Latvijas Universitāte ir studentu, pētnieku un uzņēmēju kopīgā “smilšu kaste” - inovatīvu ideju laboratorija. Intervija ar LU rektora padomnieci digitālās sabiedrības jautājumos Signi Bāliņu.

Evija Ansonska, Latvijas Universitāte

“LU skaistums un spēks slēpjas faktā, ka mums ir teju visu jomu studenti un pētnieki. Ja kādam ir laba ideja, mēs to varam īstenot! Tāpēc LU Inovāciju programma ir vieta, kurā īstenot vispārdrošākās uzņēmumu idejas,” pārliecināta prof. Signe Bāliņa. Viņa uzskata, ka mēs visi varam apgūt modernās tehnoloģijas un pat sākt programmēt.

Ar ekonomikas profesori  un LIKTA prezidenti Signi Bāliņu Latvijas Radio 6 Latvijas Universitātes (LU) radio NABA raidījumā “Nabarīts” sarunājas Artis Ozoliņš un Rihards Blese.

Kādas ir iespējas, ko paver LU Inovāciju programma?

Tā dod iespēju uzzināt par inovācijām un to būtību, piedaloties visdažādākajos programmas pasākumos, piemēram, hakatonos, studentu inovāciju praksēs un LU studentu Biznesa inkubatorā. Studenti, pētnieku un uzņēmēji var piedalīties, piemēram, Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienā vai festivālā Icebreaker. Visi šie pasākumi ir iespēja radīt inovācijas. Ikviens var atrast to formu un sadarbības modeli, kas patīk un ir viespiemērotākais. LU Inovāciju programma ir platforma, kurā varam kopīgi darīt labas un aizraujošas lietas, kas dos reālu labumu uzņēmumam, nozarei un sabiedrībai.

Salīdzinot, 20 gadus atpakaļ un tagad, kādas iespējas paveras studentiem?

Kļūst arvien plašākas. Studiju laikā studenti var doties apmaiņas programmās uz ārzemēm, pavadot tur 6 mēnešus vai pat gadu. Ikvienam ir iespēja iesaistīties arī pētniecības projektos paralēli studijām. Domāju, ka LU studiju programmas ir palikušas vēl atbilstošākas darba tirgus prasībām, mēs vairāk sadarbojamies ar uzņēmējiem. Tehnoloģijas maina arī pašas studijas, piemēram, ja pirms desmit gadiem būtu šāda situācija kā pašlaik, tad visticamāk studijas attālināti nebūtu iespējamas, bet pie esošās tehnoloģiju attīstības, mēs to varam paveikt. Turklāt ļoti labā līmenī, saņemot pat studentu uzslavas!

Kādi ir nosacījumi studentiem, lai iesaistītos LU Inovāciju programmā?

Nav nekādu specifisku nosacījumu. Studentam ir jābūt aktīvam, jāseko uzsaukumiem piedalīties programmas pasākumos, piemēram, 18. februārī notiks pirmā Inovāciju pēcpusdiena, kurā runāsim par botiem jeb virtuālajiem asistentiem. Īsā atbilde - studentam jābūt aktīvam un modram, jāseko līdzi programmas informācijai  Facebook u. mājaslapā wwww.lumic.lu.lv

LU Inovāciju programma tiek īstenota jau divus gadus, kādi ir pirmie rezultāti, pirmie “asni”?

Daudzi jau ir iesaistījušies, ir pirmie panākumi. Tapuši jau trīs jauni uzņēmumi, izveidotas sešas studentu komandas, kas piesaistījušas jau papildu naudu no risku kapitāla fondiem. Piemēram, stāju koriģējošs krekls, ideja, kas tapusi kopā ar RTU studentiem. Jauni materiāli dārzkopībai – podiņi, kas paši uzsūcas zemē, stādu audzēšanai. Mēs šajā programmā gribam izvest studentu cauri visiem inovāciju rašanās cikliem. Tāpēc joprojām ir  idejas, kas ir tikai rašanās stadijā, tiek inkubētas LU studentu Biznesa inkubatorā, bet ir arī tādas idejas, kas jau ir nobriedušas un kopā ar pētniekiem un uzņēmumiem jau ir tuvu realizācijai. Mūsu mērķis ir radīt jaunus uzņēmumu un reālas preces un produktus.

LU skaistums ir tajā, ka mums ir tik daudz dažādu jomu studenti, tik daudz dažādu jomu pētnieku.  Mēs nākam ar labu ideju un varam to īstenot, pieaicinot arī citu augstskolu studentus.

Vai Inovāciju programma ir jānāk ar gatavu ideju vai pietiek tikai ar vēlmi darīt?

Jānāk ar vēlmi darīt! Reti, kad idejas rodas vienam, parasti idejas rodas kopībā. Mēs attīstām savu ideju kopā ar citiem cilvēkiem, testējam tās dzīvotspēju. Studijas ir īstais laiks, lai izmēģinātu, vai varu radīt savu ideju un uzņēmumu. Varbūt nesanāks pirmajā reizē, arī varbūt desmitajā nē, bet beidzot sanāks. Šī programma māca arī riskēt un domāt. Mēs aicinām nākt ar vistrakākajām idejām un skatīties, ko varam vai nevaram realizēt, jo dzīve jau mūs vienmēr tāpat noliks pie vietas.

Jā, komandā ir spēks, ja kopā sanāk dažādi prāti. Bet katrai komandai vajag mentoru un padomdevēju? Var šajā programmā var iesaistīties uzņēmumi, kāda būtu to interese, kādi ieguvumi?

Uzņēmumi vienmēr bijuši ieinteresēti sadarboties ar LU. Uzņēmumam ir ideja, bet mēs to dodam dažādām studentu komandām, kas to izstrādā. LU ir ideju testēšanas laboratorija, sava veida “smilšu kaste”, kurā šīs idejas attīstīt un pārbaudīt. Programmas ietvaros studenti var doties arī uz uzņēmumiem inovāciju praksēs un tur attīsta idejas kopā ar uzņēmumu darbiniekiem. Tā ir iespēja uzņēmumiem noskatīt un piesaistīt labākos studentus, labākos darbiniekus.

Tehnoloģiju un inovāciju diena? Kas tā tāda?

Tā ir viena diena, kas šogad notiks 24. septembrī. Tā ir iespēja uzzināt, kas jauns šajā laikā LU ir radies sadarbībā ar industriju, piemēram, Zināšanu Agoras ietvaros, kurā kodolīgi 5-7 min laikā tiek pastāstīts par aktuālajiem rezultātiem. Šo pasākumu mēs veidojam kopā ar LU studentu pašpārvaldi un Absolventu klubu.

Piemēram, pērn Ideju laboratorijā studenti ģenerēja idejas par nākotnes universitāti, kādu viņi to gribētu redzēt. No pērnā gada septembra mums ir četras idejas, kas tiek attīstītas tālāk, tai skaitā LU digitālā karte, telpu rezervācijas sistēmas izveide un pasniedzēju e-studiju apmācības sistēmas izstrāde. Vēl viena ideja – tiek gatavots kurss par klimata pārmaiņām.

Starp šodienu un septembri, kas vēl notiks jau pavasarī?

No 18. februāra  līdz  18. maijam notiks Inovāciju pēcpusdienas, kurās runāsim par interesantām tēmām, arī par attālināto realitāti, medicīnu, piemēram, gēnu inženieriju un jaunajām tehnoloģijām. Ar nozari un pētniekiem. Arī Ideju laboratorijā un biznesa inkubatoros būs nākamie uzsaukumi. Protams, inovāciju prakses. Ieteiktu sekot līdzi informācijai un iesaistīties. Riskēt un nebaidīties! Kopā ar Microsoft jau esam izveidojuši digitālo prasmju un programmēšanas programmu, kurā iesaistījušies 7000 cilvēku visā Baltijā, lai kopā apgūtu jaunas prasmes.