Iepriekšējā “Dziesmusvētku tīklos” sarunā par deju aplūkojām pēdējo gadu tendenci - jaunie koristi Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos ir ievērojami mazāk. Ja deja jaunietim ir laba alternatīva sportam, tad kāds ir ieguvums, kļūstot par koristu? Vai galvenā panākumu atslēga ir nonākšana dziesmu un deju svētku burbulī no mazotnes? Vai arī bērns, jaunietis ir izvilcis veiksmīgo lozi mūzikas skolotāju loterijā un viņam skolā ir ļoti paveicies ar dziesmu svētkos ieinteresētu un prasmīgu mūzikas pedagogu? Ja vien skola nav ar mūzikas novirzienu, profesionālās ievirzes, tad koris ir tāds pats interešu izglītības pulciņš kā šahs, robotika, teātra sports u.c. Var būt un var nebūt. Var būt dziesmu svētku kustībā un var nebūt.
Trešās sezonas otrajā sarunā pirmo reizi raidījuma vēsturē visi trīs viesi pārstāv vienu specialitāti – proti, diriģenti, kas ikdienā darbojas arī ar jaunās paaudzes koristiem. Par bērnu koriem runāsim ar JVLMA profesori, Rīgas Doma meiteņu kora “Tiara” māksliniecisko vadītāju, Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku virsdiriģenti, Latvijas koru nozares padomes eksperti Airu Birziņu, Rēzeknes sākumskolas mūzikas skolotāju, baznīcas ērģelnieku, zēnu kora “Iedvesma” izveidotāju un diriģentu, Latgales mūzikas un mākslas vidusskolas diriģēšanas nodaļas vadītāju Jāni Veļičko un Cēsu valsts ģimnāzijas jaukto un meiteņu koru diriģentu, Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolas kordiriģēšanas nodaļas vadītājs un jauktā kora diriģentu, jauniešu kora “Kamēr” otro diriģentu Patriku Kārli Stepi. Sarunu vada JVLMA docētājs, datu zinātnieks un mūziķis Linards Kalniņš.
Atbildot uz raidījuma vadītāja jautājumu, cik “koru lieta” šajā 2024. gadā šķiet stilīga skolēniem, jauniešiem, diriģents Patriks Kārlis Stepe atbild:
“Pirmkārt, tas ir skolas, vadības un galvenokārt diriģenta jautājums, kā pats diriģents spēj saplānot kora virzību un mērķus, lai jauniešiem būtu interesanti. Iekšējais kora mikroklimats nav viena diriģenta iegribas, dziedātajiem arī ir tomēr teikšana (...) un viņu vēlmes tiks uzklausītas. Tas ir kolektīvs, kas pastāvēs un izdosies, un tas būs arī stilīgi.”
Kāds ir raidījuma viesu dziesmusvētku tīklos nonākšanas stāsts, kā ārpus Rīgas tiek piesaistīti jaunieši kordziedāšanai, kā atšķiras puišu un meiteņu motivācija dziedāšanai korī, kas ir emocionāla inficēšanās un kāda ir tās loma dziesmu svētku pēctecībā - par šo un ne tikai klausies sarunā.
Mazā eksperta lomā deviņgadīgais Krišjānis, kurš dzied zēnu korī (2.- 7. klase).
Raidījumu veido Radio Naba autori Linards Kalniņš, Ieva Jurga, Jānis Daugavietis.
Raidījums tapis ceļā uz VIII Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem 2025. gadā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X