Mēneša beigās Itālijā sāksies Venēcijas biennāles 16. starptautiskā arhitektūras izstāde, kurā Latviju pārstāvēs kuratoru komanda ar paviljonu “Kopā un atsevišķi” (“Together and Apart”). Ekspozīcijas centrā daudzdzīvokļu nami kā arhitektūras kategorija, kas vienlaicīgi piedāvā dzīvi kopā un atsevišķi — kaut arī dzīvoklis sniedz iespēju norobežoties no ārpasaules, tas vienmēr ir arī daļa no kopīgas struktūras. Radio NABA studijā viesosies Latvijas paviljona komandas pārstāves arhitekte, urbāniste Evelīna Ozola un scenogrāfe Anda Skrējāne.

Divas trešdaļas jeb 66,1% Latvijas iedzīvotāju dzīvo dzīvokļos, kas ir augstākais īpatsvars starp Eiropas Savienības valstīm. Līdz ar to, daudzdzīvokļu nami lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju ikdienā ir vistuvākā saskarsme ar arhitektūru. Tai pašā laikā gan eksperimenti dzīvojamo namu arhitektūrā, gan plašākas diskusijas par to, kādā vidē dzīvot modernai Latvijas sabiedrībai, ir lielā mērā pazudušas no arhitektūras diskursa.

“Mūsu nolūks ir aktualizēt jautājumu par to, kā dzīvot līdzās aizvien sarežģītākā mūsdienu sabiedrībā un kā daudzdzīvokļu ēku arhitektūra to var nodrošināt. Ekspozīcijā vēlamies izcelt tās daudzdzīvokļu nama daļas, kas nav reducējamas uz privātu sfēru un individuālu dzīvokli — kāpņu telpas, balkonus, pagalmus, starpsienas un citus fragmentus, kas arhitektūras teorijā un laikmetīgajā periodikā visbiežāk paliek analīzes otrajā plānā, taču uzskatāmi raksturo sabiedrības aktuālos ideālus un ietekmē kopīgu vērtību veidošanos,” skaidro koncepcijas līdzautors Matīss Groskaufmanis.

Venēcijas biennāles 16. starptautiskajā arhitektūras izstādē norisināsies no 26. maija līdz 25. novembrim, Latviju pārstāvēs kuratoru komanda ar izstrādāto koncepciju “100 gadi kopā un atsevišķi” - arhitekte un urbāniste Evelīna Ozola, arhitekts Matīss Groskaufmanis, scenogrāfe Anda Skrējāne un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa. Venēcijas arhitektūras biennāle ir vērienīgākā un prestižākā arhitektūras izstāde pasaulē, kas tiek rīkota reizi divos gados. Latvija ar nacionālo ekspozīciju Venēcijas arhitektūras biennālē piedalās kopš 2002. gada, un 2018. gadā būs mūsu valsts astotā dalības reize. 2016. gadā Latviju, Lietuvu un Igauniju izstādē pārstāvēja kopīgi veidots Baltijas paviljons.

Latvijas paviljona mājas lapa: wwww.togetherandapart.lv

Vairāk informācijas par Venēcijas biennāli: www.labiennale.org

 

"KŪL: Kultūras ūnijas laiks" ir eksperimentāls aktuālās mākslas un dzīves kultūras telpā skaidrojošs un ilustrējošs radio NABA raidījums. Raidījums tiek veidots ar mērķi aplūkot aktuālos kultūras un laikmetīgās mākslas notikumus. Raidījumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Raidījumu vada: Anete Enikova.