Piektdiena, 2023. gada 8. decembris

Vārda diena: Gunārs, Vladimirs, Gunis

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

08:00

Nabarīts

93. Smagais Rīts ar muzikālo specvienību Effekts

8:45 pie mums studija Anete Enikova no Radio NABA raidījuma KŪL

9:00 Radio Naba Top 10 un Top 25 apskats.

9:10 intervija ar grupu The Wet Cigarettes par iznākušo albumu "THE CURE NO ONE ASKED FOR"

Raidījuma gaitā izskanēs arī ierastās rubrikas Zinātnes ziņas, Pasaules skaņu Effekts, Dienas kavers un Dienas Mashup.

Raidījuma izskaņā apskatīsim svaigākās mūzikas aktualitātes.

Pieslēdzies radio NABA viļņiem 8:00, katru trešdienas rītu un klausies muzikālo specvienību EFFEKTS darbībā!

Spēlētās dziesmas.

Lasīt vairāk

10:00

Mūzika

Dienas pārraides

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

15:20

Mūzika

16:00

Mūzika

16:30

Mūzika

Vakara pārraides

19:00

KŪL

Antropoloģiskais reivs izstādē "Snīkeri: eko x ego"

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā šobrīd skatāma izstāde “Snīkeri: eko x ego”. Tajā atspoguļota mijiedarbe starp sporta un kultūras industrijām, “veselā miesā vesels gars” mārketingu un ražošanas tehnoloģijām, cenšoties minēt, kas snīkeru dizaina risinājumos un patēriņa musturos būs noteicošais nākotnē – ego vai eko? Uz sarunu Radio NABA ēterā viesosies izstādes kuratores Elīna Sproģe un Kristīne Liniņa.

Ar sociālās vēstures paradoksiem izraibinātā sporta apavu attīstības gaita ir tēma, kas ļauj labāk izprast gadījumus, kad sabiedrības priekšstati par veselīgu dzīvesveidu veidojas patērnieciskā atkarībā no preču tirgus. Snīkeri ir pretrunām bagāts šīs tendences piemērs. Tie ir gan vienkāršības un komforta simbols, gan sociālā prestiža aksesuārs, kuru par globālu kulta objektu padarījusi zīmolvedība. Mūsdienās snīkerus valkā ne tikai sporta un hiphopa zvaigznes, bet ļaudis jebkurā vecumā un visdažādākajās situācijās, tāpēc izstāde meklē skaidrojumu šādam “haipam” un cenšas minēt, kas snīkeru dizaina risinājumos un patēriņa musturos būs noteicošais nākotnē – ego vai eko?

Izstādei atlasītie materiāli – sākot no etnogrāfiskiem 19. gadsimta fetiša priekšmetiem un beidzot ar Latvijā ražotu 3D printeri, kas turpina darināt jaunus eksponātus arī izstādes norises laikā, – veido starpnozaru pieejā balstītu vēstījumu, lai atspoguļotu mijiedarbi starp sporta un kultūras industrijām, “veselā miesā vesels gars” mārketingu un ražošanas tehnoloģijām. Air Jordan sērijas kolekcija izstādes apmeklētājam sniedz panorāmas tipa pārskatu par tendenču maiņām sporta apavu nozarē pēdējo trīsdesmit gadu griezumā. Toties mūsdienas daudzviet ekspozīcijā ir virtuālas: mākslīgā intelekta radīti snīkeru prototipi, NFT produkcija un geimeru fīčas. Īpaša vieta atvēlēta ilgtspējas risinājumiem: Alestēra F. Vaipera fotoieskatam adidas laboratorijās un Āzijas ražotnēs, veselam klāstam jaunu materiālu (piemēram, mākslīgās ādas snīkeri, kas ražoti no piepes, aļģēm vai pupiņām), patērnieciskumu ierobežojošiem snīkeru izplatīšanas konceptiem un veco apavu pārstrādē radītiem jauniem modeļiem.

Izstādi sadarbībā ar muzeja komandu veidojusi kuratore Elīna Sproģe. Viņa aicinājusi  tajā piedalīties snīkeru dizaina izstrādē starptautiski veiksmīgus latviešu profesionāļus – Jāni Šnē un Kristoferu Reidzānu. Snīkeru stāsta vēsturiskā dimensija un kuriozitātes nebūtu iespējamas bez dāsni piedāvātas iespējas aizlienēt eksponātus no privātkolekcijām, kuru īpašnieki labi ilustrē snīkergalvu saimi. Starp viņiem ir fizioterapeits, reperis, basketbolists, veikalnieks, mākslas galerijas īpašnieks, restaurators un citi. Ja ne vienmēr sociāli kritisks, tad ironisks noteikti ir pretsvars, ko zīmolu klātbūtnei izstādē sarūpējuši mākslinieki – Tomijs Kešs, Gerijs Lokvuds, Paula U. Eskalona, Martins Saljērs, Alisa Bluzmane, Sanders Vasinks, Aleksis Di Džusepe un Peks Šuns Pings.

Lasīt vairāk

19:30

KŪL

Pasaku vakars jaunam sākumam. Ingas Tropas "Pārcēlāja". Saruna ar režisori

Pirms pasauli apturēja pandēmija, Inga devās atgūt savu fizisko un mentālo veselību uz džungļiem, tomēr tikai saslimstot vēl vairāk, viņai beidzot izdevās atlabt. Patiess un privāts režisores un aktrises Ingas Tropas stāsts, kas materializējies Dirty Deal Teatro iestudējumā "Pārcēlāja". Režisore Inga Tropa aicina novilkt skatītājiem apavus un iekārtoties karam savā gultā, lai dotos kopīgā ceļojumā uz džungļiem un sastapties ar Pārcēlāju.

"Es ceru, ka šis pieredzes stāsts, kurā man nācās nosaukt lietas īstajos vārdos, arī pārējiem var palīdzēt apzināties, ka mēs savās slimībās un bēdās neesam vieni, ka ikviens no mums reizēm jūtas apmaldījies, ka tas ir tikai dabiski savas dzīves laikā krist, piecelties un iet tālāk, jo, kā čukst Pārcēlāja - dzimšana un miršana ir viens un tas pats,” pauž Inga Tropa.

Raidījumā klausies sarunu ar Ingu Tropu.

Lasīt vairāk

20:00

Mūzika

21:00

Mūzika

22:00

Mūzika

Cita ziema 2020/2023

Programmā:

01. ERROR - Filma / 2023
02. SARMA GABRĒNA - Growing Pain / 2022
03. RITUNSIIC - Vienkārši / 2022
04. TRAUKSME - Tension / 2022
05. OSKARS UPENIEKS - Chernobyl / 2022
06. RĪGAS HES - Snobu Skola / 2023
07. CILVĒKS MUIŽA - Daugavgrīvas Varoņi 1.daļa / 2022
08. ERROR - Darkness Is Coming / 2022
09. APRIL SUN - Rudens Koki / 2022
10. VECĀ DRUKA - Labāk Skaisti Padziedami / 2023
11. SARMA GABRĒNA - Ubuntu / 2020

----------------------------------------------------------------
electronic/power ambient/cosmic kraut/raw black/drone minimalism
----------------------------------------------------------------

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika