Piektdien, 28. septembrī, visā Latvijā notiks Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi, kuru vadmotīvs šogad ir “Zinātne veido mūs”. Apmeklētājus uz ekskursijām laboratorijās, eksperimentiem, diskusijām ar zinātniekiem, pētnieciskajām darbnīcām un citām izzinošām aktivitātēm aicinās zinātniskie institūti, augstskolas, muzeji un citas iestādes vairāk nekā 50 norises vietās. Šoreiz raidījuma centrālā tēma Zinātne un jaunais radošums reģionos - raidījumā būs dzirdama saruna ar Cēsu zinātnes un mākslas veidotājiem - Gunu Dātavu (Vides Risinājumu institūta pārstāve), Alvi Sokolovu (RTU Cēsu filiāles vadītāju) un Emīlu Lukjanski - (Zinātkāres centra ZINOO pārstāvi).

Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi Latvijā notiks jau 13. gadu pēc kārtas un būs pieejami 18 Latvijas pilsētās un novados: Rīgā, Baldonē, Cēsīs, Daugavpilī, Dižstendē, Dobelē, Engurē, Jelgavā, Jūrmalā, Krimuldā, Liepājā, Papē, Priekuļos, Rēzeknē, Salaspilī, Tumē, Valmierā un Ventspilī.

Pasākumu programma būs saistoša visdažādākā vecuma cilvēkiem un ļaus iepazīties ar pārsteidzošiem zinātnes atklājumiem un sasniegumiem, pateicoties kuriem mūsu ikdienas dzīve šodien kļuvusi ērtāka, patīkamāka un drošāka. Piemēram, Latvijas Universitātes Dabas mājā apmeklētāji varēs iepazīties ar inovatīvu mākslīgā intelekta tehnoloģiju, kas ļauj vadīt dronu ar domas palīdzību.

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas notiek katru gadu septembra pēdējā piektdienā un saistošā veidā skaidro zinātnes sasniegumus, ļaujot ikvienam interesentam ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos. Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi notiek vienlaicīgi vairāk nekā 30 valstīs un vairāk nekā 300 pilsētās.

Zinātnes un mākslas centrā BRŪZIS (Cēsīs) piektdien no 19:00 līdz 23:00 viscaur notiks rosība – Klētī ikvienam būs iespēja iepazīt Latvijas augus sensorajās degustācijās, atklāt Ārstniecības kumelītes rūpīgi glabātos noslēpumus un noskaidrot visu par un ap etnobotānikas pētījumiem, kā arī iepazīt rudzu šķirņu veidošanu. Turpat varēs aplūkot Gaujas ielejas spektrālās nokrāsas, iepazīt gēnu kartēšanu un piedalīties dažādās darbnīcās – telekomunikāciju un tehnoloģiju, interaktīvos eksperimentos “Triki traki”, kā arī virtuālās realitātes un 3D izmēģinājumos. Vecajā alus brūzī notiks koka dienu un pasīvo māju demonstrācija un mākslinieku sagatavots fotogrammetrijas ceļojums caur Cēsīm. Taču brūža pagalmā visa vakara garumā notiks interaktīva izstāde “Zinātne mūzikā” un dronu izmēģinājumi. Pasākuma laikā apmeklētājus priecēs dažādu Latvijas DJ performances un noslēgumā, plkst. 22:30, norisināsies unikāls dronu šovs! Vairāk par dažādām aktivitātēm iespējams uzzināt Facebook pasākuma lapā “Zinātnieku nakts Cēsis 2018”. (Programma).

Latvijas Universitātē šogad zinātnes un pētniecības pasākumu tēma ir “Kultūras mantojums”. LU zinātnieki, kā ierasts, apmeklētājiem ļaus ieskatīties savā pētnieciskajā darbībā, stāstīs par saviem izpētes objektiem un rādīs dažādus interesantus eksperimentus, jo zinātne ir kultūras daļa. Pirmo gadu Zinātnieku naktī piedalīsies abas LU Ornitoloģijas stacijas Papē un Bērzciemā. Būs atvērta Baldones observatorija un Bioloģijas institūts Salaspilī, kur piedalīsies arī Liepājas Universitātes mākslas pētījumu laboratorijas jaunie zinātnieki. Savukārt Rīgā apmeklētājus gaidīs Dabas mājā, LU Bibliotēkā, Filozofijas un socioloģijas institūtā, Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē, Humanitāro zinātņu fakultātē, Atomfizikas un spektroskopijas institūtā un LU Botāniskajā dārzā. (Programma).

"KŪL: Kultūras ūnijas laiks" ir eksperimentāls aktuālās mākslas un dzīves kultūras telpā skaidrojošs un ilustrējošs radio NABA raidījums. Raidījums tiek veidots ar mērķi aplūkot aktuālos kultūras un laikmetīgās mākslas notikumus. Raidījumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Raidījumu vada: Anete Enikova.