Autors: Atis Žagars

Gaisma – Sirds Balss [Big Girl]“Sveiks, Radio NABA. Mans vārds ir Edgars un es dzīvoju Amerikā,” sākas singla “Sirds Balss” pieteikums no projekta Gaisma mūsu e-pastā. Pazliet papētot sīkāk, var uzzināt, ka tas ir Edgars Legzdiņš, kurš vismaz savā Bandcamp kontā par mītnes vietu norādījis Čikāgu, Ilinoisā. “Sirds Balss” ir dziesma no viņa, pēc visa spriežot, debijas albuma “Cīnies”, kas gan izdots jau pavasarī – maijā. Muzikāli tas ir interesants rotaļīgas (Dzeltenie Pastnieki) elektronikas sajaukums ar kaut ko no modernizēta surf-rock.

Šubrovskis – Mazāk [pašizdots]Šeit jau nu komentāri lieki. Atļaušos šo Edgaru – Šubrovski – droši saukt par pēdējo 20 gadu Latvijas indie mūzikas lielāko leģendu. Grupu Kartāga, Hospitāļu Iela, Manta u.c. dalībnieks un līderis. Šķiet, šis ir pirmais singls, ko Šubrovskis ir izdevis, parakstoties ar paša uzvārdu. Kā norāda autors, esot ideja par solo albumu, bet “varbūt [dziesma] ir tāpat vien”.

alejas – Noktirne [pašizdots]Neskatoties uz to, ka grupa alejas, kuru veido Kirils Ēcis, Spāre Vītola un Reinis Žodžiks, 2021.gada sākumā izdos jau savu otro studijas ierakstu “austrālija”, praktiski visos medijos šī apvienība tiek pieteikta debijas nodaļā. To var saprast, jo par alejas tik tiešām līdz šim nebija nekas dzirdēts. Jauno plati (es ceru arī šī vārda tiešā nozīmē) ievada diezgan tumšs, bet tajā pašā laikā karstvīna noskaņās sildinošs singls “Noktirne”. “Dziesma atspoguļo cilvēka vēlmi uz tuvību ar sevi, citiem, un visu, kas starpā, nerimstošus iekšējus un ārpusējus meklējumus,” par skaņdarbu stāsta grupa. No savas puses varu piebilst, ka muzikāli šis ir labs 00’to chillwave un 90’to visas chill-out izlašu kompilējums.

PLUNEPTUNE – Body [pašizdots]

Parasti notiek otrādi, bet šoreiz no chill-out zāles pārejam uz Lielo. PLUNEPTUNE jaunākais singls “Body” ir masīvs, uzbudinošs un hipnotizējošs tehno, kas būtu perfekti piemērots 3-4 no rīta, kad vēl organisms sāk attīrīties, bet nav vēl pilnībā noguris. Nemelošu – diemžēl es ļoti maz zinu par Ani Varja, kas ir šī projekta autore. Vien to, ka viņa ir dzimusi Jakutskā, Krievijā, bet dzīvo Latvijas galvaspilsētā. Diemžēl neizdodas arī atrast viņas bandcamp kontu, jo ļoti labprāt, īpaši šobrīd, kad naktsklubi slēgti, veldzētos “Body” piedāvātajos viļņos krietni ilgāk. Viens no Latvijas elektroniskās mūzikas spēcīgākajiem singliem šogad.

Casper Clausen – Used To Think [City Slang]Kaspers Klausens ir varbūt mazāk zināms ar savu īsto vārdu, bet mūzikas cienītājiem noteikti nebūs svešs dāņu synth-rock grupas Efterklang vārds, kuras viens no dalībniekiem ir Klausens. Pēdējais Efterklang albums “Altid Sammen” iznāca vien pērn. Pēc 20 gadiem Efterklang Klausens nupat izsludinājis savu debijas(!) solo albumu “Better Ways”, kurš tiks izdots pašā 2021.gada sākumā. Albuma pirmo singlu “Used to Think” producējis Sonic Bloom no slavenās apvienības Spaceman 3, tamdēļ nav brīnums, ka tieši šīs grupas daiļrade ir pirmā, kas nāk prātā klausoties “Used To Think”. Katrā ziņā skanējuma ziņā šis singls noteikti ir tuvāk Spaceman 3 nekā Efterklang. Cita starpā, Sonic Boom kā producenta kontā ir arī tādi šedevri kā Panda Bear albums “Tomboy” un Beach House – “7”.

Jello Biafra & The Guantanamo School of Medicine – We Created Putin [Alternative Tentacles]

Leģendārās Sanfrancisko punk-rock apvienības Dead Kennedys solists Eriks Rīds Bušērs jeb Jello Biafra, kurš zināms arī kā kreisi noskaņots cilvēktiesību aizstāvis, pirms nepilna mēneša izdevis jaunu albumu ar savu jaunāko projektu Jello Biafra & The Guantanamo School of Medicine. Par albuma singlu “We Created Putin” visu priekšā jau pasaka pats nosaukums. Maršējošs un jaudīgs manifests pret Krievijas pašiecelto caru.

John Carpenter – Weeping Ghost [Sacred Bones]Vēl viens mākslinieks, kura vārds, droši vien, komentārus neprasa. Viens no visu laiku slavenākajiem filmu mūzikas skaņu celiņu autoriem Džons Kārpenters pēdējā desmitgadē vairāk aizrāvies nevis ar ierasto darbu, bet gan vienkārši mūzikas albumu izdošanu. Arī viņa jaunākais albums “Lost Themes III: Alive After Death” nav saistīts ar kino, bet gan ir vienkārši mūzikas ieraksts. Jau jūlijā Kārpenters izdeva divus singlus, kam tagad seko “Weeping Ghost” – progressive/electronica darbs, kas, visticamāk, skaidri liecina, ko mēs sagaidīsim albumā, kuru paredzēts izdot nākamā gada februārī.

Mogwai – Dry Fantasy [Rock Action]Skotu post-rock ikonas un Radio Naba klausītāju viena no visu laiku iecienītākajām grupām ir izsludinājusi savu jubilejas – desmito – studijas albumu “As the Love Continues”. To paredzēts izdot 2021.gada 19. februārī, kas sakritīs ar Mogwai 25. dzimšanas dienu. Turpinājums 2017.gada albumam “Every Country’s Sun” esot ierakstīts Anglijā kopā ar producentu Deivu Fridmenu (viņš darbojās arī pie Mogwai iepriekšējās plates). Albuma atsevišķās dziesmās piedalījies arī Nine Inch Nails dalībnieks Atticus Ross un saksofonists Kolins Stetsons. Pirmais singls “Dry Fantasy”, ieturot Mogwai stilistiku, ir viens no melanholiskākajiem grupas singliem, kādu es esmu dzirdējis.

OST plus FRONT – Honka Honka [Out of Line]Projekts no Berlīnes OST+Front vasarā izdevuši jaunu albumu “Dein Helfer In Der Not”. Tā singls “Honka Honka” patiks cilvēkiem, kam iet pie sirds Rammstein kombinācija ar kaut ko līdzīgu vācu šlāgerim metāla ietērpā.

Sleaford Mods – Mork n Mindy (feat. Billy Nomates) [Rough Trade]Notingemas elektroniskie panki Sleaford Mods pēdējos gados bijuši ļoti ražīgi. Sākot jau no 2017.gada katrs nākamais ir nesis jaunu ierakstu. Jaunākais albums “Spare Ribs” gan tiks izdots 2021.gada janvārī, bet jau šobrīd pie mums atceļojis singls “Mork n Mindy” sadarbībā ar dziedātāju Billju Noumeitsu. Sleaford Mods līderis Džeisons Viljamsons dziesmu raksturojis kā “centrālās apkures un svētdienas vakariņu smaržas skaņu 1982.gadā,” un man grūti nepiekrist.

Starbabe – Scandal [Black Venus]Jauns duets no Parīzes, ko veido Elodie (vokāls un vārdi) un Idan Gavriel (sintezatori un bungu mašīnas) vasarā izdevuši singlu “Scandal”, kurš šobrīd ierodas Radio Naba topā. Muzikāli “Scandal” varētu ielikt helovīna laikam atbilstošā šaudošā “slasher/electro” stilā.