Sestdiena, 2022. gada 3. decembris

Vārda diena: Raita, Jogita, Evija

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

08:00

Nabarīts

10:00

Mūzika

11:00

Mūzika

Žēlojumi. Astotā epizode (1858-1859)

Sarunas par veselības stāvokli bieži vien kļūst par rutīnu. Tāpēc arī nav pārsteigums, ka sarakstē bieži tiek pieminētas problēmas ar aknām, žulti, zobusāpēm, bezmiegu. Šīs žēlošanās fonā ir satraukums par nespēju rakstīt un strādāt. Markss tipiskā stilā žēlojas: “Pastāvīgā vēlme sākt strādāt savienota ar nespēju to darīt veicināja mana stāvokļa pasliktināšanos. Bet es pagaidām vēl neesmu spējīgs strādāt. Jebkad, kad piesēžos un pāris rakstu pāris stundas, man uz pāris dienām ir jānoguļas papuvē.” Taču Engelsam sākies jauna veida nepatikšanas, jo dzērumā iesaistījās strīdā ar kādu angli un viņu savainoja. Tas viņam var potenciāli izmaksāt palielu naudas summu. Turklāt iznākums tiesā lielā mērā noteiks arī to, cik daudz Engelss varēs palīdzēt savam bēdubrālim. Tāpēc abi draugi ir satraukti par tiesas iznākumu.

Lasīt vairāk

Dienas pārraides

12:00

Mūzika

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

Dienas apskats. LU Akadēmiskā centra teritorijā izvietos 3D betona vides dizaina objektus

Novembrī norisinājās starptautiskais 3D betona drukas konkurss, kurā piedalījās 27 komandas, tai skaitā Latvijas augstskolu studenti, kā arī interesanti no Grieķijas, Austrijas, Spānijas, Francijas, Indijas, Ķīnas un ASV. Konkursa otrajā kārtā uzņemtas 11 komandas.

Izglītības, zinātnes un vides temati:
- Pētījums par visvairāk atrodamajām zāļu atliekvielām Latvijas ūdeņos.
- Par 2021.gada Eiropas inovācijas galvaspilsētu atzīta Dortmundi.
- RTU zinātnieki izveido mūsdienīgu enerģētikas un klimata modelēšanas rīku kopumu.

Kultūras temati:
- Notiks «ADCE Awards» balvu pasniegšana un konference.
- LMA Simtgades projekta noslēdzošā izstāde “Nākotnes māksla / Nākotnes pilsēta”.
- LMA Grafikas katedras POP-UP veikals “GRAKATS”.
- Radio NABA 19. gadadiena.

Lasīt vairāk

15:20

Mūzika

16:00

Zibens pa dibenu

#56 "Sīpoli" albums "Sīpoli" (1987)

Pirmais manas bērnības lielais koncertpiedzīvojums, kas, iespējams, izmainīja visu turpmāko dzīves virzību, bija tieši Sīpolu uzstāšanas Mežaparka estrādē kaut kad septiņdesmito gadu beigās. Vecāki bija mani paņēmuši līdzi (tolaik bērni tā saucamajos estrādes koncertos tika ielaisti tikai retos gadījumos) uz lielu koncertu, kur man bija iespēja pirmo reizi redzēt dzīvajā skaņuplatēs daudz dzirdētos un jau iemīļotos Viktoru Lapčenoku un Noru Bumbieri, kuri bija šī koncerta t.s. hedlaianeri. Bet izrādījās, ka pirms viņiem uzstājās vēl vesels lērums mūziķu, un viņu vidū bija Sīpoli. Mammu, es gribu... Man ir zirgs, kas naktī dzied... Es gribu, gribu kaķeni... - kaut kas tik nebēdnīgi aizrautīgs, rotaļīgs, ironisks un roķīgs, protams, man nodarīja bērnības traumu, no kuras atgūties nav izdevies joprojām. Gan Sīpolu vadītājs, komponists, taustiņinstrumentālists un brīžiem arī dziedātājs Mārtiņš Brauns, gan nu jau uz raidījumu vairs neuzaicināmais basists un varenā balss Niks Metvejevs toreiz esot uzskatījuši, ka rokgrupa sevi pilnvērtīgi spēj parādīt tikai koncertos un ieraksti ir kaut kas tik nejēdzīgs, ka tādi vispār nav vajadzīgi, ja nu vienīgi, kā reiz intervijā Radio Naba raidījumā "Bīstamie Gadi" teica nelaiķis Niks, dziesmas jāieraksta, lai aktieriem būtu paraugs, kā tās izpildīt izrādēs - daudzas dziesmas un cikli tapušas tieši teātra izrādēm. Tāpēc Sīpolu pirmā plate iznāca tikai 1987.gadā, kā saka Mārtiņš, iekļaujot tajā dziesmas, kuras cenzūra laida cauri, līdz ar to liela daļa pērļu tā arī nav saglabājušās. Vienā plates pusē ir svīta Alberts, otrā – atsevišķas dziesmas. Uz vāka protams, viens no mūsu asākajiem dārzeņiem, jo rokmūzikai nav jābūt tikai saldai, tai ir nedaudz jākož – tā saka Brauns.

Grupas dziedošās ģitāras meistars Aivars Gudrais un bundzinieks Juris Helvigs diemžēl uz raidījumu netika, bet izdevās pierunāt atnākt Aivu Braunu – tagad angļu valodas skolotāju, kura ar mūziku sen vairs nenodarbojas, bet toreiz viņa bija Sīpolu neiztrūkstošā sirēnas balss, kurai ieskanoties, šķita, ka plīsīs gan skaļruņi, gan bungādiņas, un tieši tajā ir viņas spēks. Aiva būtībā ir rietumos kā Riot Grrrl pazīstamo dumpiniecisko roka meiteņu dziedāšanas manieres aizsācēja Latvijā, tomēr viņas lielākais hits ir balāde – šajā platē neiekļautā Daugaviņa. Daļa ierakstu Latvijas Radio arhīvā nemaz nav sastopami un pret to izdošanu kompaktdisku formātā arī Brauns visus šos gadus ir pretojies, jo uzskata, ka tie ir nepilnvērtīgi, bet jāņem vērā, ka arī vēsturiskās fotografijas, kas vienīgās par kaut ko savulaik nozīmīgu liecina, reizēm mēdz būt blāvas vai izplūdušas.

Dāmas un kungi – raidījuma Zibens pa Dibenu sen gaidītie viesi – Mārtiņš Brauns un Aiva Brauna.

Lasīt vairāk

17:00

Mūzika

Vakara pārraides

18:00

Mūzika

18:30

Mūzika

19:00

Mūzika

20:00

Mūzika

21:00

Conexao FM Brasil

22:00

Skaņu mežs

Aukstums

Raidījumā skanēs mūzika, ko klausīties aukstumā un vienaldzībā - nesen izdota elektroniskā mūzika, kā arī vecāki skaņdarbi.
Patīkamu klausīšanos!

Programmā:

Big City Orchestra - Don't Let Him Touch You (excerpt)(1999)
LF58 - Side E (excerpt)(2021)
Brume - The Sun (Part9)(1990)
Konstruktivists - Mansonik (version)(1985)
Jonathan Briley - The Final Calling (1988)
Liebestod - Alpha Male (2016)
Controlled Bleeding - Plegm Bag Spattered (Part1)(1990)
Ancient Methods - Untitled (AM04B2)(2009)
Paleman - Pan Vactrol (2021)

Lasīt vairāk

Nakts pārraides

00:00

Mūzika