Otrdiena, 2024. gada 18. jūnijs

Vārda diena: Madis, Alberts

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Preses relīzes

Groza Radioteātrī iestudējusi „Have a nice day! Gandrīz mīlas stāsts”

3. un 4. jūlijā Latvijas Radio 1 klausītājiem piedāvā Radioteātra pirmatskaņojumu – godalgota latviešu rakstnieka Jura Zvirgzdiņa stāstu krājuma „Have a nice day! Gandrīz mīlas stāsts” iestudējumu, ko režisējusi Laura Groza. Tas skanēs divus vakarus plkst. 17.05 un būs pieejams arī mājaslapā latvijasradio.lv. Uzvedums ir režisores L. Grozas un aktieru Daiņa Grūbes un Kaspara Dumbura debija Radioteātrī. Radioteātris un  „Skola2030”  šo iestudējumu iesaka izmantot mācību saturam skolā.

Iestudējuma lomās darbojas Dainis Grūbe, Maija Doveika, Kaspars Dumburs un Juris Bartkevičs. Skaņu režisore ir Kristīne Zolotorenko, redaktore Dzintra Matuzāle un producente Māra Eglīte.

Iestudējuma „Have a nice day! Gandrīz mīlas stāsts” galvenais varonis Daumants ir pavisam parasts, bet vienlaikus arī īpašs zēns, kura vecāki gājuši bojā autokatastrofā. Četrus gadus kā futbolbumba viņš mētāts no vieniem radiem pie otriem. Zēns nokļūst specializētā skolā, bet pēc tam parastā skolā, kur pēc dažādiem sarežģījumiem atrod ne tikai klasesbiedru izpratni, bet arī jausmu par pirmo mīlestību. Apsmietajam Daumantam izdodas kļūt par skolas varoni – futbola spēlē pret katoļu skolas komandu viņš pat ir abu goda vārtu autors. Iestudējums ir humora pilns, bērniem un vecākiem dota lieliska iespēja krietni pasmieties.

Radiolasījuma režisore Laura Groza teica: „ Stāstu krājumu „Have a nice day! Gandrīz mīlas stāsts” esmu nodēvējusi par pieredzi jauniem cilvēkiem. Pirmā skolas diena jaunā skolā, pirmās sadursmes ar autoritatīviem skolas grupējumiem, pirmās jūtas pret skaistāko meiteni klasē, pirmās patiesās atklāsmes par īstu draudzību, pirmie iniciācijas rituāli pieaugušo dzīvē, un vēl un vēl. Kad kopā ar aktieriem iedzīvinājām šos stāstus, visi sākām divreiz platāk smaidīt un trīsreiz mazāk būt nopietni. Izrādās, pieaugušie ne tikai lieliski atceras šīs un līdzīgas pieredzes no savas dzīves, bet atminas tās ar prieku un vēlas tajās uzkavēties. Iespējams tāpēc, ka šī brīža dzīve, nezināmu iemeslu dēļ, ir kļuvusi nedaudz stīvāka un tāpēc garlaicīgāka. Radioiestudējums spēs iepriecināt visus tos, kuri domā svaigi. Stāsti ir ļoti, ļoti mīļi un sasilda ne sliktāk par šīs vasaras tveici, - tikai emocionāli. Lai priecīga klausīšanās visiem, kas vēlas pievienoties!”

Aktieri iestudējumā „Have a nice day! Gandrīz mīlas stāsts” ierunājuši vairākas lomas vienlaicīgi. Aktieriem Dainim Grūbem un Kasparam Dumburam šī ir debija Radioteātrī.

„Gaidīju dienu, kad mani aicinās Radioteātrī iestudēt lomu! Esmu aktīvs Radioteātra izrāžu klausītājs. Man ļoti patika iegūtā pieredze, kas, koncentrēšanās un ātruma ziņā, līdzinās kino – visu laiku jābūt tonusā, ” teica aktieris Dainis Grūbe. „Šis ir iestudējums, ko mani bērni klausīsies kopā ar vecvecākiem. Ir jārunā par aktuālām tēmām skolā un ārpus tās, skarot attiecību problēmas, par bulingu un atraidīšanu nedrīkst klusēt. Ceru, ka iestudējums aicinās vairāk ieklausīties otrā -  gan bērniem, gan pieaugušajiem. Lai arī tajā pavīd skumji brīži, tas kopumā ir pozitīvs un uzrunājošs.”

Aktrise Maija Doveika par iestudējumu atzina: „Es šķiroju, kādu saturu atbalstu bērniem un jauniešiem. Izlasot „Have a nice day! Gandrīz mīlas stāsts”, ar prieku piekritu piedalīties, jo šim radioiestudējumam ir paliekoša vērtība. Tas ir sirsnīgs, naivs un vienlaikus nopietns stāsts par to, kā pieaugt, atrast draugus, kļūt drosmīgam. No sirds iesaku klausīties un priecājos par tik labu literatūru!”

Radioiestudējumā izmantoti skaņu efekti, kas ierakstīti Rīgas vidē. „Devāmies ielās, skolu pagalmos un futbola laukumos, braucām un ierakstījām tramvaja signālus, skaņas un sarunu trokšņus. Bijām tirgū, kapos un pat izgāztuvē, lai  ierakstītu dzīvu Rīgas skaņu fona vidi,” teica skaņu režisore Kristīne Zolotorenko. „Interesanti, ka visā iestudējumā, pēc režisores ieteikuma, izmantota vienīgi zviedru džezroka grupas „Tonbruket” mūzika, kas veido īpašu noskaņu.”

Juris Zvirgzdiņš saņēmis neskaitāmas literatūras balvas par bērnu un jauniešu literatūras darbiem. 2020. gadā ieguvis Latvijas Literatūras gada balvas Mūža balvu par izcilu ieguldījumu Latvijas bērnu literatūrā. Stāstu krājums „Have a nice day! Gandrīz mīlas stāsts” ticis nominēts Latvijas Literatūras gada balvai.

 

Pielikumā: publicitātes foto, Miks Jeluškins

 

Papildu informācija:

Daiga Konošonoka,

Latvijas Radio

Komunikācijas un multimediju daļas

sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr.: 28313163

E-pasts: daiga.konosonoka@latvijasradio.lv