Raidījums par grupas ŠŅK albumu Pats Vainīgs! (2021).

Albums ir īss, tāpēc raidījumā skanēs arī pāris dziesmas no grupas uzstāšanās Festivālā Kartupeļpalma un Studijā Gateris.

Pankroka/Riot grrrl grupas ŠŅK ienākšana Latvijas mūzikā ir tik strauja un neapturama kā vulkāna izvirdums. Viņu pirmo EP atzinīgi novērtējuši arī žurnāla Mūzikas Saule kritiķi, bet vislabāko priekšstatu par grupu var gūt koncertos. Priekšplānā ir trīs meitenes – Katrīna Kalve Lauma Meža, Nikola Kurmele, kuras spēlē ģitāras un dzied, precīzāk, izkliedz savas un arī daudziem citiem pazīstamās sajūtas, tekstos dominējot feminisma un mūsdienu cilvēka mentālo problēmu tēmām, bet aizmugurē pie bungu komplekta to visu kā motors dzen uz priekšu Emīls Koļesņikovs, kuram jau bija pieredze no darbības citās grupās (Tavas Māsas Nāsis, Grēcīgie Partizāni).

ŠŅK repertuārā līdzās oriģināldziesmām ir grupas Dzeltenie Pastnieki četrdesmit gadu vecais hits "Kāpēc tu mani negribi", kura tēma lieliski sasaucas ar pašu skandētajām rindām “Visi mani draugi mani ienīst” vai “Tu neesi nevienam vajadzīgs / Tāds sūds uz zemes virsas”, kam ir visas izredzes kļūt par mūsdienu folkloru, ko varētu dziedāt arī koris pūtēju orķestra pavadījumā, ja tiks turpināta šovasar Valmieras teātra festivālā pēc Jēkaba Nīmaņa iniciatīvas aizsāktā Citu Dziesmu Svētku tradīcija, Latvijas underground mūziku pasniedzot akadēmiskā manierē.

ŠŅK ir pamanāmākā jaunā Latvijas pankroka viļņa grupa ne vien tāpēc, ka priekšplānā ir meitenes, bet arī ar tekstos skaidri sadzirdamu un nepārprotamu savas attieksmes paušanu. Sociologi droši vien vēl ilgi varētu pētīt, kas ir galvenais iemesls jaunajam panku vilnim Latvijā 21. gadsimta divdesmito gadu sākumā. Vai tā ir pandēmija, kas jaunus cilvēkus ilgi turējusi atrautus no viņiem tik nepieciešamās socializācijas, enerģijai sablīvējoties un, ierobežojumu balonam plīstot, gāžoties uz āru koncentrētā veidā gan tieksmē izkliegt to visu, kas sakrājies, gan nepieciešamībā arī vizuāli pievērst sev uzmanību, ja jau tik ilgi bijis jāsēž četrās sienās, kur tevi neviens neredz. Vēl viens iemesls varētu būt Latvijas popmūzikā valdošā tendence klausītājus nomierināt un iemidzināt, radināt pie paklausības, uzreiz pēc skolas sola ierokoties darbos, nevis sapurināt un atgādināt par savu eksistenci. Ja līdz šim vismaz ar tekstu saturu to darīja reperi, tad pankroks to dara ar daudz lielāku enerģiju, neatstājot iespēju palikt malā un nepievienoties jau trakojošajam pūlim.

Grupa radusies tikai 2021.gada sākumā, bet ar saviem koncertiem ieguvusi ne vien uzticamu fanu armiju vienaudžu vidū, bet ar aizrautību un oriģinālitāti izpelnījusies arī pieredzējušu mūziķu uzmanību - par savu koncertu iesildītājiem ŠŅK jau izvēlējušās sen pazīstamās grupas Tesa, Inokentjs Mārpls, PND., Suņa Stunda.

Raidījums top ar VKKF atbalstu.