Šogad medijos izskanēja informācija, ka no Latvijas Nacionālās bibliotēkas nozagtas grāmatas vairāk kā simts tūkstoš eiro vērtībā. Līdztekus Aleksandra Puškina “Poltavai”, no Gaismas pils nozuda divi krievu futūrista Alekseja Kručoniha darbi.

Atskatoties vēsturē, atklājas, ka grāmatu zagšana bija izplatīta nodarbe jau pirmās neatkarīgās Latvijas laikā, kad grāmatas, tāpat kā mūsdienās, zaga ne tikai bibliotēkās, bet arī vilcienos, rūpnīcās, kioskos, baznīcās un citviet. Ir izveidoti dažādi topi ar grāmatām, kuras pasaulē zog visbiežāk. Lai arī filosofu darbi nav šo sarakstu augšgalā, tieši Imanuela Kanta pamflets “Mūžīgu mieru” šogad raisīja diskusijas, kad pāvests Francisks I uzdāvināja Francijas prezidentam šī sacerējuma eksemplāru un vēlāk atklājās, ka tas, iespējams, savulaik ir nozagts no Ļvivas bibliotēkas.

Ne vienmēr laupītājus izdodas atrast, nereti arī pašas zādzības paliek plašākai publikai nezināmas. “Fono-grāfa” veidotāju interesi ir piesaistījušas vairākas mīklainas filosofiska rakstura grāmatu zādzības. Lai šķetinātu noziegumus, studijā viesosies gan inspektors Patafons, gan grāmatizdevējs un kolekcionārs, izdevniecības "Valters Dakša" vadītājs Valters Dakša.

Raidījumā izskanēs Radiomonadoloģijias 81.