• Piektdiena, 2020. gada 28. februāris
  • Vārda diena: Skaidrīte, Justs, Skaidra
  • Rīgā -1.1°C, ZR vējš 0.4m/s, 744mm Hg, 88%
LSM Bērnistaba

Rīta pārraides

07:00

Mūzika

10:00

Zvaigznīšu brīdis (ZB)

Raidījums par palestīniešiem

Ievadā - pasaka par Sulamīti.
Un tad aiziet, aiziet, aiziet... tikai un vienīgi - palestīniešu repi!
Komentārus birdina - Hosams Abu Meri.

Lasīt vairāk

11:00

Mūzika

Dienas pārraides

12:00

Zootehnikums

Bites

Bites un citi apputeksnētāji ir neaizvietojami mūsu ekosistēmu un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai. Līdz pat vienai trešdaļai mūsu pārtikas produkcijas un divām trešdaļām mūsu ikdienas augļu un dārzeņu apputeksnē bites un citi kukaiņi. Tomēr to pastāvēšanu apdraud pastāvīgs pesticīdu piesārņojums un dzīvotņu zudums industriālās lauksaimniecības dēļ (https://www.ipbes.net/news/Media-Release-Global-Assessment). 

Kopš gadsimtu mijas Ziemeļamerikā, Rietumeiropā, Āfrikā un Āzijā bitenieki saskaras ar bišu koloniju sabrukumu, kad līdz pat 50-90% bišu saimju nepārdzīvoja ziemu (normāli, ja iet bojā 10-15%), pagājušajā gadā Krievijā bija satraucošas ziņas par milzīgiem biškopju zaudējumiem straujās bišu saimju izmiršanas dēļ. Domificētās bites, ko uztur cilvēks, faktiski ir indikators citu apputeknsētāju problēmām, par ko mums ir krietni mazāk informācijas, jo kukaiņi nevienam nepieder un neviens nekliedz, kad tie pazūd. 

Bet atsevišķi dati par apputeksnētājiem ir satraucoši: pirms pāris gadiem publicēts pētījums par Vācijas aizsargājamām teritorijām liecina, ka mazliet vairāk kā vienas paaudzes (27 gadu) laikā kukaiņu kopējā masa ir samazinājusies par trim ceturtdaļām: lai to noskaidrotu, pētnieki pļavās un purvos ķēra kukaiņus slazdos un svēra tos. Aizsargājamās teritorijas ir domātas dabas aizsardzībai, tāpēc tur ir tikai ierobežota cilvēku aktivitāte: varam tikai iedomāties, kas notiek ar kukaiņiem tur, kur notiek intensīva cilvēku darbība. Līdzīgi novērojumi ir arī citur Eiropas, Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas valstīs (Hallmann, Caspar A., et al. "More than 75 percent decline over 27 years in total flying insect biomass in protected areas." PloS one 12.10 (2017): e0185809.). 

Latvijā biškopība attīstītās, saimju skaits aug, bet par savvaļas apputeksnētājiem zinām ļoti maz. Diemžēl daudzi bitenieki izjūt intensīvās lauksaimniecības klātbūtni. Vai likums viņus pasargā? Antropoloģe Agita Pusvilka ir pētījusi, par to domā paši bitenieki Latvijā. Un ko par to domā bioloģiskais biškopis Andrejs Briedis? 

Pagājušajā gadā 25. novembrī visā Eiropas Savienībā tika uzsākta Eiropas pilsoņu iniciatīva “Glābiet bites un lauksaimniekus!” (ej.uz/glabietbites) ar mērķi glābt bites un dabu, un saudzēt lauku iedzīvotāju veselību. Kāpēc ķīmiķe un inženierzinātņu doktore Jana Simanovska atbalsta šo iniciatīvu un kā tas var palīdzēt izdzīvot apputeksnētājiem?

Raidījuma viesi: Jana Simanovska, Agita Pusvilka un Andrejs Briedis.
Raidījumu vada Sanita Rībena un Grieta Savicka.
 

Lasīt vairāk

13:00

Mūzika

15:00

Bron-Hīts

Leons Briedis. In Memoriam

Uz raidījumu aicinām Leona Brieža romāna "Vilcene un atraitnis" redaktori Gundegu Blumbergu, lai parunātu par sadarbību ar dzejnieku, par viņa pēdējām dienām, par Leona Brieža personību un par viņa teiksmaino, izcilo romānu.

Raidījumā tiek spēlētas dziesmas ar Leona Brieža vārdiem.

Lasīt vairāk

16:00

Mūzika

Vakara pārraides

18:00

Mūzika

19:00

Mūzika

20:00

Mūzika

21:00

Mūzika

22:00

Dievišķās balsis

"Dreampop/shoegaze "jaunumi no Japānas

Raidījumā apskatīsim deviņas grupas - trīs no tām pirmoreiz un divas trešdaļas dziesmu būs japāņu valodā. Kobes jau pieredzējušais "indiepop/dreampop" kvartets"Sappy", kas dibināts 2012.g., būs ar trešo LP "Altima" (2018), un divi jauni Tokijas "shoegaze" kvarteti, kas izdevuši trīs EP - "Bokunofune" (ar EP "Signal Flags") un "The Waterfalls" ar (EP "Youthlight"). Nagoijas "indiepop" kvartetam "Mishca" pēc 3 gadiem iznācis otrais EP "Square" (2019) (raidījumā bija debijas EP 2016.g.) un Šigas "jrock" kvintetam "Blume Popo ベロニカ" jauns, ceturtais EP "海と毒薬 Sea and Poison" (2019) (raidījumā bija otrais EP). Divām pieredzējušām un pazīstamām Tokijas grupām iznākuši jauni LP. "Dreampop" kvintetam "For Tracy Hyde", kas dzied japāņu valodā, trešais LP "New Young City" (2019) un "noisepop/shoegaze" kvartetam "Taffy", kas dzied angļu valodā un visus LP izdevuši UK, piektais LP "Deep Dark Creep Love" (2019) (agrāk apskatīti vairāki abu grupu LP). Vēl otrais LP "Surely All This" (2019) izdots Tokijas "shoegaze" trio "Once Grace Forever" (raidījumā bija debijas LP 2018.g.) un Tokijas "noisepop/postgrunge" kvartetam "Cattle" pēc diviem EP (2015.g. un 2017.g.), debijas LP "Sweet Dream,Tender Light And Your Memory"(2019) (raidījumā bijuši abi EP).

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Rāgas

01:00

Mūzika