Novembra pēdējā raidījumā Fono-Grāfs pievēršas latviešu tiešai un netiešai iesaistei Spānijas pilsoņu karā (1936-1939), kura rezultātā pie varas nāca ģenerāļa Franko režīms, kas vēlāk kļuva par visilgāk valdošo diktatūru Eiropā. Spānijas pilsoņu karš bija nozīmīgs notikums, kam bija pievērsti visi politisko vērotāju bažīgie skati un kas iespējams kļuva arī par prelūdiju 2.pasaules karam. 1936.gada jūlijā notika nacionālistu koalīcijas veiktais apvērsuma mēģinājums, kam sekoja ilgs un asiņains konflikts starp nacionālistiem, kurus
atbalstīja Musolīni Itālijas režīms un hitleriskā Vācija un republikāņiem, kurus atbalstīja brīvprātīgie no daudzām pasaules valstīm.
Spānijas pilsoņu karā piedalījās ap 200 Latvijas iedzīvotāju, no kuriem gandrīz visi cīnījās republikāņu pusē. Latvietis Žanis Folmanis (1910–1932) jeb Žanis Grīva bija slavenākais šī kara dalībnieks, kurš bija ne tikai atbalstošs novērotājs, kā Ernests Hemingvejs, kurš pildīja kara reportiera pienākumus, bet aktīvi piedalījās kaujās. Iespējams tieši pateicoties Spānijas ekspedīcijai, Grīvam izdevās izveidot veiksmīgu politisko karjeru LPSR augstākajā birokrātijā un iegūt atzinību par saviem literārajiem darbiem, no kuriem liela daļa veltīta tieši
pieredzētajam Spānijas pilsoņu kara laikā.
Fono-Grāfs raidījumā tieksies noskaidrot ideoloģiskās frontes noslēpumus: kurā pusē nostājās vai nostātos tā laika latviešu domātāji, kāpēc divas latviešu artilērijas grupas tika nosauktas par personāžiem no literatūras aprindām - Jāņa Jansona-Brauna artilēristu grupa un Leona Paegles prettanku baterija?
Grāfs Andrejs šajās dienās atrodas lauka pētījumā Spānijas dienvidos, kur mēģina izsekot latviešu pēdām un iesaistei karā, kā arī kopā ar Inspektoru Patafonu izmeklē Grīvas aprakstīto noziegumu Granadā, kur par upuri kļuva slavenais andalūziešu poēts Federiko Garsija-Lorka. Līdzās asiņainiem notikumiem jāmin arī priecīgāki atklājumi, proti, pateicoties Spānijas karam latviešu bērnu literatūrā ienāk bruņurupuča tēls un Fono-Grāfs skaidros kādu filozofiski semantisko saturu nes šis dzīvnieks.
Raidījums ēterā skan ar VKKF atbalstu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X