Janvāris kultūras telpu bagātina ar dažādiem mākslas notikumiem, koncertiem un izstādēm, kas aicina pieminēt Barikāžu laiku un izgaismo Latvijas neseno vēsturi. Vienlaicīgi Dailes teātrī atzīmējot latviešu mākslinieka Raimonda Staprāna radošo darbu un iedvesmojoties no slavenā mākslinieka lugām, tapis dokumentāls detektīvs "Kur pazuda valsts" Toma Treiņa režijā. Šovakar raidījumā klausies sarunu ar izrādes režisoru Tomu Treini.

Izrādes centrā ir Latvijas valsts okupācija, kas paslīdēja garām pasaules acīm, kā arī Kārļa Ulmaņa personība, kas arvien netiek viennozīmīgi vērtēta, dažos turpinot izraisīt interesi, skepsi, bet citos apbrīnu. Vai Latvija varēja saglabāt brīvību arī vistumšākajā vēstures brīdī, ja Ulmains būtu rīkojies citādi? Vai vispār varēja rīkoties citādi? 1940. gadu mēs saucam par baigo, šausmās un bezpalīdzībā tas iegrūda Latvijas tautu vairākās paaudzēs. Vai būtu labāk, būtu sliktāk, tikai citādāk, ja Ulmanis nebūtu tas, kas viņš bija?  

Izrādi “Kur pazuda valsts” veido režisors Toms Treinis, dramaturgs Matīss Gricmanis, scenogrāfs Kristaps Kramiņš, kostīmu māksliniece Marta Treine, mūzikas autore Alise Rancāne, gaismu māksliniece Māra Vaļikova. 

Izrāde tapusi sadarbībā ar fondu “Mākslai vajag telpu”( MVT) un tā atklāj fonda projekta “Staprāns 100” programmu. Fonds MVT projekta “Staprāns 100” programmu veido kā procesu un pasākumu kopumu laika periodā no 2021. gada līdz 2026. gadam, lai radītu iespēju padziļināt sabiedrības zināšanas par izcilu latviešu mākslinieku, 20. gadsimta otrās puses un 21. gadsimta mākslu, kā arī nozīmīgākajiem mezgla punktiem Latvijas valsts vēsturē. Projekts “Staprāns 100” norisināsies kā plaša saistītu notikumu programma, iekļaujot tajā mākslas darbu izstādes, teātra iestudējumus, memuāru izdošanu, diskusijas, radošās darbnīcas un mākslas filmas tapšanu. 

KŪL| Kultūras ūnijas laiks ir eksperimentāls aktuālās mākslas un dzīves kultūras telpā skaidrojošs, ilustrējošs un dokumentējošs Radio NABA raidījums. Raidījums tiek veidots ar mērķi aplūkot un fiksēt aktuālos kultūras un laikmetīgās mākslas notikumus. Tā ir iknedēļas tikšanās vieta kultūras dzīves veidotājiem, māksliniekiem, režisoriem, studentiem, pētniekiem, lai runātu, kā rodas dažādās kultūras izpausmes formas. Raidījums Radio NABA programmā ir dzirdams trešdienās plkst. 19:00, raidījumu vada un producē Anete Enikova. Raidījuma aktualitātēm var sekot līdzi facebook.com/nabakul un instagram.com/naba.kul. Raidījuma ieraksti pieejami arī Spotify, iTunes un LSM arhīvā.

Raidījums tapis ar “Valsts Kultūrkapitāla fonda” atbalstu.