Martins Heidegers kādā savā darbā deviņpadsmito gadsimtu nosauc par vistumšāko no visiem gadsimtiem. Heidegeram šis apgalvojums balstās pārlieku lielajā eksakto zinātaņu dominancē, kas liek aizmirst alternatīvus, poētiskus skatījumus uz esošo. Tas šķiet pārsteidzoši, jo tieši šajā gadsimtā ir industrializācijas uzvaras gājiens. Pat Veidenbaums aicina nodrošināt vietējā mērogā “vairāk gaismas” ar elektrības palīdzību, sekojot citām attīstītajām valstīm. Tādējādi jaunlatvieši un topošās valsts intelektuāļi visnotaļ labvēlīgi attiecās pret jaunajām zinātnēm - tās uzcītīgi tiek popularizētas vietējiem iedzīvotājiem.
Tomēr, atšķirībā no mūsdienām, zinātnes robežas bija daudz plašākas un ietvēra arī ekscentriskus pētījumu laukus. Piemēram, dabas filozofi zinātniski mēģināja izskaidrot telepātijas fenomenu. Ja tas eksistē, tad kāds varētu būt tā mehānisms? Varbūt nākotnē būs iespējams attīstīt to līdzīgi kā ar citām spējām un maņām? Ar atvērtu prātu šajās diskusijās piedalījās arī vietējie domātāji un veidoja savus projektus.
Tagad ar šo projektu pētniecību nodarbojas arī raidījums Fono-grāfs. Pirms pāris gadiem raidījums viesojās Vitebskā, lai atrastu pēdas vienam no šādiem projektiem. Tagad pētnieku komanda ir devusies ekspedīcijā uz Daugavpili, lai, iespējams, tur sameklētu jaunas liecības par telepātijas pētniecību Latvijā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X