Šobrīd Latvijā top vairākas vēstures rekonstrukcijas un interpretācijas par vēstures tēmām. Mūsdienu kinematogrāfa naratīvā un tematikā izmanto dažādus vēsturiskus periodus, lielus vēstures notikumus vai pagrieziena punktus nācijas, tautas, valsts vai visas pasaules līmenī. Katrs laikmets un tajā dzīvojošie autori ar kinematogrāfisku un citu komunikācijas līdzekļu palīdzību no jauna veido attiecības ar attiecīgā laikmeta vēstures tēmām vai arī padara tās aktuālas, apstiprinot priekšstatu, ka katrā laikmetā ne tikai vēsturnieki, bet arī kinematogrāfisti, rakstnieki, žurnālisti un citi mākslinieki rada no jauna. Vēsturiskas filmas sasniedz stabilu auditoriju Latvijā, arī Eiropas A klases festivālu oficiālajās programmā regulāri tiek iekļautas vēsturiskas filmas vai filmas, kas ietver vēstures stāstus.

Kāds sakars vēstures kino naratīviem ar vēsturi? Kā izstāstīt vēsturi? Kā uz to skatīties no mūsdienu viedokļa? Kas ir vēsture tagad? Kā runāt par 90.gadiem, 20-30.gadiem, 80. gadiem, kas ir izdomāti vēstures stāsti un kas nosaka vēstures interpretāciju kino valodā un šo stāstu recepciju.

Raidierakstu sērijā Kino Eizenšteins sarunā “Vēsturiskais kino” piedalās mākslas zinātņu doktors, vairāku vēsturisku spēlfilmu režisors Dāvis Sīmanis, kinorežisore un rakstniece Kristīne Želve, kas veidojusi gan vēsturiskas dokumentālās, gan spēlfilmas, kino zinātniece un Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Inga Pērkone, vairāku vēsturisku filmu režisors Viesturs Kairišs, sarunu vada kino zinātniece Dārta Ceriņa.

Projektu “Kino Eizenšteins” veido filmu studija Mistrus Media sadarbībā ar Radio Naba.

“Kino Eizenšteins” nosaukums veidots atsaucoties uz slaveno Rīgā dzimušo kinorežisoru Sergeju Eizenšteinu, kurš bija ne tikai izcils kinorežisors, bet arī viens no izcilākajiem 20. gadsimta kino teorētiķiem.

Kino izglītība profesionālajā vidē mūsdienās prasa nodrošināt jaunus formātus, kas ietvertu neformālās izglītības aspektus. „Kino Eizenšteins“ ir izglītības aktivitātēs bāzēta iniciatīva ar mērķi radīt antoloģiju par kino profesionāļu darbības vēsturi un kino režijas un kritikas nozares attīstību Latvijā. „Kino Eizenšteins“ ir kā alternatīva kino mācīšanās un izzināšanas vide, bet reizē arī laikmeta liecība un dokuments.

Projekts tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda konkursa “KultūrElpa” un Kultūras ministrijas atbalstu.