16. novembrī pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā filozofijas diena un šīs dienas ieskaņā izzināsim jaunāko - sesto žurnāla "Tvērums" izdevumu, kura tēma šoreiz ir "Vide" un uzzināsim arī par gaidāmajiem žurnāla atvēršanas svētkiem 16. novembrī. Raidījumā uz sarunu viesojās žurnāla "Tvērums" komandas pārstāvji Rūdis, Adelīna un Patrīcija.

“Tvēruma” jaunajā numurā “Vide” tematizētas un vērtētas kategorijas, ar kādām līdz šim domāts par dabas aizsardzības un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas praksēm, dzīvnieku un augu ētiku. “Vidē” izvērsti aplūkota diskusija par dzīvnieku kognitīvajiem procesiem, to pastāvēšanu vai nepastāvēšanu un iespējām šos procesus jēgpilni aprakstīt, nepieļaujot antropocentrisko kļūdu – cilvēka īpašību attiecināšanu uz atšķirīgām dzīvības formām. Kā arī jautāts par patiesības iespējamību neierobežotas viedokļu pluralitātes apstākļos, kad publiskajā telpā klimata pārmaiņas tiek nemitīgi uzsvērtas, vienlaikus saskaroties ar tikpat lielu skepsi. Žurnālā būtisku lomu ieņem arī diskusija par pilsētvides dzīvojamību – autocentriska, industrializēta un standartizēta pilsētvide kā nevieta, kas, kaut apmierina dzīves pamatvajadzības, nav piemērota cilvēkam kā sociālai būtnei, kam svarīgi radīt telpas atmosfēru un iemājot.

Jaunajā žurnālā varēs lasīt Danielas Zālītes, Ņikitas Andrejeva, Tīnas Alises Drupas, Reiņa Pauļuka, Naura Prikšāna, Aurēlijas Džordanas Auzeres, Gundas Miķelsones, Ilvas Skultes esejas, kā arī amerikāņu filosofa Donalda Deividsona raksta “Racionāli dzīvnieki” tulkojumu. Starp jaunā žurnāla vizuālajiem materiāliem varēs atrast iepriekš nepublicētas fotogrāfijas no Hārdija Lediņa un Imanta Žodžika performances “Cilvēks dzīvojamajā vidē” (1986), kuras iemūžinājis un žurnālam atvēlējis I. Žodžiks. Žurnāla maketu un ilustrācijas veidojis mākslinieks Reinis Žodžiks.

Biedrība aicina pievienoties “Tvēruma” komandai un tekstu autoriem “Vides” atklāšanas notikumā “klusumu, šeit atklāj vidi” 16. novembrī (UNESCO pasaules filosofijas dienā) kultūrtelpā “1983”, Vagonu ielā 21. Pulksten 19.00 sāksies lasījumu programma, kur autori un redakcija iepazīstinās ar fragmentiem no žurnāla rakstiem, kā arī dalīsies pieredzē par tekstu izstrādi un iedvesmas avotiem. Pēc lasījumiem rādīsim Aurēlijas Džordanas Auzeres īsfilmu, kas veidota pēc performances “Cilvēks dzīvojamajā vidē” motīviem.