1945. gada 24. decembrī Kabiles izpildkomitejas un milicijās ēkā ielauzās bariņš bruņotu vīru, un pārņēma varu pagasta centrā un mastā uzvilka sarkanbaltsarkano karogu. Uz vienu dienu Padomju vara Kabilē beidza pastāvēt. Kurzemes katls vēl bija silts… Militārā terminoloģijā katls apzīmē situāciju, kur pretošanās ir teju bezcerīga. Šī analoģija labi piedien, lai raksturotu kultūras mantojuma likteni. Daži zaudējumi ir neizbēgami.

Šajā svētku nedēļā raidījums Fono-Grāfs piedāvās reportāžu no mūsu lauka ekspedīcijas Kurzemē, kurā tostarp mēģinājām pārliecināties, vai sabrukums Vecajos Dudeņos, pirmā latviešu akadēmiski izglītotā filozofa, Tērbatas universitātes profesora Jēkaba Oša dzimtajās mājās, ir kļuvis neatgriezenisks. Vai Latvijā situācija ar kultūras mantojuma saglabāšanu ir sliktāka kā Voroņežā? Kur pazudusi plāksne ar mājas uzbūvēšanas gadskaitli? Vai paredzēts uzstādīt piemiņas zīmes un norādes, kā tas darīts Konstantīna Raudives dzimto māju vietā vai Pētera Stroda dzimtajā vietā Lielajos Strodos? Vai Jēkaba Oša muzejam būt?

Līdzās citos raidījumos aplūkotajiem “izdedžu” un “pelnu” jēdzieniem, šoreiz īpaši pievērsīsimies drupu kategorijai un ar to saistītajai drupu estētikai. Iespējams, Ošu mājas drupas, līdzīgi kā romantiķiem, ir veids kā reflektēt par pagātni un uz tā pamata konstruēt jaunu realitāti. 

Būs dzirdams Radiomonadoloģijas 48. paragrāfs un Morālais Kalnietis `ziņos par saviem izmeklēšanas rezultātiem.