1960. gadā I Padomju Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku repertuārā tika iekļautas 23 dziesmas, no kurām 13 bija latviešu komponistu darbi. Padomju varai maz interesēja latviešu tautas koru mākslas unikalitāte, un pamatrepertuārā lielākoties bija dziesmas krievu valodā.* 2025. gada Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos aina ir pavisam cita – mēs brīvi varam izpaust vēstījumu ar dziesmas palīdzību latviešu valodā. Un ne tikai lielajā koncertā Mežaparka estrāde, bet arī visos pārējos svētku plānotajos dziesmotajos koncertos. Jautājums, kas ir šis vēstījums un kā to izprot skolēni, kas dziesmas izpilda? Cik ļoti tas atbilst laikam, kurā paši dzīvo, jūt un darbojas?

“Cerēt uz to, ka vārdu piesaukšana, kaut kādu kultūras reāliju piesaukšana un uzskaitījums varētu emocionāli “nostrādāt” uz ļoti jauniem cilvēkiem, manuprāt, ir maldi.”

Tā saka dzejniece, izdevniecības “Liels un mazs” redaktore Inese Zandere, kas pati bijusi klātesoša ievērojamu un latviešiem iemīļotu svētku dziesmu tekstu radīšanā.

Ceturtajā RADIO NABA “Dziesmusvētku tīklos” III sezonas sarunā pievēršam uzmanību dziesmās izmantotajiem tekstiem. Pirms sarunas raidījuma viesiem lūdzām iepazīties un veikt nelielu analīzi šī un iepriekšējo gadu skolēnu dziesmu svētku koru grāmatiņas saturam – tajā iekļauto dziesmu tekstiem. Balstoties savā profesionālajā pieredzē un novērojumos, viesi dalījās gan ar saviem secinājumiem, gan ieteikumiem.

“Neskatoties saturā, cik, jūsuprāt, ir sieviešu autoru teksti?”

uzmanību tekstu autoru dzimumu dalījumam pievērš dzejnieks, literatūras žurnāla “Strāva” redaktors un viens no bērnu raidījuma “Tutas lietas” dziesmu tekstu autoriem Ivars Šteinbergs.

“Lai komponisti padomā, kādus vārdus savās notīs ielikt,”

diskusijā secina Latviešu valodas institūta direktore un vadošā pētniece Sanda Rapa.

Kas ir N400 efekts, kāda ir raidījuma viesu pirmā satikšanās ar Dziesmusvētkiem, kā klišeju pārmērīga lietošana tekstos mazina dziedātāja emocionālo iesaisti – par šo un vēl daudziem citiem jautājumiem klausies “Dziesmusvētku tīklos” jaunākajā sarunā.

Sarunu vada JVLMA docētājs, datu zinātnieks, mūziķis Linards Kalniņš.

Mazās/jaunās ekspertes lomā šajā reizē septiņpadsmitgadīgā Tukuma 2. vidusskolas 11. klases skolniece Ilze Muceniece. Ilzi intervē raidījuma producente Ieva Jurga.

Raidījums tapis ceļā uz XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem 2025. gadā.

*Informācija no XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku oficiālās mājaslapas.