Raidījums par grupas "Zodiaks" albumu "Mākoņi", kas iznāca 1991.gadā kā viena no pēdējām Rīgas skaņuplašu fabrikā ražotajām platēm.

Tobrīd tā jau vairs nebija PSRS skaņuplašu firmas "Melodija" filiāle un izdevējs ir "Ritonis", kas pastāvēja īsu laiku līdz fabrikas un vērtīgo ražošanas iekārtu likvidācijai. Savukārt pats ieraksts netapa ne Latvijas Radio, ne Rīgas skaņu ierakstu studijā, bet ASV "Zodiaka" viesošanās laikā tur, spēlējot koncertus, un trimdas latviešu grupas Akacis dalībnieks Gatis Gaujenieks piedāvāja viņiem mūziku ierakstīt nakts stundās studijā, kur viņš strādāja. Kādā naktī esot paviesojies studijas saimnieks, ieraudzījis šo nesankcionēto darbošanos tumšajās stundās, bet, paklausījies mūziku, nav protestējis un atļāvis turpināt. Kad lente ar ierakstīto materiālu atvesta uz Latviju, skaņu inženieris/producents Ivars Piļka, kurš bija "Zodiakam" līdzi arī uz Ameriku un kopā ar Gaujenieku veica ierakstu, esot noorganizējis šīs plates iespiešanu un izdošanu "Ritonī", un arī vāka dizains esot izdevniecības. nevis autora izdomāts. Tirāža esot bijusi neliela, tāpēc šīs plates tolaik neredzēju veikalos un ieguvu to savai kolekcijai tikai pirms gada, kad tā jau ir kļuvusi par lielu retumu, un no plates arī tika atskaņotas dziesmas raidījumā, kas dod iespēju sajust kvalitāti, kādā savulaik bija iespēja ražot plates Rīgā, ko tagad, kad šis formāts atkal aktuāls, varētu veiksmīgi turpināt, ja deviņdesmitajos gados iekārtas netiktu likvidētas, digitālās ēras sākumā uzkatot tās par vairs nevajadzīgām. Rūpnīcas ēkas vēl līdz nesenam laikam netika ne nojauktas, ne pārbūvētas, lai tās izmantotu kādā citā veidā, tātad vecās iekārtas tur varēja turpināt stāvēt un atkal sagaidīt savu pielietojumu, bet neviens nezināja, ka tāds brīdis kādreiz vēl pienāks, un arī cilvēki plates meta ārā kā nevajadzīgu drazu, kas tikai aizņem vietu.

Turpmākajos gados šīs dziesmas, daļa no kurām jau kopš astoņdesmitajiem gadiem ir labi zināmas kā vienas no Atmodas laika himnām, tikušas publicētas tikai izlasē "Mirušais Gadsmits", ko kompakdisku formātā izdeva MicRec un šis izdevums jau apskatīts raidījumā "Zibens pa dibenu". Tieši šovasar pirmo reizi pēc ilgu gadu pārtraukuma grupa pilnā astoņdesmito gadu sastāvā (Zigfrīds Muktupāvels, Maija Lūsēna, Aivars Gudrais), kam nākuši klāt arī papildspēki, atkal gatava spēlēt šīs Lūsēna dziesmas ar dzejnieku Kārļa Skalbes, Viļa Plūdoņa, Raiņa vārdiem koncertos visā Latvijā.

Studijas viesis - Jānis Lūsēns.

Raidījums top ar VKKF atbalstu.

Informācija Discogs.com.