25. janvārī seši Rīgas zoodārza filiālē "Cīruļi" dzimuši un auguši vilki saskaņā ar starptautiskajiem zoodārzu koordinatoriem tika kastēs aizvesti uz Francijas dienvidiem, taču īsi pēc izlaišanas jaunajā mītnē "EcoZonia" zoodārzā viņi no iežogojuma izbēga. Divus izdevās notvert dzīvus, divus nošāva žandarmi (jo viens no vilkiem kļuva agresīvs un uzbruka cilvēkam), bet atlikušajiem diviem izdevās izkļūt brīvībā. Divas nedēļas vēlāk viens no šiem vilkiem, kurš tomēr bija žandarmu šāviena savainots, tika atrasts miris. Pēdējais vilks, cik zināms, joprojām ir brīvībā, iespējams, Pireneju kalnos pie robežas ar Spāniju.
Pēc šī notikuma Perpiņānas pilsētas apkārtnē tika izsludināta trauksme, aprakstot vilkus kā bīstamus un neprognozējamus.

Raidījumā "Vides Fakti" Latvijas puses pārstāvji pauda sašutumu par "EcoZonia" nožogojuma nepiemērotību vilkiem, lai gan Francijas zoodārza mājaslapā paziņojumā medijiem teikts, ka novietni, nožogojumu un vilku izlaišanas procesu "validējusi" jeb apstiprinājusi līdzi atbraukusī Rīgas zoodārza pārstāve. Tāpat medijos izskanēja, ka "EcoZonia" ir pavisam jauns zoodārzs - joprojām neakreditēts un pat vēl būvniecības stadijā, viņi cerēja to atvērt 13. februārī. Tas viss gan dzīvnieku ekspertos, gan sabiedrībā radīja sašutumu un virkni jautājumu par neskaidrībām.

Kāpēc vilki jāved tik tālu, turklāt uz vietu, kas pat nav pabeigta? Vai nevarēja sagūstīt dzīvus? Vai vedējiem nav jāpārliecinās, ka vieta ir piemērota? Kāpēc vilkus tur atstāja, ja bija redzams, ka žogs ir nepiemērots?

Par to visu raidījuma vadītājs Sandris Ādminis sarunāsies ar Rīgas Zooloģiskā dārza dzīvnieku kolekcijas vadītāju Gunu Vītolu, kas pati vilku transportēšanu organizēja un bija klāt, kad vilkus izlaida no kastēm. Par vilkiem izteiksies arī zoologs Vilnis Skuja - Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts un viens no pieredzējušākajiem dabas pētniekiem Latvijā.

Raidījumu vada Sandris Ādminis.

Spēlētās dziesmas:

Dzelzs Vilks - Uijā Uijā Nikni Vilki (2008)
John Frusciante - Brand E (2020)
Radiohead - A Wolf At The Door (2003)
TV on the Radio - Wolf Like Me (2006)
Fever Ray - The Wolf (2011)
Radiohead - Hunting Bears (2009)

Attēla centrā: mākslinieces Amy Guidry darbs “Wolfpack”.