Svētdiena, 2022. gada 22. maijs

Vārda diena: Emīlija

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

09:00

Mūzika

10:00

Zvaigznīšu brīdis (ZB)

11:00

Mūzika

Dienas pārraides

12:00

Zootēka

Pārtikas piegādes ķēdes

Pēdējie gadi it īpaši ir izgaismojuši to, cik ļoti mēs esam saistīti globālā līmenī. Notikumi citās zemās atstāj ietekmi uz mums, pat ja to neapzināmies. Savukārt mūsu visbanālākās izvēles, piemēram, iegādājoties pārtikas produktus, var būtiski ietekmēt citās valstīs strādājošo cilvēku dzīves.

Ja pārtika veikalā ir lēta, tā reti kad patiešām ir lēta; nereti par to ir samaksājis kāds cits - saņemot pārāk mazu atalgojumu, dzīvojot degradētā vidē, neatgriezeniski sabojājot savu veselību.

Cik caurspīdīgas ir globālās pārtikas piegādes ķēdes, vai mēs varam ietekmēt cilvēktiesību pārkāpumus un vides degradāciju citās valstīs, kāda ir situācija tepat pie mums, Latvijā?

Raidījuma viešņas: Linda Matisāne, Eiropas darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras kontaktpunkta vadītāja, Alīna Dolmate, EIT Food Hub menedžere un Ulla Milbreta, Vides Izglītības fonda projekta "Our food. Our future" komunikācijas  koordinatore.

Jautājumus uzdod Sanita Rībena, mūzikas redaktors Didzis Taurītis.

Lasīt vairāk

13:00

Mūzika

15:00

Bron-Hīts

16:00

Mūzika

Vakara pārraides

18:00

Vārnu laiks

19:00

Mūzika

20:00

Mūzika

Laupītājs vol.1

Studijā ienāk laupītājs. Viņam kabatās ir atslēgas vārdi un viņam drēbīte ir sākusi irt.

Viņš uzdod mīklu: saule mīl nezināmo, nezināmais mīl zināmo. ko mīlē zināmais?

Lasīt vairāk

21:00

Mūzika

22:00

Dievišķās balsis

"Indie/experimental" mākslinieces no ASV

Raidījumā apskatīsim septiņas gan ļoti pazīstamas, gan mazzināmas solomākslinieces, kuras darbojas plašā t.s. "indie/experimental" žanrā. Dažas vairāk eksperimentālas, dažas mazāk. Tā kā tās ir solomākslinieces , tad albumi ir izteikti bāzēti personiskos pārdzīvojumos, sajūtās, attieksmē pret savu dzīvi, sevis analizēšanē un izpētē.

Iesāksim ar "Angel Deradoorian" (1986), LosAndželosas/Ņujorkas mākslinieci, kura pazīstama ar darbību no 2007.- 2012.g. populārajā grupā "Dirty Projectors". Debijas LP "The Expanding Flower Planet" izdots 2015.g., bet otrais LP "Find the Sun " (2020), kuru apskatīsim, tematiski sakņojas pašizpētes idejā. "Deradoorian" aizraujas ar psiholoģiju, neirozinātnēm un astroloģiju, un dažus mēnešus pirms nonākšanas studijā, viņa apmeklēja intensīvu 10 dienu meditācijas rekolekciju Masačūsetsas laukos, kas vēl vairāk veidoja albuma introspekciju dziļāk izprotot sevi, savu ķermeni, bailes un bažas, dokumentējot savu garīgo izaugsmi, parādot sevi kā neaizsargātu, kas ir drosmīgi un godīgi.

Arī Losandželosas (arī Ņujorkas) mākslinieces "Katie Gately" otrais LP "Loom" ir caurvīts ar personiskām ciešanām par mātes cīņu ar vēzi. Katie bieži komentējusi savu cīņu ar depresiju un trauksmi, viņas mātes klātbūtne ir jūtama visā albumā, bet pati Katie ir galvenā varone - viņas sāpes, bēdas un atmiņas - gan labās, gan sliktās - veido albumu, un lai gan mātes aiziešanas pieredze noteikti bija mokoša, nāve tomēr var pasvītrot to, kas ir patiešām svarīgs. Katie Gately debijas LP "Color" izdots 2016.g. , viņa ir mācījusies Dienvidkalifornijas universitātē fimu skaņu producēšanu un dizainu.

Gvatemalā dzimusī, no 2016.g. Mehiko dzīvojošā un daudz ASV kocertējusī jaunā čelliste, vokāliste, dziesmu autore "Mabe Fratti" tic, ka disonancē ir skaistums . Viņas otrais LP "Será que ahora podremos entendernos" ("Vai mēs tagad varēsim viens otru saprast?" (spāņu val.)" ir ietekmēts no vācu rakstnieka W.G.Sebald noveles "The Rings of Saturn" (1995) (pēc noveles ir arī 2012.g. izdota filma). Fratti dzied par savām bailēm runāt, to ko nesaprotot, viņa formulē bailes, kas ir albuma pamatā : "Kā zināt, ka tas, ko tu jūti, ir tas, ko tu saki”. Viņas eksperimenti mūzikā liek domāt, ka varbūt ir pareizi nezināt. Mabe Fratti 2019.g. izdotais debijas LP "Pies Sobre la Tierra" koncentrējas uz attālumu starp fizisko pasauli un pasauli cilvēka galvā.

Raidījuma turpinājumā būs pieredzes bagātas un pazīstamas mākslinieces ar jaunajiem albumiem.

Eksperimentālā mūziķe "Lingua Ignota" ("nezināma valoda" latīņu val.) ir Kalifornijā dzimusī, Ņujorkā skolotā un Čikāgā bāzētā multinstumentāliste Kristin Hayter (1986). Pirms solokarjeras sākšanas 2017.g. darbojusies vairākās lokālās metāla pagrīdes grupās. Izdevusi četrus albumus, jaunākais "Sinner Get Ready" iznācis 2021.g.augustā. Kristin Hayter ir pārdzīvojusi vardarbību ģimenē un ir bijusi vairākās attiecībās, kas bijušas "fiziski, emocionāli, seksuāli vai psiholoģiski" vardarbīgas. Viņas vardarbīgākās attiecības ilga piecus gadus arī ar mūziķi. Katrs no albumiem ir saturiski atšķirīgs un ļoti spilgts tekstos, prasa analīzi un iedziļināsanos.

Eksperimentālā Čikāgas mūziķe ar vērienīgu daudzoktāvu vokālu "Circuit Des Yeux" - Haley Fohr ir dzimusi 1988.g. Indianas štatā un debijas LP izdeva 2010.g. Apskatīsim viņas jau septīto LP "-io", kas izdots 2021.g.oktobrī uz pazīstamā "Matador Rec." Albums veidots pēc tuva drauga nāves, kad viņa atpūtās Floridā, kas īstermiņā izraisīja pretēju efektu, jo 2020. gada pirmās nedēļas viņa pavadīja "skumjākajā pludmalē viņas dzīvē", un masveida nāves, piespiedu izolācijas gads tikai saasināja šīs bēdas. Viņa ciešanas izpaudusi līdz šim ekspansīvākajā skaņu darbā. Jāatgādina, ka viņa ir viesojusies Latvijā 2019.g.5.oktobrī "Skaņu meža " ietvaros !

Raidījuma noslēguma daļā apskatīsim divu ļoti atpazīstamu un pieredzējušu mūziķu jaunos LP.

Kalifornijā dzimušās "indie/darkrock" solomākslinieces Emma Ruth Rundle (1983) kontā ir jau pieci LP un dalība trīs grupās "Red Sparrows" , "Marriages" , "The Nocturnes".Bijusi raidījumā jau vairākas reizes, bet viņas jaunais soloalbums "Engine of Hell" (Elles dzinējs) (2021) būtiski atšķiras no agrākajiem "darkrock" darbiem. Albums tika veidots Velsā nevis ASV. Laikam pāreja uz akustisko ģitāru un klavierēm īpaši veicina dziļu sevis atvērsanu publikai, kas ir ļoti grūti, un to viņa arī uzsver intervijās. Arī Emmai ir nopietnas dzīves problēmas, kas saistītas ar ilgstošu cīņu ar alkohola un narkotiku atkarību. Pēc Covid dēļ atceltajām tūrēm ļoti intensīvi palielinājās alkohola un narkotiku lietošanu, vienkārši spirālveidīgi līdz rezultējās ar desmit dienām psihiatriskajā slimnīcā. Kā viņa saka "lai gan tas acīmredzot nebija dzīves spilgtākais notikums, tas bija efektīvs. Uzturēšanās tur deva skaidrību un reālu pārmaiņu sākumu. Man neklājās labi, un es domāju, ka jaunais ieraksts ir kas maģisks, kā rituāls, kā eksorcisms. Es neesmu tas pats cilvēks, kāds biju pirms gada, un es priecājos, ka varēju veikt šo ierakstu". 2021.g. augustā viņa arī izšķirusi laulību ar "Jaye Jayle" mūziķi Evanu Pattersonu.

Pazīstamā Bostonas/Nešvilas mecosoprāna īpašniece Marisa Nadler (1980) 29.oktobrī izdevusi jau devīto albumu "The Path of Clouds". Šis ir pirmais albums 20 gadu karjerā, kuru viņa pati ir producējusi. Albums pamatā komponēts uz klavierēm, kas ir jaunums un atšķirība ar agrākajiem. Albums veidots seriāla "Unsolved Mysteries", kas izmanto dokumentālu formātu, lai profilētu reālās dzīves noslēpumus‎‎, neatrisinātus noziegumus, pazudušu personu lietas, sazvērestības teorijas un neizskaidrojamas paranormālas parādības ietekmē. Albumam ir ļoti augstas atsauksmes daudzos mūzikas portālos internetā. Mūziķe 2014.g. "Skaņu meža "ietvaros bijusi arī Rīgā.

Programmā:

"Deradoorian" - "Corsican Shores"
"Deradoorian" - "Mask of Yesterday"
"Katie Gately" - "Waltz"
"Mabe Fratti" - "Hacia el Vacío"
"Lingua Ignota" - "Pennsylvania Furnace"
"Circuit des Yeux" - "Dogma"
"Circuit des Yeux" - "Sculpting the Exodus"
"Emma Ruth Rundle" - "Blooms of Oblivion"
"Emma Ruth Rundle" - "Body"
"Marisa Nadler" - "Well Sometimes You Just Can't Stay"

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika