Autore: Evija Ansonska

Universitāte ir kā svaiga gaisa malks! Intervija ar “Microsoft” vadītāju Baltijas valstīs un inženierzinātņu doktori Renāti Strazdiņu.

“Uzņēmumiem sadarbība ar Latvijas Universitāti ir lieliska iespēja paplašināt savu redzesloku un iegūt jaunas idejas, jo visā pasaulē radošākie cilvēki pulcējas tieši universitātēs. Tiem, kuri jau kādu laiku ir beiguši savas studiju gaitas, tas ir kā svaiga gaisa malks,” pārliecināta inženierzinātņu doktore Renāte Strazdiņa. Viņa uzskata, ka jāmācās ir visu mūžu, tāpēc pati katru dienu velta vismaz divas stundas jaunu tehnoloģiju apguvei un aicina ikvienu iesaistīties programmā “LU Inovāciju granti studentiem”, kā arī “Microsoft” un Latvijas Universitātes kopīgi izveidotajā “Digitālo prasmju pilnveides programmā”. 

Ar “Microsoft” vadītāju Baltijas valstīs Renāti Strazdiņu Latvijas Radio 6 Latvijas Universitātes (LU) radio NABA raidījumā…. sarunājas Artis Ozoliņš un Rihards Blese.

Kas ir tie veidi, kā “Microsoft” iesaistās LU programmā “Inovāciju granti studentiem”?

Mēs iesaistāmies ar labāko, kas mums ir. Tās ir zināšanas. Mēs ļaujam studentiem apgūt jaunas prasmes, kas tās, kas noderēs tālākā studiju procesā, gan tās, kas ir un nākotnē būs pieprasītas darba tirgū, lai ir labi un interesanti dzīvot.

Kāpēc “Microsoft”  ir interesanti un būtiski iesaistīties, atbalstīt studentus un Latvijas Universitāti? Kādi ir uzņēmuma ieguvumi?

Katram uzņēmumam ieguvumi būs atšķirīgi, bet no mūsu uzņēmuma perspektīvas raugoties, mēs vienmēr esam atbalstījuši izglītību un jaunu cilvēku iespējas dzīvē sasniegt vairāk. Mēs ticam, ka uzņēmumi ir tie, kas sabiedrībai var dot ļoti daudz.

Es aicinu uzņēmumus pārdomāt iespējamo sadarbību ar universitātēm, īpaši, ja viņi lūkojas pēc jauniem darbiniekiem. Tā ir lieliska iespēja tos atrast, un ja pat students nekļūs par uzņēmuma darbinieku, iespējams, viņš nākotnē būs uzņēmuma klients vai sadarbības partneris. Tā ir lieliska iespēja paplašināt redzesloku un dabūt jaunas idejas savā uzņēmumā. Mēs jau zinām, ka radošākie cilvēki pulcējas universitātēs. Tiem, kas jau kādu laiku ir beiguši savas studiju gaitas, tas ir kā svaiga gaisa malks!

Kas ir tie veidi kā “Microsoft” iesaistījies Universitāšu dzīvē? Studiju process, dalīšanās ar zināšanām un padomiem, mūžizglītība?

Ja mēs paskatītos uz pasauli pieredzi, tad mēs atrastu visus jūsu minētos piemērus. Man ir liels prieks, ka mēs kā uzņēmums sadarbojamies ar Latvija vadošajiem zinātniekiem, palīdzot un atbalstot ar tehnoloģijām un zināšanām, ko ar tām darīt. Mēs sadarbojamies arī ar studentiem, kas aicina  mūs piedalīties dažādos pasākumos un būt tehnoloģiju platformu nodrošinātājiem. Dalāmies ar zināšanām kā eksperti un esam mentori studentiem, lai palīdzētu viņiem atrast savu dzīves ceļu.

Parunāsim par studentiem. Savulaik bija tāda “Microsoft” mācību telpa studentiem ar modernu aprīkojumu un jaudīgām tehnoloģijām, bet tagad studentiem ir gan Inovāciju grantu programma, gan Digitālo prasmju pilnveides programma. Vai ir vērts piedalīties un, ko šādas programmas iziešana var dot studentam?

Ja man būtu jāsaka īsi – ej tūdaļ pat un piesakies! Tā ir brīnišķīga iespēja apgūt zināšanas, kas ir nepieciešama darba tirgum. Piemēram, Digitālo prasmju pilnveides programma darbojas Baltijas līmenī, apvienojot vairāk nekā 1,5 tūkst. partneru. Tie visi ir studējošo nākamās darba devēji.

Otra būtiska lieta, ko var apgūt Inovāciju grantu programmā, –  studentiem ir svarīgi iegūt pieredzi strādāt komandās un attīstīt ko jaunu. Nav jābaidās, ka nesanāks, uzreiz nebūs produkts vai pakalpojums, ko visi gribēs pirkt. Galvenais iziet cauri un saprast, kur un kā tās kļūdas rodas, pierīvēties kā komandai… Tā ir nenovērtējama pieredze, kas pēc tam dzīvē noderēs.

Vēl viena būtiska lieta, kas jāatzīmē ir inovāciju prakses – nav labāka veida kā sevi parādīt nākamajam darbadevējam. Šīs prakses ļauj darba devējam un ņēmējam atrast vienam otru, arī saprast, kurš darbs man der, bet kurš īsti nē.

Noteikti gribu minēt arī pasākumus, kas notiek programmā, ejiet un piedalieties to organizēšanā, darbojieties. Es esmu liela šādu aktivitāšu atbalstītāja.

Minējāt studentu pasākumus, kāpēc tie ir svarīgi?

Tāpēc, ka studentiem ir jāiet uz virtuālām un reālām skatuvēm, jātrenē prasmes izstāstīt savu ideju un mērķi citiem, tā,  lai visiem ir saprotams. Tā ir iespēja atrast savus domubiedrus un veidot tīklojumus.

Visi tie cilvēki, kas jums ir apkārt studiju laikā, lielākā daļa būs kopā ar jums visu jūsu dzīvi, tāpēc veidojiet attiecības. Un tad tas darbs, ko jūs gribat, būs jūsējais!

Kā nonākt līdz darbam lielā starptautiskā tehnoloģiju uzņēmumā? Kā “ielikt kāju”, piemēram,  “Microsoft” durvīs?

Jebkurā uzņēmumā var ienākt dažādi un dažādos laikos, neko īsti nokavēt nevar. Pats svarīgākais ir saprast, kurā virzienā gribas dzīvē iet, un tad vispirms apgūt teorētiskās zināšanas, jo bez tām nevienā nozarē nevarēs iztikt, īpaši IT. Būs jāmācās visu laiku. Es, piemēram, katru dienu pati mācos vismaz divas stundas. Ja ir skaidrība un bāzes zināšanas, tad jau tās durvis vērsies vaļā ļoti brīvi, vēl ir jābūt motivācijai – ko es gribu sasniegt un dot uzņēmumam.

Kā “Microsoft” veicina savu darbinieku vēlmi inovēt?

Mēs ļoti kultivējam atvērtu sadarbības vidi, mēs dalāmies ar idejām un nebaidāmies kļūdīties, esam gatavi pieņemt dažādus viedokļus. Tas rada augsni uzticībai - cilvēki ir gatavi dalīties. Tā mēs nonākam pie idejām, bet tad sākās nopietnākā lieta – darbs pie idejas realizēšanas. Mēs ļoti piedomājam pie tā , lai tas saucamais “road map” ir pārdomāts un mēs tam tiešām sekojam. Mums ir gan iekšējie mītapi un hakatoni, daudz strādājam kopā ar partneriem.

Mūžizglītība. Kāda ir sadarbība ar LU šajā virzienā?

Mēs sadarbojamies ļoti intensīvi, jo Baltijas Digitālo prasmju programma ir atvērta ne tikai studentiem, bet arī ikvienam interesentam no dažādām nozarēm un dažādām pieredzēm. Mēs kopā jau esam lielu soli izdarījuši, tāpēc ceram, ka LU paplašinās šo programmu, ir daudz ko vēl var darīt un tālāk attīstīt.

Sīkāka informācija Latvijas Universitātes Inovāciju centrs LUMIC.