Iedod cilvēkam zivi un viņš būs paēdis visu dienu. Iemāci cilvēkam zvejot un viņš izsmels tukšu visu jūru! Pateicoties nemitīgiem centieniem pēc aizvien lielākas izaugsmes, mūsdienās rūpnieciskās ražošanas metodes dominē ne vien uz sauszemes, bet arī okeānos un jūrās. Ja agrāk, runājot par zvejniecību, iedomājās mazu sarkanu kuģīti ar lēnīgu kapteini, kas pakšķina pīpi, tad nu jau pāris desmitgades zvejniecību vairāk raksturo būtībā peldoši zivju hārvesteri ar strādnieku brigādēm. Tie ir maksimāli efektīvi “zivju ražas kombaini” reizēm ar vairākus kilometrus gariem tīkliem, kas izsmeļ visu un visus, kas gadās ceļā – nešķirojot, vai tā ir iecerētās sugas zivs vai aizsargātas sugas, vai tas ir ronis, delfīns, bruņurupucis, jūrasputns vai jebkurš cits, kam gadījies būt nepareizajā vietā un laikā.

Jūs, iespējams, zināt par “spoku tīkliem”, lašu fermām un tunci, ko nesen kā delikatesi pārdeva par 3 miljoniem dolāru, bet vai esat dzirdējuši par to, ka okeāni, vaļi un viņu barības bāze ir fundamentāli svarīgi planētas skābekļa nodrošināšanai – vairāk nekā Amazones meži? Vai esat dzirdējuši par verdzību uz zvejas kuģiem un to, ka gandrīz pusi no jūras iemītniekiem, ko izzvejo, tomēr atmet atpakaļ ūdenī bieži vien jau beigtus?

Par to visu stāsta jaunā Netflix dokumentālā filma #Seaspiracy, kas iznāca marta beigās un kļuvusi par vienu no visvairāk skatītajām vairākās valstīs, bet saņēmusi arī pārmetumus par faktu neprecizitātēm, tēmas dramatizēšanu vai vienkāršošanu. Par to visu raidījumā.

Filmas Seaspiracy treileris.

ZooZiņas:
Latvijas lielākajā “kažokādu fabrikā” Iecavā konstatē koronavīrusa uzliesmojumu.
Saeimā sāk virzīt 11000 cilvēku parakstīto iniciatīvu par lūšu medību aizliegumu.
Spānijā publisko materiālus par īpašu nežēlību pret dzīvniekiem kādā laboratorijā.
Jaunzēlandē aizliedz dzīvu lopkopībā izmantoto dzīvnieku tālos pārvadājumus.

Mūzika:
Caravãna Sun - Whale Song (2017)
Nirvana - Something In The Way (Live on MTV Unplugged) (1993)
Hans Zimmer & Radiohead - Ocean Bloom (2017)
Eolika - Lielā Zive (1985)
Prince - Animal Kingdom (1998)