• Otrdiena, 2021. gada 13. aprīlis
  • Vārda diena: Egils, Egīls, Nauris
LSM Bērnistaba

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

08:00

Mūzika

10:00

Digitālās Brokastis

Latvijas elektroapgādes sistēmas attīstības tendences

Raidījumā Digitālās Brokastis dzirdēsiet iknedēļas tehnoloģiju ziņu topu, kā arī intervijā ar ekspertiem Tomasu Liepnieku un Reini Āzi uzzināsim par inovācijām un nākotnes tendencēm elektroapgādē.

Vada:

Artis Ozoliņš
Rihards Blese

Lasīt vairāk

11:00

Mūzika

Kristjans Rauds. Ceļotājs (Dzimtajā zemē. Atmiņas). 1902.-1903. gads

Jūgendstila perioda māksla bija ne tikai moderna, bet arī saglabāja daudzas radnieciskās saiknes ar 19.gadsimta mākslu, īpaši ar romantismu. Starp dažādām emocionālām un intelektuālām kategorijām, ko pārmantoja simbolisti, bija arī “nostalģija” jeb ilgas pēc mājām.

No 19.gadsimta vidus līdz Pirmajam pasaules karam vairākām Baltijas mākslinieku paaudzēm šī sajūta bija ļoti labi pazīstama, un igauņu mākslinieks Kristjans Rauds nebija izņēmums. Ilgām pēc mājām ir vairāki slāņi. Virsslānis ir tīri fiziska pārnākšana mājās pēc mākslas studijām ārzemēs, jo savu nacionālo mākslas akadēmiju laiks Baltijā vēl nav pienācis. Atgriešanas mājās ir, protams, arī atgriešanās pie savas tautas un kultūras. Eiropas tautas 19. gadsimtā izmisīgi meklē savu identitāti un pirmo reizi Baltijas tautu sapņi par nacionālām valstīm sāk pieņemt realitātei tuvākas aprises. Trešajam nostaļģijas avotam piemīt teju mistiska nokrāsa, un tas saistīts ar sižetiem par cilvēka atkārtotu pievēršanos savam radītājam, ko bieži Eiropas mākslā ilustrē ar Bībeles stāstu par Pazudušā dēla pārnākšanu pie absolūti mīlošā tēva. Ja atejam no kanoniskās kristietības, tad cilvēka dzīvi var pielīdzināt arī dabas ciklam un atgriešanās mājās vairāk izskatīsies pēc saplūšanas ar dabu panteisma vai arī materiālisma filozofijas garā.

Tā kā Kristjans Rauds ilgstoši studēja Vācijā, neapšaubāmi, viņa darbu formā un saturā var pamanīt vācu romantisma un Minhenes Secesijas ietekmes. Piekusušais ceļinieks kā gandrīz visi šī laika vācu ainavu gleznotāja Kaspara Dāvida Frīdriha varoņi ir pagriezis skatītājam muguru, jo viņa dvēsele tiecas uz to māju, kas redzama tālumā. Cēlais un nereālais mežs pavēris vaļā savu biezokni kā teātra aizkarus un aicina ceļinieku ienākt. Bet, kurš gan var apgalvot kā viensētas tēls nav tikai nostalģijas izraisīta mirāža un atmiņu klusējošās maskas, kas laižas pāri meža jumam… 

Audio stāstus gatavo Latvijas Nacionālais mākslas muzejs.

Lasīt vairāk

11:30

Mūzika

Dienas pārraides

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

Dienas apskats. SellSTEM izsludina pieteikšanos pētījuma izstrādē 15 jaunajiem pētniekiem

Latvijas Universitāte kā sadarbības partneris 2021. gadā ir uzsākusi dalību pētnieciskā projektā telpiskās domāšanas attīstīšanai, apgūstot STEM. Jaunajiem pētniekiem iespēja pieteikties dalībai pētījuma izstrādē.
SellSTEM ir izsludinājusi pieteikšanos dalībai pētījuma izstrādē 15 jaunajiem pētniekiem. Jaunie pētnieki pievienosies SellSTEM pētījumu un mācību programmai vienā no 10 projektā iesaistītajām Eiropas universitātēm (Latvijā – Latvijas Universitātē), tostarp vairākus mēnešus praktizēsies citā valstī.

Lasīt vairāk

15:20

Mūzika

16:00

Mūzikas sirds

17:00

NABA Top

Top 25/10 LV jaunumi: Dz, Irklis, Podruga, The Horrors, Nick Cave/Warren Ellis u.c.

Lasīt vairāk

Vakara pārraides

19:00

Mūzika

20:00

Mūzika

21:00

Dabsolis

Jeļena Glazova - ambient-noise/dzeja

Jeļena Glazova ir pašmāju dzejniece un māksliniece, kura savos projektos apvieno attēlu, instalāciju, poētisko tekstu un eksperimentālo skaņu - drone/noise ar pārstrādāta vokāla pielietojumu.

Raidījumā skanēs gan ambient-noise, gan jaunākie multimākslinieces dzejoļi ar speciāli sagatavotu muzikālu pavadījumu.

Lasīt vairāk

22:00

Vārnu laiks

Viesos grupa Opium Owl

Raidījumā viesojas jaunā stoner/psychedelic rock grupa Opium Owl. Debijas albums vēl tikai top, taču jau drīzumā plānots koncertieraksts no "Hodila Records" studijas. Klausamies puišu izvēlētu mūziku.

Programmā:

Bongzilla - Free the Weed
Led Zeppelin - No Quarter
Led Zeppelin - Since I’ve been loving you
Led Zeppelin - Dazed and Confused
All Them Witches — When God Comes Back
Wet Cactus - So long
Elder - White Walls
Torche - Tarpit carnivore

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika