Lai gūtu skaidrību, vai izvēlētā IT joma būs piemērota profesija, vai tomēr patīk tikai doma par to, studiju laikā noteikti ir vērts doties praksē, kā arī ievingrināt roku vienkāršos programmēšanu uzdevumos, pārliecināts uzņēmuma “Tieto Evry” prakses absolvents un jaunākais programmētājs Hermanis Ozols. Ar viņu un uzņēmuma personāla atlases speciālisti Martu Medni par “Tieto Evry” prakses programmu, iespējām tajā pieteikties, kā arī praktikantu karjeras iespējām uzņēmumā Latvijas Radio 6 Latvijas Universitātes radio NABA raidījumā “Digitālās brokastis” sarunājas Artis Ozoliņš un Rihards Blese.

Skolēniem un studentiem šobrīd aktuāla ir studiju un prakses izvēle. Kāpēc, jūsuprāt, vajadzētu izvēlēties tieši IT jomu?

Marta: Pats galvenais ir tas, ka vienmēr ir darba iespējas – ja apskatām vakanču portālu piedāvājumu, redzams, ka IT ir tā joma, kur ļoti, ļoti tiek meklēti papildspēki. Un man šķiet, ka tuvākajos gados nekas šajā jomā nemainīsies.

Kādas prasmes un zināšanas jauniešiem vajadzētu izkopt un papildināt, lai varētu veiksmīgāk uzsākt studijas IT nozarē un vēlāk iesaistīties arī darba tirgū?

Hermanis: Daudzi teiks, ka matemātika. Protams, matemātika ir ļoti liela daļa no studiju programmas, programmēšanas saknes vairāk vai mazāk ir matemātikā. Jāteic, ka man matemātikas zināšanas ir izrādījušās praktiski noderīgas, kad studiju laikā pusslodzes darbā būvēju bezpilota formulu. Tur, izmantojot Pitagora teorēmu, bija jāaprēķina, cik tālu mašīna ir no konusiem. Tomēr es jauniešiem ieteiktu pamēģināt pašiem paprogrammēt un iemēģināt, jo tieši tas, vai to patīk darīt būs noteicošais. Pats arī sāku ar tiešsaistes kursu, kurā varēja apgūt pamata html mājaslapu programmēšanu.

Marta: Tieši šobrīd ir īstais laiks, lai to darītu, jo ir pieejami daudzi bezmaksas programmēšana kursi – atver internetu, sameklē kaut ko un sāc.

Kā “Tieto Evry” strādā ar skolām, atbalsta to, lai cilvēki izvēlētos IT studijas?

Marta: Mēs aicinām vai nu vidusskolu pēdējo klašu skolēnus, vai pirmo kursu studentus pie mums ekskursijā, pastāstām par uzņēmumu, par savu darba ikdienu pastāsta kāds testētājs, programmētājs vai analītiķis. Kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fondu atbalstām “ZIBIT” stipendiju programmu, piešķirot stipendijas labāko IT jomas bakalaura un maģistra darbu autoriem. Vēl ir arī citas iniciatīvas, piemēram, šogad vidusskolēniem stāstīsim par kiberdrošību.

Tu, Hermani, esi izgājis praksi un nu jau strādā “Tieto Evry”. Pastāsti par šo prakses programmu!

Hermanis: Praksi sāku pagājušā gada jūlijā – bijām seši praktikanti, un mums bija savs projekts, kurā bija jāizstrādā lietotne. Sākumā mums palīdzēja un mūsu darbu uzraudzīja uzņēmuma darbinieki, bet ar laiku mēs palikām patstāvīgāki, šķiet, pēdējo mēnesi visu jau darījām paši. Man šķiet, ka mūsu darba rezultāts bija veiksmīgs! Šādu praksi uztveru kā normālu procesa sastāvdaļu, iesaistoties darba attiecībās, jo jauniem darbiniekiem bez pieredzes uzņēmums tik ļoti neuzticēsies, un šis ir labs veids, kā to iegūt.

Marta: Būtībā mēs visu jūniju meklējam sev praktikantus, kuri divus mēnešus pie mums nāks praksē. Mēs nemeklējam praktikantus, lai viņiem uzdotu darīt maznozīmīgus darbiņus, bet gan mēģinām atrast projektu, kuru ļaujam praktikantiem pašiem no A līdz Z izstrādāt, lai viņiem rodas pieredze un izpratne par to, kā tas ir – pašiem strādā komandā, organizēt savu darbu. Loģiski, mentori vienmēr ir pieejami un palīdz ar sarežģītākām lietām, bet prakses formāts ir tāds, ka divus mēnešus tu praktizējies, un pēc tam mēs runājam par to, kā tu varētu pievienoties mūsu komandai.

Vai ir plānots, ka prakse notiks arī šogad?

Marta: Prakse notiks. Mēs ļoti ceram, ka izdosies to organizēt arī klātienē, bet, protams, esam gatavi arī variantam, ja tas nebūs iespējams. Tieši patlaban apkopojam CV un, ja kādam, kurš šo lasa ir interese, var sūtīt pieteikumus uz darbs@tietoecry.com. Informācija par to pieejama gan mūsu mājaslapā, gan sociālo tīklu kontos.

Kā jūs raugāties uz praktikantiem – kā uz potenciāliem darbiniekiem, vai tomēr prakses gaitā rūpīgi un kritiski vērtējat?

Marta: Pats praktikantu atlases process jau atklāj, kuri vēlas un kurus interesē darbs pie mums, mēs vienmēr atlasam motivētu jauniešus un mūsu galvenais mērķis ir dot šiem praktikantiem iespēju palikt uzņēmumā. Esam priecīgi redzēt, ka šie cilvēki arī paši vēlas palikt pie mums. Arī praktikantu darba ikdienu organizējam tādu pašu, kāda tā ir mūsu štata programmētājiem, jo mūsu mērķis ir šo praksi maksimāli pietuvināt reālai darba ikdienai, lai radītu priekšstatu par darbu uzņēmumā.

Vairums studentu strādā, kā uzņēmums skatās uz studiju un darba apvienošanu?

Marta: Šo jautājumu risinām ļoti pragmatiski – vienojamies, cik stundas nedēļā pēc prakses beigšanas praktikants var strādāt un sastādām viņa grafiku uz nepilnu slodzi. Viņš parāda – šeit no rīta man ir no rīta ir lekcijas, varu tikai pēcpusdienā, šeit visu dienu būšu universitātē, bet man pa vidu ir pauzītes, varu pasēdēt bibliotēkā un pastrādāt. Tādā veidā viņš atskaitās par laiku, kad būs pieejams, norāda savu pieejamību kalendārā un pārējie kolēģi zina, ar ko rēķināties. Mēs esam ļoti ieinteresēti, lai studenti, kas atnāk pie mums, savas studijas arī pabeidz un cenšamies viņus šajā procesā atbalstīt.

Kā notiek attīstība notiek pēc studiju beigām? Mācības ar to jau nebeidzas?

Marta: Jaunākajiem programmētājiem vēl ir diezgan daudz ko apgūt un attīstīt. Mums katru gadu ar viņiem vairākas reizes notiek attīstības pārrunas, tad attiecīgi var sastādīt savu plānu, par to, ko gribas sasniegt pašam, kas ir tas, ko komanda no tevis sagaida, un tad tajā virzienā virzīties.

Hermanis: “Tieto Evry” ir jāuzraksta savi gada plāni un uz tiem arī jāiet, un gada beigās tie ir jāpārskata – cik daudz esi tiecies uz to, cik daudz esi izdarījis, ejot uz to. Tas tiek darīts, lai veicinātu pašizaugsmi.

Hermani, ko tu ieteiktu tiem, kuri šobrīd vēl domā studēt IT, un tiem kuri studē un domā par praksi?

Tiem, kuri plāno studēt, ieteiktu aiziet uz kādu hakatonu, jo tas ir labs veids, lai saprastu mazliet vairāk par to jomu, pamēģināt pašam kaut ko mājās paprogrammēt, uztaisīt kaut ko interesantu, piemēram, pakodēt “Raspberry Pi”, uztaisīt mājaslapu. Tas palīdzēs saprast, vai patiešām patīk IT, vai patīk tikai doma par to. Tiem, kuri domā iet praksē vai nē, teiktu, ka noteikti jāiet! Tā ir ļoti laba iespēja apgūt kaut ko jaunu un varbūt pat turpināt darbu “Tieto Evry”!