Šoreiz raidījuma “Fonogrāfs” veidotāji pievēršas kulinārijas tematikai, piedāvājot video formātā iepazīties ar īpašu recepti “T-burgers”, kas tā ir nosaukts par godu vācu domātājam Trendelenburgam un tiek gatavots izmantojot konceptuālas 19.gs. domas vēsturei atbilstošas sastāvdaļas.

 

Frīdrihs Ādolfs Trendelenburgs (1802-1872), kurš kļuva par Hēgeļa pēcteci Berlīnes Universitātes filosofijas profesora amatā, aicināja studentus pie sevis uz mājas viesībām, kurās profesors vēstīja par nepieciešamību atjaunot “nogrimušo ticību” metafizikai. Zināms, ka viesībās tika dzerta tēja, taču izsalkušie filosofijas studenti bija arī jāpabaro. Raidījuma “Fonogrāfs” veidotāji, pētot Trendelenburga studenta Gustava Teihmillera (1832-1888).  un viņa sekotāja, latviešu filosofa Jēkaba Oša (1860-1920) arhīvus, ir raduši norādes īpašai T-burgera receptei, kas mums atklāj, ko bija pieņemts pasniegt uz 19. gadsimta otrās puses vēlīno vācu ideālistu viesību galdiem, lai gūtu spēkus cīņai pret draudošajām relatīvisma un materiālisma tendencēm Rietumeiropas intelektuālajā domā.

Pirms pāris gadiem Leipcigā norisinājās Trendelenburgam veltīta konference, kurā vācu filosofijas vēsturnieki akcentēja nepieciešamību aizpildīt “caurumus” 19. gadsimta akadēmiskās filosofijas izpētē. Tāpēc arī raidījums “Fonogrāfs”, sekojot šim aicinājumam, devās uz Oša dzimtajām mājām Kabilē, lai pagatavotu “T-burgeru” un pieminētu vēlīnā vācu ideālisma domātājus. Veco Dudeņu sabrukums un viena no Latvijas Universitātes dibināšanas idejas tēva un tolaik reāla kandidāta uz pirmā rektora amatu Jēkaba Oša aizmirstība rosināja mūs, LU simtgades jubilejā un jaunā rektora vēlēšanu priekšvakarā, atgādināt par dižo ideju nedziestošo klātbūtni šodienas Latvijas kultūrainavā.

*Brīdinām, ka video sižetā būs redzami vienreiz lietojamie trauki, tāpēc atvainojamies visiem dabas draugiem.