Dziesmu un Deju svētku nedēļā nav tikai koru un deju ansambļu koncerti. Programma un repertuārs ir ļoti plašs – no kokļu ansambļiem, pūtēju orķestriem līdz teātriem, izstādēm, folkloras kopām un kapelām. Svētku piedāvājumā var atrast gandrīz katrai gaumei atbilstošu pasākumu. Dziesmu svētku nedēļa daudziem iekšēji rezonē ar maratoncienīgām sajutām – jāapmeklē daudz pasākumu, dalībniekiem garas mēģinājumu stundas, apkārt dažādi amatnieku tirdziņi, noslēgumu koncerti arī nav tie īsākie. Izturība nepieciešama ikvienam svētku norisē iesaistītajam. Tajā pat laikā jau 17 gadus norisinās īstais Rīgas maratons, kam dalībnieki gatavojas tieši tāpat kā svētkiem, un kādai daļai latviešu maratonskriešana ir tikpat svēts notikums kā citai – Dziesmu un Deju svētki.

Savās pārdomās un novērojumos kopā ar “Dziesmusvētku tīklos” raidījuma vadītāju Jāni Daugavieti dalīsies uzņēmējs, “Rimi Rīgas maratons” direktors Aigars Nords un Latvijas Universitātes folkloras deju kopas “Dandari” vadītāja Inga Holsta.

Zinot, ka Rīgas maratons var sapulcināt teju tādu pašu skaitu dalībnieku kā Dziesmu svētki, Aigars Nords tomēr priekšplānā izvirza Dziesmu un Deju svētkus:

“Ja ņem vērā tādu pasākumu, kas vieno visu tautu un notiek reizi piecos gados, tad Dziesmu svētki noteikti ir tāds pamatīgākais, redzamākais un nozīmīgākais pasākums. Jo šie svētki ir ļoti īpaši ne tikai ar dalībniekiem, bet arī ar skatītājiem un visu procesu, kā svētki tiek īstenoti.”

Inga Holsta, lai gan nav piedalījusies īstajā maratonā, tam līdzīgas sajūtas piedzīvo gan aktīvajā “Dandaru” ikdienā, kur kolektīvs darbojas gandrīz katru nedēļu vairākos pasākumos, gan spēlējot un gatavojoties gaidāmajam Dziesmu svētku kapelu maratonam [Esplanādē, Vērmanes dārzā], kas ilgs veselu dienu.

Kādas vēl līdzības ir ieraugāmas maratonā un Dziesmu svētkos, vai mandolīna ir Dziesmu svētku instruments, kāds Aigaram Nordam ir sakars ar “Zemenēm”, cik daudz var īstenot ar aizrautību vien, kas ir labākie maratonskrējēji – ceturtajā raidījuma sarunā.

Mūzika:

Dandari - Ģežablis (2021)
Madonas veco ļaužu deju kolektīvs - Gatves deja (1962)