Raidījumā “KŪL: Kultūras ūnijas laiks” sarunas par laikmetīgās, akadēmiskās mūzikas mijiedarbību ar elektroniskajiem ritmiem ar filozofu un komponistu Oskaru Herliņu, kura kamersimfonija “8-BIT CONCERTO” savu pirmatskaņojumu piedzīvos piektdien, 28. aprīlī Sinfonietta Rīga izpildījumā.

Oskara Herliņa pievēršanās elektroniskajai mūzikai nav nejauša, viņa interešu lokā vienmēr bijuši daudzveidīgi mākslinieciskās izteiksmes un skaņrades līdzekļi. Jāatzīmē, ka pirms pievēršanās filozofijas un, vēlāk, profesionālas mūzikas kompozīcijas studijām, autors savulaik apguvis radioelektronikas specialitāti Rīgas Tehniskajā koledžā. Pēc īpaša Sinfonietta Rīga pasūtinājuma tapusi filozofa un komponista Oskara Herliņa kamersimfonija “8-BIT CONCERTO”, kas Normunda Šnē vadītā kamerorķestra sniegumā koncertā Lielajā ģildē piedzīvos pirmatskaņojumu piektdien.

“Kad 14 gadu vecumā ieguvu savu pirmo ZX-Spectrum datoru, biju fascinēts par tā skaņas ģeneratora AY-3-8910 sniegtajām iespējām, kas visupirms atklājās datorspēļu mūzikā. Šobrīd, kad esmu izmēģinājis ļoti daudz un dažādus līdzekļus mūzikas radīšanai, esmu nolēmis atgriezties pie pirmsākumiem un izprast, kā šis arhaiskais skaņas avots sadzīvo ar akustiskajiem instrumentiem un kādas vēl neatklātas iespējas tas sevī slēpj”, atklāj Herliņš.

Jau šo piektdien, 28. aprīlī Lielajā ģildē Sinfonietta Rīga publiku aicina ieklausīties urbāno džungļu sirdspukstos, piedāvājot novērtēt šī gada jubilāra - Filipa Glāsa (Philip Glass) kino un minimālisma estētikas caurstrāvoto vijolkoncertu “Amerikāņu gadalaiki”, bet Berlīnē dzīvojošās korejiešu komponistes Unsukas Činas (Unsuk Chin) skaņdarbā “Graffiti” atklāt Eiropas avangardiskās metropoles spriegākās rakstura nokrāsas. Savukārt orķestra instrumentu spēju sadzīvot ar skaņas ģeneratora elektronisko balsi novērtēsim neordinārā latviešu filozofa un komponista Oskara Herliņa kamersimfonijas “8-BIT CONCERTO” pirmatskaņojumā. 

Savukārt raidījuma otrajā daļā atzīmēsim franču izcilā dramaturga Žana-Lika Lagarsa (Jean-Luc Lagarce) sešdesmit gadu jubileju, sarunās par Latvijas Kultūras akadēmijas organizēto festivālu “Lagarastāvokļi”, kas norisināsies no 26. līdz 28. aprīlim. Festivāla mērķis ir iepazīstināt Latvijas kultūrvidi ar dramaturga Žana-Lika Lagarsa radošo darbību. Festivāla programmā ietilpst diskusiju un debašu diena, kino seanss, meistardarbnīca teātra un franču kultūras interesentiem, līdz šim Latvijā neiestudētas Žana Lika Lagarsa lugas dramatizējums latviešu valodā Elzas Feldmanes režijā un Francijas Franškontē Universitātes teātra trupas viesizrāde par Lagarsa dzīvi un teātra radīšanu.

"KŪL: Kultūras ūnijas laiks" ir eksperimentāls aktuālās mākslas un dzīves kultūras telpā skaidrojošs un ilustrējošs Radio NABA raidījums. Raidījums tiek veidots ar mērķi aplūkot aktuālos kultūras un laikmetīgās mākslas notikumus. Raidījumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Raidījumu vada: Anete Enikova.