Raidījums par grupas LUPA 2022.gada albumu "Koki/Sketches Of Trees", kurā katrs no skaņdarbiem nosaukts kāda Latvijā sastopama koka vārdā - Osis, Kastanis, Ozols, Egle, Pīlādzis utt.

Par savas grupas LUPA otro albumu (abus izdevusi Jersika Records) stāstīs studijas viesi Ritvars Garoza, kurš spēlē taustiņinstrumentus, un Dāvis Jurka, kurš liek skanēt pūšamajiem instrumentiem - alta un tenora saksofoniem, flautai un klarnetei. Ļoti svarīga arī ritma grupa - Andris Buikis (bungas) un Valters Sprūdžs (basģitāra). Latviešu rakstniecei Annai Saksei savulaik bija skaistas "Pasakas par ziediem", kurās katram ziedam bija veltīta kāda teika - stāsts par to, kā tas radies. Un šie stāsti bija par cilvēciskām īpašībām vai nedienām, kuru nospiedumus tad nu bērnībā centos saskatīt dārzā, podā, pļavā vai mežā sastapto ziedu krāsās, formā, smaržā, to spējā turēties pretī vējam, auļojošiem zvēriem vai negausīgajiem plūcējiem, kuriem visu skaistumu, ko savā ceļā atrod, uzreiz vajag iegūt īpašumā jeb paņemt līdzi uz savām mājām, kur tie ātri vien nokalst, vien īsu brīdi priecējot ar savu smaržu un skaistumu.

Raidījumā mēģināsim noskaidrot, vai albumu "Koki" varētu uzskatīt par mūsdienu versiju Sakses pasakām mūzikas valodā, vienīgi koks ir daudz prāvāka augu valsts vienība par ziedu, ko par savu pasaku gala iznākumu iztēlē uzbūra un pierakstīja Sakse. Zieds nozied ātri, bet koki aug ilgāk par cilvēkiem, tos krietni pārdzīvo un pat pēc bojāejas kalpo kā salīdzinoši viegli apstrādājams izejmateriāls dažādu noderīgu lietu izgatavošanai un arī sasilda kā izturīgs materiāls mitekļu būvēšanai vai vismaz kurimāmais, jo uguns ir stihija, kurai koks nespēj turēties pretī. Interesanti, vai Valtera basģitāras korpuss ir izgatavots no kāda arī Latvijā sastopama koka?

Albumu ierakstījis Tālis Timrots, miksējis Gatis Zakis, bet māsterējis platei (no tās arī klausīsimies mūziku raidījumā) Kaspars Putriņš, kurš lielu daļu savas dzīves veltījis dažādu kokmateriālu struktūru un īpašību izpētei tieši mūzikas kontekstā, restaurējot senas ērģeles, izgatavojot vai atjaunojot ģitāras un tepat Latvijā būvējot klavesīnus.

Man ļoti nepatīk salīdzinājumi, tāpēc ļaušu to darīt citiem (industrijai droši vien noder), vien citējot albuma oficiālajā informācijā minēto: "LUPA ir Latvijas atbilde tādām modernā džeza grupām, kā The Comet Is Coming, Babadnotgood, Elephant9 vai Bugge Wesseltoft’s New Conception of Jazz. Citi sadzird Dream Theater, agrīno Maiku Oldfīldu vai mūsu pašu Zodiac."