Piektdiena, 2024. gada 1. marts

Vārda diena: Ilgvars, Ivars

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Preses relīzes

Sācis skanēt latgaliešu rakstniecībai veltīts podkāsts „Puslopys”

Gada nogalē sācis skanēt latgaliešu rakstniecībai veltīts podkāsts „Puslopys” („Lappuses”). Tas piedāvā sarunas ar spilgtām personībām, kas raksta latgaliski, un aicina ieklausīties literatūras darbos vai to fragmentos, ko lasa paši autori. Katrā podkāsta sērijā notiek muzikāls pirmatskaņojums, kura tapšanā izmantots uzaicinātā autora darbs. Pirmie uz sarunu podkāstā „Puslopys” aicināti  - Ilze Sperga, Raibīs un Annele Slišāne. Podkāsts „Puslopys” atrodams tīmekļa vietnē „Spotify” - ej.uz/Puslopys.

„Puslopys” vada mūziķis, vēsturnieks un raidījumu vadītājs Arnis Slobožaņins un aktīva latgaliešu valodas popularizētāja Edīte Husare. Plānots, ka podkāstā latgaliski skanēs dažādu žanru literatūras darbi un sarunas ar autoriem atklās personību ikdienu, vērtības, uzskatus un darbu rakstīšanas nianses. Lai parādītu latgaliešu valodas skanējumu, katrā „Puslopys” sērijā podkāsta vadītājs un mūziķis Arnis Slobožaņins vienu autordarbu pārveido muzikālā pirmatskaņojumā.

Par jaunā podkāsta „Puslopys” ideju stāsta Latvijas Radio Latgales studijas vadītāja Renāte Lazdiņa: „Arī mūsdienās latgaliski top dzeja un proza, tiek rakstīti pat kriminālromāni un latgaliešu autoru darbi iegūst skanējumu dziesmās, tomēr mēs par tiem maz zinām. Skolu literatūras sarakstos ir ļoti maz darbu latgaliski, arī mūsdienu latgaliešu literatūra tiek apskatīta reti. Latvijas Radio podkāsts „Puslopys” paplašinās redzesloku un ļaus iepazīt latgaliski rakstīto darbu daudzpusību, dziļumu un valodas bagātību, kā arī atklās pašu autoru personības. Ceru, ka podkāsts bagātinās katru klausītāju un sniegs daudz interesantu, pārsteidzošu atklājumu!”

Podkāsta „Puslopys” vadītāja Edīte Husare atzina: „Esmu  cilvēks, kurš padziļināti interesējas par latgaliešu kultūru, taču jau pirmajās podkāsta sērijās biju patīkami pārsteigta par izvēlēto autoru darbiem, - tie patiešām spēj uzrunāt un iedvesmot. Piemēram, saruna ar tekstilmākslinieci Anneli Slišāni man bija tāds atklājums, ka pēc sērijas vadīšanas aicināju visus savus draugus izlasīt viņas darbu „#100dečiLatvijai” - īpaši, ja tas stāvējis nelasīts grāmatu plauktā.”

„Podkāstam ir ļoti interesanta koncepcija kvalitatīvai literatūras baudīšanai. Katrai sērijai rūpīgi gatavojamies, lasot izvēlēto autordarbu, sarunās ar personībām atklājam maz zināmas šķautnes. Jau esmu iepazinis daudz jaunu latgaliešu autoru, kuru dzeja lieliski piestāv mūzikai,” teica podkāsta „Puslopys” vadītājs Arnis Slobožaņins.

„Puslopys” pirmajās sērijās var ieklausīties sarunā ar filoloģijas doktori, zinātnieci un dzejnieci Ilzi Spergu, kas par literārajiem darbiem vairākkārt saņēmusi Latgaliešu kultūras gada balvu „Boņuks”. Podkāstā ar domām dalījies arī Raibīs jeb Oskars Orlovs, kas ir multimākslinieks, dzejnieks un rakstnieks, latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks” laureāts un Latvijas Literatūras gada balvas nominants. Savu rakstniecības ceļu atklāj arī Annele Slišāne, kas plašāk pazīstama kā tekstilmākslas un literatūras projekta „#100dečiLatvijai” autore.

Publicitātes foto: Ilze Sperga lasa sava darba fragmentu podkāstam "Puslopys".


Papildu informācija:

Daiga Konošonoka
Latvijas Radio 
Komunikācijas un multimediju daļas 
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 28313163
E-pasts: daiga.konosonoka@latvijasradio.lv
.