Svinot Rūdolfa Blaumaņa 155. gadadienu, par šī raidījuma iedvesmas avotu kļuvusi latviešu ikoniskā novele "Nāves ēnā" un tajā skartie morāli ētiskie jautājumi.

Seku ētika jeb utilitārisms un Latviešu literatūras vēstures tēli krustojās ekspedīcijā ledus iešanas laikā uz Daugavas, kurā devās raidījuma veidotāji. Aukstums, vējš sals, bads, bezspēcība, cilvēcīgas vājības.... Vai šādos apstākļos var izdzīvot ideja par lielāko labumu pēc iespējas lielākam cilvēku skaitam, vai tomēr "katrs cīnīsies pats par sevi". Ko par to teiktu utilitārisma ideju pamatlicēji, kā tas atspoguļojās novelē un kādas morāles dilemmas vēl nāktos risināt uz ledus šodienas kārlēniem un birkenbaumiem, par to Vēsturiskās fantāzijas raidījumā "Fono-grāfs". Gūsim arī īso ieskatu Latviešu vampīru stāstu pirmsākumos.

Pirmoreiz raidījumā tiks iedarbināts "Tvaika bidē", sadaļa, kurā tiekas dažādu jomu eksperti, lai dalītos viedokļos par pētāmo jautājumu. Šoreiz saruna ar literatūras vēsturnieku, Latvijas Kultūras akadēmijas profesoru Raimondu Briedi. Raidījumā būs dzirdama arī 16.gs. vācu filozofa Gotfrīda Leibnica darba "Monadoloģija" - radio interpretācija "Radio-Monadoloģija".

Savukārt līdz pat 30. aprīlim raidījuma veidotāji, aicina iesaistīties akcijā, konkursā, kuras mērķis ir kopīgi atklāt Latvijas slepeno ideju vēsturi. Ikviens, kas zin kādu Latvijas vēsturē nozīmīgu personu, notikumu vai faktu, kas turpina ietekmēt arī šodienas domas un darbus, ir aicināts rakstīt uz e-pasta adresi fonografs@radionaba.lv. Labāko, neparastāko, interesantāko versiju autori saņems balvas un atzinību.

Raidījumu vada filozofi, vēsturiskās fantāzijas entuziasti - Andrejs Balodis, Andris Hiršs un Ainārs Kamoliņš. Raidījums dzirdams Radio NABA ēterā katru otro ceturtdienu plkst. 17.00