Šīs nedēļas raidījums noslēdz raidījuma veidotāju īstenotu projektu, kas aizsākās jau 2019. gada rudenī, kad dodoties ekspedīcijā uz Vitebsku, mēs apcerējām baltkrievu un latviešu kultūrā nozīmīgā dārzeņa – kartupeļa būtību. Brauciena laikā dzima ideja par plašāku dārzeņu simbolikai un mitoloģijai veltīta pētījuma nepieciešamību.

Apcerē par dārzeņiem filozofija atrodas tikai ceļa pašā sākumā un tai piemīt izteikti fragmentārs raksturs. Salīdzinājumā ar refleksiju par dzīvniekiem par dārzeņiem vēl joprojām tiek domāts nepiedodami maz. Dārzenis tiek pulgots un noniecināts, jo neviens taču nevēlas ‘kļūt par dārzeni’. Tie, kam ļoti rūp dzīvnieku labklājība, apgalvo, ka dzīvniekiem iespējams piemīt apziņa un tie līdzīgi mums, cilvēkiem, ir spējīgi just, ar lielāko prieku sev pusdienās pagatavo kaut ko veģetāru, nemaz neaizdomājoties par to, ka arī dārzeņiem varbūt ir apziņa. Dārzeņu dažādība raksturo ģeogrāfiskās un kultūru atšķirības un, iespējams, ir pamats runāt par dārzeņu ietekmi uz atšķirīgu tradīciju izveidi intelektuālās domas vēsturē. Dārzenis ir arī precīzs sociālekonomisko atšķirību marķieris, tāpēc raidījumā pieskarsimies klasiskajam Dž. Rodāri bērnu literatūras romānam “Sīpoliņa piedzīvojumi”, kas mūs iedvesmoja domāt par dārzeņu politisko aspektu.

Lai apliecinātu un reabilitētu dārzeni kā nopietnu un vērtīgu pārdomu priekšmetu, raidījuma Fono-Grāfs veidotāji ir iemūžinājuši savas aktivitātes un plāno tuvākajā laikā klausītājiem piedāvāt video raidījumu, kas jau tradicionāli ir veltīts konceptuāliem gastronomiskiem eksperimentiem. Šoreiz, domājot par dārzeņiem, gatavojām sautējumu. Materiāls tika filmēts Padures muižā, rudenī, tātad dārzeņu sezonā, taču sautējums pavisam nejauši ieguva zīmīgo nosaukumu “Kurzemes katls”, tā sasaucoties ar aktualitātēm maija sākumā, kad ierasti tiek atzīmēts Otrā pasaules kara noslēgums.

Raidījuma laikā izziņosim konkursu, kurā uzvarētāji varēs iegūt balvu, kas palīdzēs ikdienas gaitās un neļaus aizmirst par dārzeņiem. Būs klausāmas arī reportāžas no ekspedīcijas, kā arī izskanēs Radiomonadoloģijas 57. paragrāfs.