Tuvojoties 9.maijam, kas saistībā ar karadarbību Ukrainā, šogad solās būt īpaši zīmīgs datums, ir laiks pamatīgāk pievērsties simboliskajām struktūrām un elementiem Latvijas un Baltijas kultūrainavā. Šīs nedēļas raidījumā Fono-Grāfs sniegs savu artavu diskusijās par okupācijas pieminekļa, kas nereti tautā dēvēts par Pārdaugavas fallu, turpmāko likteni.

Fallogocentrisms ir jēdziens, ko ieviesis franču filozofs Žaks Deridā, un tas apzīmē Rietumu kultūrā valdošo maskulīno kārtību (phallus) un orientāciju uz valodu, nozīmi un racionalitāti (logos). Deridā iecerē fallogocentrisma kritika kalpo kā Rietumu kultūras dekonstrukcija. Pārsteidzoši, ka okupācijas pieminekļa kontekstā falliskās konotācijas šobrīd netiek minētas, lai gan tās ir acīmredzamas. Tas iemieso maskulinitāti tīrā veidā – karš, uzvara, okupācija utt. Raidījumā pētīsim vai Deridā dekonstrukcijas projektu, kas cita starpā iecerēts arī kā dekolonizācijas mēģinājums, var attiecināt uz Austrumeiropas vēsturisko un kultūras mantojumu.

Kopš šī gada 24. februāra ģeopolitiskās reālijas ir mainījušās un ik pa brīdim ienāk ziņas par dažādu PSRS uzvaras Otrajā pasaules karā slavinošu monumentu demontāžu. Vai mūsu Uzvaras parka piemineklis nekļūs par ‘fallu izdzīvotāju’ šajā trakajā memoriālu grautiņā? Varbūt Latvijā ir iestājušās freidiskās ‘bailes no kastrācijas’? Viena no fallogocentrisma konsekvencēm ir trauma un vainas apziņa, tāpēc raidījuma ietvaros meklēsim pareizo stratēģiju to pārvarēšanā.

Būs dzirdamas reportāžas no Kauņas, kur viesojāmies ievērojamā Lietuvas ebreju (ļitvaku) filozofa Emanuela Levina dzimtajos nostūros. Levins strādāja franču fenomenloģiskajā tradīcijā, uz franču valodu pirmoreiz tulkoja Edmunda Huserla darbus, vēlāk bija viens no Žaka Deridā intelektuālajiem iedvesmas avotiem. Levina bērnība Kauņā un Austrumeiropā glabā daudzus noslēpumus, un kāds no tiem varētu būt saistīts ar fallogocentrisma kritiku…

Raidījuma norisi pārraudzīs Morālais Kalnietis, ir paredzēta aktuālā propagandas piecminūte, kā arī neiztrūkstoši izskanēs Radiomonadoloģijas 73. paragrāfs.