Preses relīzes
Latvijas Sabiedriskais medijs ceļā uz piekļūstamību
Latvijas Radio kā projekta “Ziņas vieglajā valodā sadarbības transformācijai” jeb ENACT partneris no 17.-19. martam piedalījies pieredzes apmaiņas pasākumā Katalonijas reģionā Spānijā, kur apspriesti gan vieglās valodas ieviešanas izaicinājumi medijos, gan analizēta viegli saprotamas informācijas pieejamība un efektivitāte. Vizītē gūtā pieredze sniegusi iedvesmu, motivāciju un rīkus vieglās valodas pilnveidošanai Latvijas Sabiedriskajā medijā.
ENACT projekta pieredzes apmaiņas vizītē Katalonijas sabiedriskajā medijā partneri apsprieda datus no Eiropas raidorganizāciju un asociāciju īstenotā pētījuma par vieglās valodas lietojumu. Lai arī apkopotā informācija liecina par pieaugošu izpratni un interesi par viegli saprotamu valodu Eiropā, tajā pašā laikā tā uzrāda vienotu vadlīniju trūkumu efektīvai šāda formāta ziņu izstrādei. Vizītes laikā partneri apmeklēja arī konferenci Katalonijas Studiju institūtā, kas bija veltīta medijiem un piekļūstamībai. Konferencē analizēta audio aprakstu, subtitru, zīmju valodas un viegli saprotamas valodas lietošana, lai padarītu medijus iekļaujošākus un pieejamākus.
„Vizītes laikā bija vērtīga iespēja iepazīties ar daudzpusīgiem zinātniskajiem pētījumiem, kas veltīti informācijas pieejamības uzlabošanai. Noderīgs bija ieskats partneru valstīs jau ieviestajos risinājumos vieglās valodas jomā. Piemēram, Austrijas sabiedriskais medijs piedāvā gan televīzijas, gan tiešsaistes ziņas vieglajā valodā. Interneta saturu šajā formātā izstrādā īpaša redakcija, kurā iesaistīti darbinieki ar pieredzi sociālajā jomā. Šī pieredze liek secināt, ka arī Latvijā nepieciešams veidot ciešāku saikni ar vieglās valodas ziņu auditoriju, lai nodrošinātu kvalitatīvu atgriezenisko saiti,” norāda Latvijas Radio Ziņu dienesta redaktore Zane Eniņa.
Ziņu dienesta redaktore papildina, ka Latvijas Sabiedriskajam medijam jāstrādā roku rokā ar cilvēkiem, kuriem informācija vieglajā valodā domāta, lai pārliecinātos, ka dažādas sabiedrības grupas informāciju patiešām saņem vispiemērotākajā formā. Šeit paveras iespējas vieglās valodas pētniecībai, kas jau notiek citās Eiropas valstīs, bet pie mums ir iedīglī, lai noteiktu, vai izmantotās metodes patiešām darbojas un vai tās nepieciešams pilnveidot.
Vieglā valoda un ENACT pienesums medijiem
Latvijas Radio jau deviņus gadus ik dienu gatavo un publicē ziņu izlaidumu vieglajā valodā, tomēr iesaiste starptautiskajā projektā ENACT ļāvusi skaidrāk izprast mērķauditorijas vajadzības un jaunākās tendences šajā jomā, lai ziņu izlaidumi auditorijai kļūtu vēl vērtīgāki. Turklāt tā ir būtiska nepieciešamība vieglajā valodā vēstīt vairāk un dažādos kanālos, jo viens no Latvijas Sabiedriskā medija uzdevumiem ir nodrošināt informācijas pieejamību dažādām sabiedrības grupām.
„Mediju saturs vieglajā valodā sniedz būtisku atbalstu ne tikai cilvēkiem ar kognitīviem traucējumiem, bet arī tiem, kuri vēl nepārzina latviešu valodu pietiekami labi. Tā var būt īpaši noderīga, piemēram, imigrantiem vai bērniem no latviešu diasporas ģimenēm, kuri dzimuši un auguši ārvalstīs, bet tagad atgriežas Latvijā un cenšas integrēties sabiedrībā. Latvijas Sabiedriskajam medijam ir svarīga loma sabiedrības informēšanā un izpratnes veicināšanā par vieglo valodu — tās būtību un pielietojumu. Vienlaikus svarīgi mazināt aizspriedumus, kas vieglo valodu aplūko kā potenciālu apdraudējumu latviešu valodas kvalitātei vai sabiedrības intelektuālajam līmenim,” uzsver Latvijas Radio Ziņu dienesta redaktore Zane Eniņa.
Latvijas Sabiedriskajam medijam jānodrošina piekļūstamība dažādām sabiedrības grupām
Vieglās valodas attīstība Latvijas Sabiedriskajā medijā ir solis ceļā uz lielāku informācijas pieejamību un dažādu sabiedrības grupu iekļaušanu. ENACT projektā gūtā pieredze sniedz vērtīgas atziņas par turpmākajām attīstības iespējām – satura pielāgošanā, auditorijas iesaistē un jaunu metožu pētniecībā. Lai vieglā valoda būtu patiesi efektīvs rīks, nepieciešama nepārtraukta attīstība, sabiedrības iesaiste un mediju atbildība par kvalitatīvu un saprotamu satura veidošanu. Sabiedriskajiem medijiem jāspēj ne tikai veidot saturu vieglajā valodā, bet arī to regulāri testēt un pilnveidot, pamatojoties uz auditorijas atsauksmēm un pētījumiem.
ENACT projekts divu ieviešanas gadu garumā tieksies radīt iekļaujošāku un piekļūstamāku mediju vidi visā Eiropā. Tā galvenie mērķi ir palīdzēt pilnveidot mediju profesionāļu prasmes, izstrādāt vadlīnijas vieglās valodas lietošanai medijos, kā arī veicināt sabiedrības medijpratību. Pie mērķu sasniegšanas strādā partneri no Slovēnijas, Spānijas, Itālijas, Austrijas un Latvijas.
Projekts ir Eiropas Savienības finansēts. Publikācijā paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autoru personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.