26. janvārī Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājas “Zirgu pasts” (Dzirnavu iela 46), Karamazovu zālē notiks Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgās maģistra programmas “Radošās industrijas un izaugsmes menedžments” absolventes Zanes Neimanes grāmatas “Jaunā mākslinieka karjeras attīstības stratēģijas un biznesa modeļi” atklāšanas svētki. Raidījumā klausies sarunu ar Zani Neimani.

Daudzi pētījumi un statistikas dati liecina, ka mākslas nozares jaunajiem profesionāļiem ir salīdzinoši zems nodarbinātības un ienākumu līmenis un veiksmīgu karjeru mākslā izdodas izveidot nelielai daļai mākslinieku. Lai gūtu panākumus un attīstītu savu praksi nozarē, jaunajiem māksliniekiem jāizprot mākslas tirgus un radošās uzņēmējdarbības pamatprincipi, kā arī praktiskie nozares aspekti, par kuriem ne vienmēr runā mākslas augstskolās studiju laikā. Turklāt šāda problemātika vērojama ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē.

Grāmata “Jaunā mākslinieka karjeras attīstības stratēģijas un biznesa modeļi” sniedz vispārīgu ieskatu par mākslas tirgus un mākslinieku nodarbinātības specifiku, mākslinieku karjeras attīstības posmiem un karjeras stratēģijām un biznesa modeļiem mākslā. Bet autores izstrādātais “Jauno mākslinieku karjeras attīstības modelis dažādiem darbības ceļiem” palīdz māksliniekiem izvēlēties savai praksei atbilstošākos karjeras attīstības ceļus, ienākumu gūšanas veidus un strukturēt savas darbības pirms katra mākslas projekta. Īpaši vērtīgs pienesums ir piecu Latvijā atzītu mākslinieku karjeras attīstības ceļu analīze, kas atspoguļota viegli uztveramos shematiskos attēlos un sniedz priekšstatu par to ienākumu gūšanas veidiem, nodarbinātību un to pielietotajām karjeras stratēģijām un biznesa modeļiem. Izdevums veidots tā, lai sniegtu ieskatu mākslas uzņēmējdarbībā un palīdzētu orientēties jautājumos, kas ir būtiski katram vizuālajam māksliniekam.

KŪL| Kultūras ūnijas laiks ir eksperimentāls aktuālās mākslas un dzīves kultūras telpā skaidrojošs, ilustrējošs un dokumentējošs Radio NABA raidījums. Raidījums tiek veidots ar mērķi aplūkot un fiksēt aktuālos kultūras un laikmetīgās mākslas notikumus. Tā ir iknedēļas tikšanās vieta kultūras dzīves veidotājiem, māksliniekiem, režisoriem, studentiem, pētniekiem, lai runātu, kā rodas dažādās kultūras izpausmes formas. Raidījums Radio NABA programmā ir dzirdams trešdienās plkst. 19:00, raidījumu vada un producē Anete Enikova. Raidījuma aktualitātēm var sekot līdzi facebook.com/nabakul un instagram.com/naba.kul. Raidījuma ieraksti pieejami arī Spotify, iTunes un LSM arhīvā.

Raidījums tapis ar “Valsts Kultūrkapitāla fonda” atbalstu.