Sarunā ar horeogrāfi Agnesi Bordjukovu un scenogrāfi Kristu Briģi sarunājāmies par sociālās mākslas projektu - dejas izrādi "Un pēkšņi gulbji", kas savu pirmizrādi piedzīvos šīs nedēļas nogalē. Ar izrādi “Un pēkšņi gulbji!” noslēgsies sociāls mākslas projekts “Mana brīvība un piederība”, kas notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. Izrāde ir gan demonstrācija, gan koncerts, gan šķietami nebeidzama saruna, kurā Burtnieku novada iedzīvotāji un viņu draugi mākslas valodā pārvērtuši savas atklāsmes par brīvības un piederības nozīmi – individuālā, kolektīvā, vēsturiskā un sociālpolitiskā izpratnē. 

Projekta “Mana brīvība un piederība” ietvaros Burtnieku novada iedzīvotāju kopa, kas ir daudzveidīga pārstāvēto sociālo grupu, tautības, vecuma un nodarbošanās ziņā, un vietējie sociālie darbinieki strādāja vienotā radošajā komandā ar profesionāliem laikmetīgās dejas horeogrāfiem, dramaturgiem, mūziķiem un vizuālajiem māksliniekiem. Daudzviet ārvalstīs profesionālas laikmetīgas dejas izrādes ar dažādu sabiedrības grupu cilvēku iesaisti ir regulāra prakse, bet pie mums šādas aktivitātes ir ļoti retas, līdz ar to šis projekts un izrāde ir Latvijas kontekstā unikāli.  

Izrādes pirmsākumi meklējami jau 2017. un 2018. gadā, kad Latvijas valsts simtgades projekta “Burtnieku pils tīstokļus meklējot” ietvaros tapa četras mini izrādes. Tā izrādījās ārkārtīgi veiksmīga, Burtnieku novada iedzīvotājus transformējoša un māksliniekus iedvesmojoša pieredze. Projekta dalībnieki – Burtnieku novada iedzīvotāji – gada laikā no gana lieliem skeptiķiem kļuva par atvērtiem, pārliecinātiem eksperimentālu laikmetīgās dejas izrāžu dalībniekiem. Savukārt, mākslinieki, kas iesaistījās projektā, lai veiktu sociālu misiju, tika pie  īstena iedvesmas avota un arī profesionālajā ziņā pilnvērtīga un ļoti īpaša mākslas projekta. Projekts “Mana brīvība un piederība” tika uzsākts, lai vēl vairāk stiprinātu Burtnieku novada cilvēku drosmi, kā arī lai piesaistītu jaunus dalībniekus. Tāpat būtisks projekta uzdevums ir  veicināt mākslinieku izaugsmi, strādājot atšķirīgā kontekstā. Izrāde “Un pēkšņi gulbji!” ļaus ikvienam interesentam novērtēt šī projekta rezultātus.