Mūzika var būt rīks manipulatīvu mērķu īstenošanai tikpat lielā mērā, kā dvēseles bagātināšanā. Mūzika kā prātu un ķermeņi ietekmējošs rīks apliecinās vācu nacistu koncentrācijas nometnēs, Mehāniskajā apelsīnā, 1950. gadu CIP eksperimentos, uzmundrinošās medību dziesmās, liftu mūzikā vai mūzikā lielveikalos, noslēpumainā skaņas uzbrukumā ASV vēstniecībai Kubā 2017. gadā. Visos šajos piemēros skaņai, tajā skaitā mūzikai, vienojošais ir centieni pārliecināt, kontrolēt, iebiedēt vai gūt komerciālu labumu. Tas aicina uzdot jautājumus: kāda ir bijusi attieksme pret mūzikas ietekmi uz cilvēka dvēseli un miesu Eiropas kultūras tradīcijā? Kā darinot mūziku, var ietekmēt cilvēka rīcību? Kā darbojas mūzika, kā varas propagandas rīks?
Rīko: Radio NABA, Latvijas Universitāte Sadarbībā ar: LSM.lv, Latvijas Radio
Vada: Rūdolfs R. Vītoliņš, LU Vēstures un filozofijas fakultātes zinātniskais asistents, Radio NABA raidījumu vadītājs
Piedalās: Gatis Ziema, audio dizainers Edgars Šubrovskis, mūziķis, komponists Kaspars Zellis, vēsturnieks Jānis Žilde, mūziķis un žurnālists
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X