Ķermenis ir viens no galvenajiem pasaules un cilvēka izziņas instrumentiem šī brīža laikmetīgajā mākslā, šis bums šobrīd ir skāris arī Latvijas kultūras telpu. Šajā raidījumā pievērsīsimies sievietes krūtīm, to interpretācijām laikmetīgajā mākslā un izstādei “Glandula Mammae", kurā vienkopus vērojami septiņu latviešu mākslinieču vēstījumi, kuros galvenā simboliskā loma ir piešķirta sievietes krūtīm. Raidījumā sarunāsimies ar izstādes kuratori Janu Kukaini.

No 30. maija Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā apskatāma sieviešu krūtīm veltīta laikmetīgās mākslas izstāde "Glandula Mammae", kurā dažādās sieviešu krūšu nozīmes atklāj 7 mākslinieces. Ieva Balode instalācijā mēģina atbildēt uz jautājumu, kas īsti bija ragana, Rasa Jansone pievēršas sievietes mātišķajai lomai, Ingrīda Pičukāne caur fotogrāfijām un intervijām ar sievietēm, kas veikušas krūšu palielināšanas operāciju, mēģina saprast, kādas ir "perfektas krūtis", Mētra Saberova turpina dekonstruēt jēdziena "sieviete" izpratni mūsdienu sabiedrībā, Vivianna Maria Stanislavska apkopojusi dažādu sieviešu stāstus par krūtīm un pievērsusies mizogīnijas diskursam publiskajā telpā, Eva Vēvere caur jaunām formām runā par kalendāra meitenes tēlu, savukārt Evita Goze savā darbā pievērsusies krūts vēža tēmai.

Izstāde nosaukums latīniski apzīmē krūtis dziedzeri, kura bioloģiskā funkcija ir saražot pienu zīdainim. Kā norāda izstādes veidotājas, par spīti šķietami vienkāršajai funkcijai, kultūrā sieviešu krūtis ir apaugušas ar daudzām un nereti pretrunīgām nozīmēm: "Krūtis tiek modelētas atbilstoši sabiedrības gaidām un pastāvošām varas attiecībām, patērētājsabiedrības loģikai un ķermeņa politikai. Dažādas krūšu pieredzes, to iezīmētie nozīmju lauki un atšķirīgie lietojumi tās padara ne tikai par kritiskas refleksijas objektu, bet arī – par sievietes subjektivitātes un rīcībspējas izteicēju. Krūtis var kļūt par pretestības, robežu pārkāpšanas un jaunu kultūras formu iedzīvināšanas platformu, veicinot empātiju, dzimumu līdztiesību un pozitīvu attieksmi pret savu ķermeni."

Šajā vasarā arī Radio NABA aicina pievērsties krūtīm un līdz 15. jūnijam piedalīties fotoakcijā “Meklējam krūtis!”, tās ietvaros apkopojot stāstus un fotogrāfijas, kurās ir redzamas festivāla “LABA DABA” laikā ģipsī atlietās krūtis.

"KŪL: Kultūras ūnijas laiks" ir eksperimentāls aktuālās mākslas un dzīves kultūras telpā skaidrojošs un ilustrējošs radio NABA raidījums. Raidījums tiek veidots ar mērķi aplūkot aktuālos kultūras un laikmetīgās mākslas notikumus. Raidījumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Raidījumu vada: Anete Enikova.