Svētdiena, 2024. gada 21. aprīlis

Vārda diena: Marģers, Anastasija

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

09:00

Mūzika

10:00

Mūzika

11:00

Mūzika

Dienas pārraides

12:00

Nezāle

Kara ietekme uz vidi

Kāda ir kara ietekme uz cilvēkiem, mēs zinām - par to var lasīt grāmatās, redzēt dokumentālajās un mākslas filmās. Šobrīd, 21. gadsimtā, par to var uzzināt arī sociālajos medijos. Bet kāda ir kara ietekme uz vidi?


"Ukraina ir viena no pirmajām valstīm, kas rūpīgi uzskaita Krievijas uzbrukuma rezultātā Ukrainas videi radīto kaitējumu, tostarp norādot, kādām finansiālajām izmaksām tas būtu pielīdzināms. Protams, šīs ir tikai aplēses, jo patiesās summas noteikti būs krietni augstākas, tomēr, atbilstoši oktobrī publicētajam ziņojumam, videi radīti zaudējumi 56 miljardu ASV dolāru apmērā," skaidro mūsu raidījuma viešņa Madara Meļņika. Viņa ir juriste, Konektikutas Universitātes Cilvēktiesību un sociālā taisnīguma programmas absolvente, cilvēktiesību un vides tiesību aktīviste.

Vai un kāda ir iespēja vainīgos saukt pie atbildības, un kā mazināt karadarbības ietekmi uz vidi?

Raidījumu vada Sanita Rībena, mūzikas redaktors Didzis Taurītis.

Lasīt vairāk

13:00

Mūzika

15:00

Disociatīvā fūga

Realitāte no kuras atdalīts viss liekais. Juris Poškus

Raidījuma vadītāja Ieva Ozoliņa uz sarunu par kino aicinās kinorežisoru un scenāristu Juri Poškus.

Astoņdesmito un deviņdesmito gadu mijā, studējot angļu valodu un literatūru Latvijas Universitātē, Juris Poškus bija viens no raidījuma “Zvaigznīšu brīdis” veidotājiem Latvijas Radio. Paralēli darbojies Zinātņu akadēmijas Tautas kinostudijā, tā dēvētajā “ Kaķu mājā”, kur kopā ar Andreju Ēķi veidojis eksperimentālās īsfilmas “Misija Kabulā” un “Mokas  janvārī”. Pēc tam pārcēlies uz Kaliforniju, kur no 1992. līdz 1995. gadam mācījies Kalifornijas Mākslas institūta Kino nodaļā. Kursa darbs “Svētdienas rīts” saņēma sudraba plaketi Čikāgas festivālā. Ar šīs atzinības un Fulbraita komisijas granta palīdzību studijas Disnejam piederošajā, vienā no dārgākajām ASV kinoskolām, izdevās arī pabeigt. Savu maģistra darbu, dokumentālo filmu "110/ 220" (1999) uzņēmis ASV un Maskavā. Filma ieguva žūrijas balvu kā labākā eksperimentālā filma Annas Arboras filmu festivālā ASV.

Pirms pievēršanās spēlfilmām ("Monotonija" (2007), "Kolka Cool" (2011) un “Saule spīd 24 stundas” (2023), Juris Poškus uzņēmis dokumentālās filmas “Nāves eņģeļi” (kinofestivāla “Arsenāls” Grand Prix) un ”Bet stunda nāk”, ("Lielais Kristaps" par labāko dokumentālo filmu), savukārt spēlfilma "Monotonija" (2007) ieguvusi balvu par labāko debijas filmu Maskavas Starptautiskajā filmu festivālā, kā arī FIPRESCI balvu Kotbusas kinofestivālā.

Lasīt vairāk

16:00

Mūzika

17:00

Mūzika

Vakara pārraides

18:00

Mūzika

19:00

Mūzika

20:00

Mūzika

21:00

Mūzika

22:00

Dievišķās balsis

Jaunie albumi no Īrijas

Ar astoņām grupām apskatīsim pēdējo mēnešu jaunumus no Īrijas. Pēdējos divos mēnešos iznākuši vairāki debijas albumi no raidījumos agrāk apskatītām grupām ("Sprints", "NewDad", "girlfriend."), kā arī izdoti vairāki debijas EP/LP , trīs grupas pirmoreiz.

Ievadā divas jaunās grupas no Korkas ar debijas EP - "indie/dreampop" kvintets "Mirrors" ar EP "Envious of the Faithful" (2024) un "indie" `sieviešu` kvintets "I Dreamed I Dream" ar EP "Why Say a Lot ?" (2023). Debijas EP "See In a Year and Half" (2024) iznācis Dublinas "indiegaze" kvartetam "CABL", kuru apskatījām 14.oktobrī ar singlu "Stranded At the Airport" (2022) (singls nav debijas EP).

Pirmoreiz ar debijas LP "Take It or Leave It" (2024) būs Derijas jauniešu "poppunk" trio "Cherym". Klasiska "poppunk" grupa jau piedalījusies SXSW 2023.g. un atlasīta šim festivālam arī šogad , iesildījusi "The Beth" EU tūrē. 2021.g. iznāca grupas debijas EP . 2023.g. beigās notikusi basistes maiņa.

Dublinas `sieviešu` kvintets "girlfriend." 31.oktobrī izdevis debijas LP "To Be Quiet". Savdabīgs "dreampop", "postrock" un "drone" žanru apvienojums 51.minūti garajā albumā no kura singls "Repent" bija augstajā 9.vietā 2023.g.labāko dziesmu Topā.

Trīs grupas raidījumā trešo reizi ar jauniem LP: Dublinas "jazz/punk" sekstets "Vernon Jane", kura līdere ir Emily Jane, klāt ar otro LP "Chestpines and Sidepieces" (2023). Grupai ir savs rokraksts, apvienojot ģitārisko "punk" ar pūšamo instrumentu "jazz". 2021.g.augustā apskatījām grupas debijas LP un 2019.g. augustā singlu "Fragile.

Pēc diviem apskatītiem EP (2021./2022.g.) debijas LP "Letter to Self" (2024). Dublinas "postgrunge/postpunk" kvartetam "Sprints". Šogad martā grupai paredzēta ASV tūre un aprīlī UK tūre.

Tāpat pēc diviem apskatītajiem EP (2021./2022.g.) Galvejas "dreampop" kvartetam "NewDad" iznācis debijas LP "MADRA" (2024). Albums varēja būt interesantāks. Grupa tagad atrodas UK tūrē."  

Programmā:

"Mirrors" - "Fall On Your Knees"
"I Dreamed I Dream" - "Apparition"
"CABL" - "See In a Year and Half"

"Cherym" - "The Thing About Them"
"Cherym" - "Colourblind"
"girlfriend." - "Subconscious Acts"
"Vernon Jane" - "Baby , I`m Only With You 4 Your Weed" (live)
"Vernon Jane" - "Too Busy Dying"
"Sprints" - "Heavy"
"Sprints" - "Up and Comer"
"NewDad" - "Angel" (live)
"NewDad" - "Let Go” 

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika