23. un 24. martā Latvijas Universitātē notiks konference “Viena vēsturnieka trīs dzīves: Roberts Vipers Krievijas, Latvijas un padomju historiogrāfijā”.

1924. gadā pazīstamais krievu vēsturnieks Roberts Vipers (1859-1954) apbrīnojami ražīgais plaša profila antīkās, viduslaiku un jauno laiku vēstures speciālists un populārais Maskavas Universitātes profesors pārcēlās uz dzīvi Rīgā, kļūstot par vienu no nesen dibinātās Latvijas Universitātes profesoriem un intelektuālajiem balstiem. Savukārt 1941. gadā  profesors Vipers atgriezās Maskavā un, par spīti cienījamajam vecumam, turpināja akadēmisko.

Latvijā Roberts Vipers tiek augstu vērtēts kā viens no akadēmiskās vēstures tradīcijas pamatlicējiem. Pateicoties daudzveidīgajām publikācijām un unikālajai biogrāfijai, Vipers ir guvis ievērību speciālistu vidū arī Rietumeiropā.

Starptautiskā konference ir pirmais mēģinājums izsekot visam ievērojamā vēsturnieka dzīves gājumam kopumā, izvērtēt viņa dzīves pavērsienus un darbību dažādās intelektuālās telpās un atšķirīgos politiskos apstākļos. Konferences laikā tiks arī atklāta Latvijas Universitātes sagatavotā virtuālā izstāde “Akadēmiķis, vēstures profesors Roberts Vipers”

Citas ziņas dienas apskatā:

Izglītība, zinātne

  • LU Botāniskais dārzs iepazīstina ar telpaugiem Dabas mājas apmeklētājus;
  • Šonedēļ Latvijas Universitātē notiek Atvērto durvju nedēļa;
  • LU Sociālo zinātņu fakultātē notiks Visvalža Valtenberga lekcija “Sociālie tīkli un demokrātija: galvenie pētnieciskie jautājumi un pieejas”.

Kultūra

  • Ģertrūdes ielas teātrī būs skatāma horeogrāfes Agates Bankavas izrāde "Memor";
  • Starptautiskā izstādē laikmetīgās mākslas muzejā “Garāža” Maskavā būs skatāmi latviešu mākslinieku Valda Celma, Artūra Riņķa un Jāņa Krieva darbi;
  • Mākslas stacijā Dubulti Kristapa Ancāna personālizstāde “Lielās Atmiņas (izmēra ziņā)”;
    “Kim?” pasākumu sērijā “Jaunpienācēji”  lasīšanas pasākums “Visi lasa skatītājus” kopā ar mākslinieku Jaakko Pallasvuo.