Skolās māca, ka sengrieķi Olimpiskajās spēlēs nodarbojušies ar disku mešanu. Tā ir vēsturiska neprecizitāte. Aplūkojot sengrieķu vēsturnieku liecības rūpīgāk, top skaidrs, ka viņi ir nevis metuši diskus, bet metušies disko (sengr. δισκων; diskōn). Sekojot senajai tradīcijai, ļausimies diskonīsiskai jūsmai (tiesa, katrs savas mājas ietvaros) un svinēsim “Tvēruma” atklāšanos!

Tomēr ir kāda būtiska atšķirība starp klasisko Olimpisko disko un tā laikmetīgo reinkarnāciju – šoreiz dejot ir aicināti visi, kas piedalās; un piedalīties aicināti ir visi. Var teikt vēl vairāk – piedalīties pat ir vēlams (mēs jūs ļoti gaidām!). Jā, šis ir aicinājums kopīgi mesties muzikālā vājprātā. Lai sagurumā nesaļimtu, mūziskais mīsies ar racionālo – dzirdēsim dažādu tekstu lasījumus (par to varam domāt kā vingrinājumu rētorikas mākslā).

Dejo līdzi radio pavadībā Radio NABA FM 95,8, naba.lv, bet deju zālei pievienojies Zoom platformā un ieraugi arī citus dejotājus! Aktuālākā informācija: https://ej.uz/TverumsDisko

Filosofijas žurnāls “Tvērums” radies kā deviņu Latvijas Universitātes filosofijas studijās satikušos domubiedru un vienas jaunās mākslinieces kopīgs projekts ar mērķi radīt izdevumu, kas sevī apkopo jaunās paaudzes filosofijas interesentu pārdomas, pētījumus un analīzi par dažāda rakstura tēmām, lai atbrīvotos no stigmas, ka filosofija ir kaut kas nesaprotams vai garlaicīgs, vai saprotams tikai šauram cilvēku lokam. Pirmā numura autori ir Toms Babincevs, Rūdis Bebrišs, Rinalds Onckulis, Sofija Kozlova, Patrīcija Kuzmina, Jānis Gaņģis, Elīna Vendija Rībena, Emīls Zavelis un Adelīna Kalniņa. Tieši viņu teju divu studnu garumā Radio NABA studijā griezīs muzikālos skaņu virpuļus, lasīs tekstus un iepazīstinās ar jauno žurnālu - drošā distancē.

 

Lasīt vairāk

21:00

Mūzika

22:00

Histērija

Mūzikas jaunumi - ziema 2020&1

2021.gada pirmais jaunākās smagās elektroniskās mūzikas izlaidums.
Kā ierasts, tapis sadarbībā ar Vibe55 (TdC, Dabsolis).
MagicZ būs atbildīgs par dažādu lauzto ritmu jaunākajiem izlaidumiem, savukārt Vibe55 par dažādiem -core mūzikas pēdejo mēnešu jaunumiem.

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika