• Pirmdiena, 2019. gada 26. augusts
  • Vārda diena: Tālija, Natālija, Broņislava, Broņislavs
  • Rīgā +19.3°C, D vējš 1.3m/s, 769mm Hg, 71%
LSM Bērnistaba

Rīta pārraides

07:00

Mūzika

08:00

#DigitālāsBrokastis

08:15

#DigitālāsBrokastis

Vai beidzot Facebook redzēsim īstos draugus?

Facebook veiks kārtējās izmaiņas algoritmā, lai parādītu cilvēkus, kuri pēc lietotāja veiktajām darbībām ir... īstie draugi? Vai Ķīnā referātos vairs nebūs atsauces uz Wikipedia? Bitkoins ir miris, lai dzīvo bitkoins! Uz iesma 17. maija Radio Naba šovs DigitālāsBrokastis.

Lasīt vairāk

09:00

#DigitālāsBrokastis

10:00

Mūzika

Dienas pārraides

14:00

Mūzika

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

15:20

Mūzika

16:00

Mūzikas sirds

17:00

Zinātnes vārdā

Radio NABA ēterā būs dzirdama tiešraide no pētniecības un ideju plača “Zināšanu agora”

Piektdien, 17. maijā Radio NABA tiešraidē būs iespējams dzirdēt vienu no Latvijas Universitātes Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienas notikumiem - pētniecības un zināšanu ideju plača “Zināšanu agora”. Radio NABA ēterā tiešraide būs klausāma no plkst. 17.00 līdz 18.00.

Pētniecības un ideju placis “Zināšanu agora” ir viens no Latvijas Universitātes (LU) Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienas notikumiem. “Zināšanu agorā” būs iespējams iepazīties ar labāko zinātnieku darbu un ideju prezentācijām, pasākuma moderatora lomā iejutīsies Gustavs Terzens

“Zināšanu agorā” savas prezentācijas demonstrēs Datorikas fakultātes, Humanitāro zinātņu fakultātes, Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta, Bioloģijas fakultātes un citu fakultāšu zinātnieki. Prezentācijas sniegs iespēju dinamiskā formā iepazīties ar interesantiem un inovatīviem atklājumiem par dažādām tēmām. Piemēram, LU zinātnieki ir pētījuši garšas un krāsas, garšas un emociju, garšas un temperatūras saistības, jo liela daļa pārtikas, ko lietojam ikdienā, ir neveselīga, bet vizuāli uzrunājoša. Šie uztveres pētījumi palīdzēs noskaidrot, kā veicināt veselīgas pārtikas izvēli.

Savukārt Ķīmijas fakultāte iepazīstinās ar  projektu, kura mērķis ir izprast zirnekļu zīda veidošanās dabiskos mehānismus un izstrādāt jaunu metodi mākslīgā zirnekļu zīda iegūšanai biomimētiskā ceļā. Nākotnē no zirnekļu zīda biomateriāliem ar 3D printeri varētu veidot daudz komplicētus ietvarus, piemēram, cilvēka orgānu formā. Tālāk šos ietvarus varētu apaudzēt ar orgānam specifiskajām šūnām par pamatu ņemot cilmes šūnas. Bet ir arī citi zirnekļu zīda izmantošanas veidi, ņemot vērā to, ka zirnekļu tīkla zīds ir izturīgākā, šobrīd zināmā, šķiedra pasaulē, tā ir vismaz 10 reizes spēcīgāka un elastīgāka par rūdītu tēraudu, kā arī kevalru - materiālu, no kā šobrīd tiek ražotas ložu necauršaujamās bruņu vestes.

Tāpat svarīgs un nozīmīgs ir arī pētījums par neinvazīvu ādas vēža diagnostiku ar optiskām metodēm. Mērķis ir izveidot metodi, kas būtu pielietojama ātram un vienkāršam ādas skriningam ģimenes ārstu praksē. Šobrīd ģimenes ārstu praksē nav izstrādātas vadlīnijas, kā diagnosticēt un klasificēt dažādus ādas veidojumus. Piedāvātā metode varētu efektīvāk atlasīt pacientus, kuriem nepieciešama tālāka onkologa konsultācija. Šādas un daudzas citas prezentācijas būs iespējams noklausīties pasākumā – “Zināšanu agora” gan klātienē LU Zinātņu mājā, gan Radio NABA tiešraidē.

17. maijā, visas dienas garumā jau no plkst. 10.00 Latvijas Universitātes Dabas un Zinātņu mājās norisināsies LU Jaunās tehnoloģiju un inovāciju dienas. Ikviens interesents arī klātienē tiek aicināts apmeklēt plānotos pasākumus, gan piedaloties studentu, topošo profesoru un profesoru diskusijā par savstarpējām sadarbības iespējām, gan lai uzzinātu par aktuālajiem, revolucionārajiem, kā arī iedvesmojošajiem zinātnieku darbiem, apmeklējot pētniecības ideju tirgus placi “Zināšanu agora”. Savukārt vakarā paredzēta Latvijas Universitātes absolventu diskusija par izglītības lomu "Nākotnes sabiedrības universitāte", kā arī absolventu un studentu vakara pasākums visai LU saimei. Diena noslēgsies ar grupu “Coco Orchestra” un “Menuets” koncertiem un dejām ar Robertu Gobziņu (radio NABA).

Papildu informācija par LU Jauno tehnoloģiju un inovācijas dienu pieejama Facebook.

Lasīt vairāk

Vakara pārraides

18:00

Mūzika

19:00

Mūzika

21:00

Dabsolis

Elīna Bākule-Veira - dzeja / Helēna Kozlova - mūzika

Šajā raidījumā - Elīna Bākule-Veira - dzejneice, kas nodarbojas vēl ar tūkstoš citām lietām - dzejo, taisa kino, spēlē mūziku, raksta disertāciju par digitālo poēziju.
Kā papildspēks - Helēna Kozlova ar bajānu (vai ar citām tikpat iespaidīgām skaņas ierīcēm), veidojot brīvu improvizāciju uz dzejas pamata.

Lasīt vairāk

22:00

Vārnu laiks

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika