Maija mēnesī tiek atzīmēta uzvara par nacismu un pieminēti upuri. Šogad aprit 75 gadi kopš Otrā pasaules kara beigām, taču piemiņas pasākumi un parādes izpaliks, jo daudzviet pasaulē ir noteikti stingri pulcēšanās ierobežojumi. Bet, ja nu uzvara toreiz nemaz nebūtu izcīnīta ...

Šonedēļ vēsturiskā fantāzija aizvedīs raidījuma Fono-Grāfs veidotājus pasaulē, kas nav labākā iespējamā, un, kur Otrā pasaules kara iznākums ir citādāks nekā rakstīts mācību grāmatās. Aicināsim klausītājus kopā ar mums atgriezties nenotikušajā pagātnē 1945. gada maijā. Kāda izskatītos pasaule, ja nacistiskā Vācija netiktu sakauta? Kādas politiskās un ekonomiskās attiecības veidotu šodienas sabiedrību? Kāda būtu māksla un zinātne un cik ļoti tā atšķirtos no tā, ko redzam mūsdienās? Šādi un līdzīgi jautājumi ir iedvesmojuši daudzus alternatīvās vēstures adeptus, piemēram, Filipu K. Diku viņa romānā un tā TV ekranizācijā The Man in the High Castle vai Filipa Rota The Plot against America u.c.

Mēs raidījumā pievērsīsimies alternatīviem scenārijiem Eiropas intelektuālajā vēsturē, izsekosim ievērojamu filozofu iespējamām gaitām un pārspriedīsim tās tēmas un jautājumus, kas nacistiskās Vācijas uzvaras gadījumā parādītos un pieminēsim tās, kuras būtu pazudašas no vēstures annālēm. Vai un kāda filozofija valdītu Trešajā Reihā? Kas notiktu ar franču domātājiem un viņu darbiem? Kā izvērstos kontinentālās un analītiskās filozofijas pretstāve (pieņemot, ka britu un amerikāņu politiskais kurss neizmainītos)? Pakavēsimies arī pie notikumu dinamikas Latvijā un mēģināsim izsekot arī vietējo domātāju iespējamos likteņus. Kuri būtu vadošie latviešu filozofi? Vai LU tiktu saglabāta filozofijas katedra? Kāpēc Martins Heidegers otrreiz ieradās Rīgā?

Raidījumu pārraudzīs Morālais kalnietis un tajā izskanēs Leibnica Radiomonadoloģijas 41.paragrāfs.

Raidījums Fono-Grāfs top ar VKKF atbalstu.